Název
Špičková věda, revoluční objevy a inovace v oblasti fyziky
Špičková věda, revoluční objevy a inovace v oblasti fyziky
Objevte informace přímo pro vás
Českým vědcům se jako prvním na světě podařilo zobrazit takzvané sigma-díry atomů halogenových prvků
Pozorování subatomární struktury bylo až dosud mimo rozlišovací schopnosti přímých zobrazovacích metod a zdálo se, že to tak i zůstane. Čeští vědci však nyní představili metodu, s jejíž pomocí jako první na světě pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje kolem atomu halogenu a byli tak schopni potvrdit existenci jevu, který byl teoreticky předpovězen, ale nebyl přímo pozorován.
Zprávy
Věda je o otázkách a Vydra je místo, kde se studenti nemusí bát je pokládat
Pro středoškolské studenty proběhl na Fyzikálním ústavu na přelomu října a listopadu 2021 již šestý ročník kurzů Vydra (Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice). Po loňské improvizaci vynucené protiepidemickými opatřeními se účastníci opět mohli sejít prezenčně, a začít tak znovu rozvíjet i pošramocené sociální vazby.
Třetí světový rekord na laserovém systému BIVOJ
Laserový systém BIVOJ je znovu rekordmanem a v tuto chvíli má světově nejvyšší střední výkon v oblasti vysokoenergetických laserů (>1 J) s vysokým středním výkonem. V tomto roce se jedná již o jeho druhý světový rekord. Při konverzi do druhé harmonické frekvence se na něm podařilo vygenerovat pulsy o vlnové délce 515 nm s energií vyšší než 68 J při opakovací frekvenci 10 Hz.
Karel Tesař: Nejtěžší je podat nápad tak, aby ho pochopil člověk, který o tématu neví vůbec nic
Celosvětové finále mezinárodní soutěže Falling Walls Lab začíná v Berlíně 7. listopadu. Soutěžící prezentují v angličtině před publikem během tří minut originální myšlenku, vědecký projekt nebo sociální iniciativu, která bourá všechny zdi a bariéry. Prezentaci v národním kole si vyzkoušel i náš kolega Karel Tesař, který se podělil o své zážitky.