Jak je možné, že se v nemocnicích objevuje více očkovaných než neočkovaných pacientů s covidem-19? Jak tato data správně chápat, o čem vypovídají? Jak upozorňuje youtuberský kanál Akademie věd ČR Zvěd, rozhodně neříkají nic o účinnosti očkovaní.
Superpočítače dosahují výkonu, který je pro domácí PC nepředstavitelný. Musí zvládnout i milion miliard operací za sekundu. K čemu se používají a kde je v Česku najdete? A proč se superpočítače staví v opuštěných dolech? Podrobnosti a další zajímavosti se dozvíte ve videu z cyklu NEZkreslená věda.
Její životní cesta mířila z ocelového města Třince do brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Cestou se na pět let zastavila v Japonsku, kde se prosadila v jedné z největších ocelářských firem světa. „Ocel má možná špatnou pověst, ale já bych ráda zdůraznila, že jde o vysoce ekologický recyklovatelný materiál,“ říká laureátka prémie Lumina quaeruntur.
Jak nebezpečná může být i zdánlivě nehybná krajina? Jak odpovídá na změny, které v ní my lidé děláme? A co z ní dokáží čeští geologové vyčíst? Nejen na tyto otázky odpovídají vědci v dokumentu Krajina v pohybu z cyklu Tiché Hrozby z dílny Akademie věd ČR.
Spojením vědy a umění chtějí experti z Akademie věd ČR přiblížit veřejnosti, ale také kolegům svou práci a poslání největší vědecké instituce v Česku. Jak se například fotí mikroskopické snímky květin?