Název
Pro veřejnost a média
Pro veřejnost a média
Objevte svět špičkového fyzikálního výzkumu
FZU je největším ústavem Akademie věd a naši vědci dosahují světových úspěchů v širokém záběru fyzikálních věd – od elementárních částic po laserovou fyziku. Spolupracujeme se školami, studenty, průmyslem i veřejnou sférou. Přečtěte si o našem nejnovějším výzkumu a podívejte se na akce, kde se s námi můžete setkat.
Pikosekundová nelineární optoelektronika v grafenu
Skupina terahertzové spektroskopie pod vedením Petra Kužela popsala ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy chování nositelů náboje v epitaxně rostlých grafenových vrstvách během velmi rané fáze po vybuzení optickým pulzem. Časový vývoj systému je určen nelineární elektronickou odezvou grafenu, která otevírá možnosti pro zrychlení optoelektronických prvků. Výsledky práce byly publikovány v prestižním časopise Advanced Functional Materials.
Zprávy
Věda je o otázkách a Vydra je místo, kde se studenti nemusí bát je pokládat
Pro středoškolské studenty proběhl na Fyzikálním ústavu na přelomu října a listopadu 2021 již šestý ročník kurzů Vydra (Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice). Po loňské improvizaci vynucené protiepidemickými opatřeními se účastníci opět mohli sejít prezenčně, a začít tak znovu rozvíjet i pošramocené sociální vazby.
Třetí světový rekord na laserovém systému BIVOJ
Laserový systém BIVOJ je znovu rekordmanem a v tuto chvíli má světově nejvyšší střední výkon v oblasti vysokoenergetických laserů (>1 J) s vysokým středním výkonem. V tomto roce se jedná již o jeho druhý světový rekord. Při konverzi do druhé harmonické frekvence se na něm podařilo vygenerovat pulsy o vlnové délce 515 nm s energií vyšší než 68 J při opakovací frekvenci 10 Hz.
Karel Tesař: Nejtěžší je podat nápad tak, aby ho pochopil člověk, který o tématu neví vůbec nic
Celosvětové finále mezinárodní soutěže Falling Walls Lab začíná v Berlíně 7. listopadu. Soutěžící prezentují v angličtině před publikem během tří minut originální myšlenku, vědecký projekt nebo sociální iniciativu, která bourá všechny zdi a bariéry. Prezentaci v národním kole si vyzkoušel i náš kolega Karel Tesař, který se podělil o své zážitky.
Události
Faradayův zákon, oxidační čísla a iontová vodivost: role topologie
Učitelé & Vědci: Kapalné krystaly, historie, současnost a perspektivy dalšího výzkumu
SYNERGIES @ PRAGUE: Winter workshop - Multimesengers and the large-scale structure
Post Processing of 3D Printed Meso-sized Gears in Laser Shock Peening
Nejhledanější výzkumná témata
Nejsledovanější projekty
Najít výzkum nebo projekt
O Fyzikálním ústavu
Fyzikální ústav Akademie věd České republiky je veřejná výzkumná instituce, která přispívá základním a aplikovaným výzkumem v oblasti fyziky k novým revolučním objevům a inovacím, pomáhá při výchově a vzdělávání studentů a zpřístupňování fyziky veřejnosti.