Zahlavi

Archiv Dění v akademii

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
10. 12. 2021

Z mezinárodních srovnání vyplývá, že veřejná finanční podpora studentů v ČR je velmi nízká. Navíc je plošná a necílí dostatečně na skutečně sociálně-ekonomicky potřebné. Někteří nadaní mladí lidé z chudších poměrů proto vůbec na vysoké školy nesměřují. Rekonstrukce systému je nutná, tvrdí Daniel Münich a Otakar Kořínek ve studii zpracované think-tankem IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR.

08. 12. 2021

Jednou z klíčových událostí Akademie věd ČR v uplynulém období bylo mezinárodní hodnocení výzkumných pracovišť a týmů. Z více než 7000 vědeckých výstupů jich takřka 60 % dosáhlo na světovou úroveň. Při nárůstu počtu hodnocených výstupů jde o zlepšení oproti předchozímu hodnocení o 25 %. Další důležitou agendou byl rozpočet AV ČR na léta 2022 až 2024. Akademický sněm se ve svém stanovisku obrátil na nastupující vládu ČR s žádostí, aby při přípravě rozpočtu na vědu a výzkum respektovala již dříve uzavřené memorandum o podpoře navyšování institucionálního financování vědy.   

16. 11. 2021

Sonda mířící zkoumat Slunce, výskyt motýlů ve čtvrtohorách, vliv husitství ve světě, klima ve městech i bádání o covidu a rakovině. To jsou témata, která rezonovala při předávání Cen Akademie věd ČR. Ocenění si odnesli vědci, kteří obstáli v mezinárodní konkurenci.

05. 11. 2021

Velkorysá finanční podpora poskytne třem vědkyním a šesti vědcům nerušené zázemí pro jejich další badatelskou práci. Akademickou prémii, určenou pro již zavedené zkušené odborníky, letos obdrželi matematička Šárka Nečasová, ekolog Vojtěch Novotný a fyzik Patrik Španěl. Prémie Lumina quaeruntur se udílí výzkumníkům mladší a střední generace. Letos ji získali fyzik Dominik Kriegner, expertka na mikroskopické zobrazování oceli Šárka Mikmeková, výzkumník 2D materiálů Matěj Velický, bioložka Elisabeth Hehenberger, historik Jan Jakub Surman a etnolog Martin Fotta.

21. 10. 2021

Ceremoniálem ve dvoraně Knihovny Akademie věd ČR a pietou na Slavínském hřbitově na Vyšehradě si Akademie věd ČR připomněla svého loni zesnulého emeritního předsedu Rudolfa Zahradníka. Vzpomínkové akce se zúčastnili jeho někdejší kolegové a přátelé včetně německého vědce Joachima Sauera, manžela německé kancléřky Angely Merkelové. Čest výjimečné osobnosti české vědy vzdali také předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, předseda Senátu Miloš Vystrčil a další hosté.

14. 10. 2021

Ještě před deseti lety se na pozemku ve středočeských Dolních Břežanech v těsném sousedství zámeckého parku nenacházelo nic zajímavého. Dnes zde vedle sebe stojí dvě světově významná laserová centra HiLASE a ELI Beamlines, která provozuje Fyzikální ústav AV ČR. Právě v těchto dnech si obě centra připomínají první desetiletí své existence. Slavnostního setkání se při této příležitosti ve středu 13. října 2021 zúčastnila předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a další významní hosté. Online se k nim připojil i nositel Nobelovy ceny a otec projektu ELI Gérard Mourou.

01. 10. 2021

Výpravná dvousvazková kniha o středověkém umění Imago, imagines Kateřiny Kubínové, Kláry Benešovské a kolektivu autorů se stala absolutním vítězem Cen Nakladatelství Academia. Dílo zcela novým způsobem nahlíží na „umění před vznikem umění“, jak se píše v jeho úvodu. Kniha bodovala i v kategorii výtvarné zpracování, ocenění si odnesli grafici Pavel Štefan a Jan Šavrda. Uspěla rovněž Shakespearova Anglie Martina Hilského, která zvítězila v kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce, a zároveň se stala nejprodávanější knihou roku 2020 z produkce Nakladatelství Academia

01. 10. 2021

Mezi pěti letošními laureáty Ceny předsedy Grantové agentury ČR jsou i dva badatelé z Akademie věd ČR. Martin Pivokonský, ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR, uspěl s prací, která přispěje ke zlepšení stávajících technologií úpraven vody. Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR zase objevil, jak mitochondrie překonávají velké vzdálenosti při transportu v buňkách.

30. 09. 2021

Dizertační práce o psychologii demokracie, vývoji mateřštiny u nejmenších dětí, ale i o zaokrouhlovacích chybách při využití jednoho z klasických algoritmů úspěšně obhájili vědci z Akademie věd ČR. Ve středu 29. září 2021 slavnostně převzali diplomy potvrzující udělení prestižního titulu doktor věd (DSc.). Celkem diplom převzalo deset osobností, z toho sedm působí na pracovištích AV ČR, tři na univerzitách.

29. 09. 2021

U příležitosti Dne české státnosti 28. září 2021 předal předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil Stříbrné medaile patnácti významným českým osobnostem. Mezi oceněnými jsou bývalá předsedkyně Akademie věd ČR fyzioložka a biochemička Helena Illnerová a čestný předseda České astronomické společnosti astrofyzik Jiří Grygar.