Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydává zprávu, kterou připravil téměř třicetičlenný tým odborníků z ČHMÚ, Slovenského hydrometeorologického ústavu, Amatérské meteorologické společnosti, z.s., Amper Meteo, s.r.o., European Severe Storms Laboratory, Přírodovědecké Fakulty Univerzity Karlovy, Leteckého ústavu, Vysokého Učení Technického v Brně a rakouské národní meteorologické služby (ZAMG). Během čtyř měsíců bylo zpracováno a analyzováno velké množství informací shromážděných nejen při přípravě zprávy spolupracujícím týmem, ale i dalšími subjekty včetně veřejnosti.
Čtěte více (dokument pdf). Celá souhrnná zpráva (dokument pdf). Ke stažení (dokument docx). Další informace a příspěvky zaměstnanců ÚFA.Pozvánka na podzimní cyklus interních seminářů ÚFA AV ČR, v.v.i.
které se konají vždy ve čtvrtek od 14 hodin v zasedací místnosti ÚFA.
(2.patro, č. dveří 201), Boční II 1401, Praha 4 – Spořilov
7. 10. Ulrich Taubenschuss: Faraday rotation in Saturn's radio emissions (in English) 21. 10. Marta Martínková: Generování časových řad atmosférických srážek 4. 11. Jan Laštovička: Klimatické změny v horní atmosféře 18. 11. Martin Vokoun: Kalibrace předpovědi srážek pro hydrologické modelování s využitím neuronových sítí 2. 12. Vladimír Truhlík: Vývoj mezinárodní referenční ionosféry (IRI)
Dne 2. 9. 2021 obdržel Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i. prestižní ocenění HR Excellence in Research Award. Připojili jsme se tak k více než 600 evropským vědeckým organizacím, které toto ocenění Evropské komise v oblasti lidských zdrojů již mají. Udělením této certifikace však naše práce nekončí, spíše naopak. I nadále budeme pracovat na dalším zkvalitňování pracovního prostředí pro naše zaměstnance, a to nejen vědecké pracovníky, ale i ty administrativní. Očekáváme, že získání tohoto ocenění zvýší prestiž našeho pracoviště v očích odborné veřejnosti, jeho atraktivitu co se týká oslovování nových pracovníků, a to i ze zahraničí, a budeme mít lepší pozici pro získávání finančních prostředků z českých i zahraničních dotačních programů. Více o celém procesu se dozvíte na následujícím odkazu: HRS4R | EURAXESS (europa.eu).
Přesně před 40 lety – 10. září 1981 – shořela v atmosféře první československá družice Magion 1, zkonstruovaná pro výzkum nízkofrekvenčních elektromagnetických jevů v zemské magnetosféře a ionosféře. Satelit ve tvaru kvádru o rozměrech 30 × 30 × 16 cm a hmotnosti 15 kg sloužil téměř tři roky – na samostatnou oběžnou dráhu zamířil v listopadu roku 1978. Střední generace zná název Magion díky někdejšímu pořadu pro mládež, který byl po družici pojmenován. Ten se začal vysílat v půlce 80. let, několik let po zániku prvního satelitu.
Přečtěte si článek na serveru novinky.cz.Hyde Park Civilizace o klimatické změně
Hyde Park Civilizace o klimatické změně: Mělo by se víc investovat do výzkumu a neexistuje konkrétní hodnota oteplení, za kterou už přijde pohroma. Říká ředitel Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, klimatolog Radan Huth. Co ovlivňuje změnu klimatu?
Ionosférický fyzik Jaroslav Chum
Přednáška: Jak Slunce ovlivňuje Zemi a její blízké okolí (žáci 2. stupně a středních škol)
Téma k otázkám a odpovědím: Výzkum vesmíru
Kontaktní e-mail: jachu@ufa.cas.cz
Kosmická fyzička Ivana Kolmašová (Oddělení kosmické fyziky)
Přednáška: Jak nenakazit mimozemšťana, Putování za blesky napříč Sluneční soustavou (žáci 2. stupně a středních škol)
Téma k otázkám a odpovědím: Výzkum vesmíru
Kontaktní e-mail: iko@ufa.cas.cz
Stratosférický fyzik Michal Kozubek
Přednáška: Ozonová díra a co je s ní nového (2. stupeň ZŠ, žáci SŠ)
Kontaktní e-mail: kozubek.michal@ufa.cas.cz
Ionosférický fyzik Zbyšek Mošna
Přednáška: Polární záře (žáci 1. a 2. stupně ZŠ, žáci SŠ)
Téma k otázkám a odpovědím: Jak působí Slunce na Zemi?, Polární záře
Kontaktní e-mail: zbn@ufa.cas.cz
Kosmický fyzik David Píša (Oddělení kosmické fyziky)
Přednáška: Neobyčejné putování sondy Cassini k planetě Saturn (žáci 2. stupně a středních škol)
Téma k otázkám a odpovědím: Výzkum vesmíru
Kontaktní e-mail: dp@ufa.cas.cz
Kosmický fyzik Ondřej Santolík (Oddělení kosmické fyziky)
Přednáška: Hudba sfér (žáci 2. stupně a středních škol)
Téma k otázkám a odpovědím: Výzkum vesmíru
Kontaktní e-mail: os@ufa.cas.cz
Meteorolog Petr Zacharov
Přednáška: Cumulonimbus – oblak známý i neznámý, Kdy potkám tornádo?, Observatoř Milešovka, Splněné a nesplněné sny předpovědi počasí (žáci 2. stupně a středních škol)
Téma k otázkám a odpovědím: Počasí, předpověď počasí
Kontaktní e-mail: petas@ufa.cas.cz
EUROPLANET 2024 RI, “Europlanet 2024 Research Infrastructure“, Project ID: 871149
EPN-2024-RI represents a step-change in ambition for planetary science worldwide. Innovations include the establishment of a ground-based observation network to support space-based missions, the launch of an interactive mapping service to provide a virtual exploration of planetary surfaces, and the development of machine learning tools for data mining to fully exploit and analyse planetary data sets.
The team from the Department of Space Physics of IAP contributes datasets and expertise for machine learning-based identification of magnetospheric phenomena.
This project has received funding from the European Union's Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 871149.
The Institute of Atmospheric Physics participates in the following projects of the EU Horizon 2020 Framework Programme:
- EUROPLANET 2024 RI, "Europlanet 2024 Research Infrastructure", Project ID: 871149 - PAGER, "Prediction of Adverse effects of Geomagnetic storms and Energetic Radiation", Grant Agreement No. 870452 - SafeSpace, "Radiation Belt Environmental Indicators for the Safety of Space Assets", Project number: 870437Centra, která přes šest let seznamují děti i dospělé zábavnou formou s vědou a technikou, byla ještě donedávna téměř soběstačná a dokázala přilákat přes 1,7 milionů návštěvníků ročně. Tříměsíční koronastopka, konec školních výprav a pozvolné najíždění do původních kolejí však atraktivní organizace poslaly na pokraj krachu. Nicméně nečekají, nelení, ale bojují. Některá z nich již otevřela, jiná otevírají v nejbližších dnech, připravují bohatý program a vyzívají návštěvníky, aby je svou návštěvou přišli podpořit. Stejně tak apelují na vládu a žádají o rychlou pomoc.
Za záchranu třech nejohroženějších science center nyní začali bojovat i přední čeští vědci a technici, kteří natočili výzvu, ve které žádají veřejné i soukromé instituce i návštěvníky, aby nenechali atraktivní centra padnout. Připomínají také, že do jejich vybudování investoval stát před šesti lety 2,5 miliardy korun z veřejných zdrojů.
„Na jejich záchranu by nyní stačila investice v řádu několik jednotek milionů korun nebo systémová podpora zajišťující návštěvnost školních skupin. S tím jde ruku v ruce doporučení školám ze strany jejich zřizovatelů a MŠMT k návštěvě těchto center, neboť se nejedná jen o běžný školní výlet, ale naopak o zážitkovou formu vzdělávání,“ uvádí ředitel Hvězdárny a planetária Brno a člen Senátu Parlamentu České republiky Jiří Dušek.
„Science centra jsou klíčová pro získávání dalších generací kvalifikovaných a nadšených lidí pro vědu, výzkum a inovace, a tím i pro pokročilou ekonomiku. Taková věc se buduje dlouho, stojí hodně peněz a má velmi kvalifikované pracovníky. Zničit se to ale může během chvilky,“ připomíná předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.
Věda najde řešení pro stávající i budoucí problémy lidstva, udělejte pro to něco — vezměte své děti a vnoučata a navštivte své science centrum,“ vyzývá nejcitovanější žijící český vědec Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
„Je naprosto nutné, aby ta centra přežila, protože lidé, kteří tam pracují, jsou odborníci. Když je ztratíme, tak centra nebudou mít žádný vliv na další rozvoj vzdělanosti,“ varuje český astronom Jiří Grygar.
Jaká je situace v jednotlivých centrech?
iQlandia v Liberci Obecně prospěšná společnost, která patřila mezi 10 nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice. Roční výnosy i náklady 50 mil. Kč, soběstačnost 99 %, ztráta tržeb za duben a květen 10 mil. Kč, v dubnu propustili 30 % zaměstnanců, bez pomoci na podzim musí jít do insolvence. Zachraň iQlandii - předplať si vstupenku a staň se patronem vědy.
Svět techniky v Ostravě Je součástí zapsaného spolku Dolní oblast Vítkovice, roční výnosy i náklady 40 mil. Kč, ztráta za březen a duben 5 mil. Kč, v současnosti uvolnila všechny zaměstnance na dohodu a využívá aktivně program Antivirus.
Techmania v Plzni Obecně prospěšná společnost, roční výnosy i náklady 50 mil. Kč, soběstačnost 66 %, ztráta za březen a duben 6 mil. Kč, v dubnu zřejmě propustí 65 % pracovníků, pak bude otevřeno jen 4 dny v týdnu. Podpořte Techmania Science Center!
VIDA! science centrum Brno Příspěvková organizace Jihomoravského kraje, roční výnosy i náklady cca 60 mil. Kč, soběstačnost 35 %, ztráta za březen a duben 2 mil. Kč, nyní bez úspor, nicméně nejméně problematická, drží ji nad vodou zřizovatel a město Brno.
Kontakt pro média: Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, člen České asociace science center tel. 775 354 555, dusek@hvezdarna.cz
Video ke shlédnutí zde
Česká meteorologická společnost (ČMeS) publikovala na webu zásadně inovovanou verzi výkladového a terminologického slovníku.
Najdete v něm vysvětlení téměř 4500 odborných termínů z meteorologie, klimatologie a příbuzných oborů. Cizojazyčné rejstříky umožňují snadné vyhledávání českých ekvivalentů termínů v angličtině, slovenštině, němčině, francouzštině a ruštině. Součástí slovníku je i seznam více než 300 odborných zkratek. Práci se slovníkem ulehčují interaktivní odkazy na příbuzná hesla a fulltextové vyhledávání v termínech i v jejich explikacích. Průběžně aktualizovaný Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický je vám k dispozici na http://slovnik.cmes.cz/.
3.12.2021 15:46
Teplota: 0.6°C
Vlhkost: 66%
Směr větru: 220°
Rychlost větru: 3.8 m/s
Náraz větru: 5.5 m/s
Atm. tlak: 1013.4 hPa
29.11.2021 13:20 SEČ
Teplota: 3,3°C
Rel. vlhkost: 72%
Směr větru: 285°
Rychlost větru: 2,4 m/s
Náraz větru: 6,8 m/s
Atm. tlak: 974,0 hPa
Dohlednost: 35000 m
3.12.2021 15:40 SEČ
Teplota: -3.7°C
Rel. vlhkost: 86%
Směr větru: 240°
Rychlost větru: 11.2 m/s
Náraz větru: 14.4 m/s
Atm. tlak: 911.2 hPa
Dohlednost: 29667 m
937
publikací
139
projektů
121
zaměstnanců
55
let existence