Invaze nepůvodních druhů a jejich důsledky jsou významnou součástí globálních, člověkem způsobených změn přírody a krajiny. Některé invazní druhy vytvářejí dominantní porosty s minimálním zastoupením původních druhů, a tím přispívají k šíření homogenní, biologicky chudé krajiny. Invaze nepůvodních rostlin mají i závažné hospodářské důsledky – zvyšují rizika záplav, způsobují zasolení půdy, invaze trnitých a nepoživatelných druhů snižují hodnotu pastvin. Nezanedbatelná je také produkce alergenů a jiných škodlivých látek.
Použitá a citovaná literatura:
BLACKBURN, Tim M., et al. A unified classification of alien species based on the magnitude of their environmental impacts. PLoS biology, 2014, 12.5: e1001850.
HEJDA, Martin; PYŠEK, Petr; JAROŠÍK, Vojtěch. Impact of invasive plants on the species richness, diversity and composition of invaded communities. Journal of ecology, 2009, 97.3: 393-403.
PYŠEK, Petr, et al. A global assessment of invasive plant impacts on resident species, communities and ecosystems: the interaction of impact measures, invading species' traits and environment. Global Change Biology, 2012, 18.5: 1725-1737.
SÁDLO, Jiří; a kol. Krajina a revoluce: významné přelomy ve vývoji kulturní krajiny Českých zemí. 3. upr. vyd. Praha: Malá Skála, 2008.
SEASTEDT, Timothy R.; PYŠEK, Petr. Mechanisms of plant invasions of North American and European grasslands. Annual Review of Ecology, Evolution, and Systematics, 2011, 42: 133-153.
SEEBENS, Hanno, et al. Global trade will accelerate plant invasions in emerging economies under climate change. Global Change Biology, 2015, 21.11: 4128-4140.
ZAVALETA, Erika. The economic value of controlling an invasive shrub. AMBIO: a Journal of the Human Environment, 2000, 29.8: 462-467.
The invasions of alien plants rank among the most important human-induced changes in the current landscape and global biota. Some invasive species create dominant stands with a minimal share of native species and therefore contribute to the expansion of homogenous, species-poor landscape. Furthermore, the invasions of many alien plants have profound economical consequences, ranging from the degradation of soil to the promotion of large flood events. Moreover, many invasive aliens produce allergenic or toxic compounds.
-
Zlatobýl obrovský (Solidago gigantea) pochází ze severovýchodních oblastí USA a jihovýchodní Kanady. Do Evropy byl přivezen a vysazen úmyslně jako okrasná rostlina. Začal se ale spontánně šířit a v dnešní době patří, spolu s velmi podobným druhem zlatobýlem kanadským (S. canadensis), k běžným invazním druhům. Oba tyto severoamerické zlatobýly najdeme nejčastěji na zanedbaných loukách s nedostatečnou frekvencí kosení či pastvy, i naopak na místech nedávno silně narušených stavebními pracemi nebo těžbou. Foto M. Hejda
-
Při invazi druhu Psidium cattleianum z čeledi myrtovitých (Myrtaceae), původem z amerických tropů, na Havajských ostrovech pravděpodobně hrála roli konzumace plodů původními druhy ptáků i jiných živočichů a následné roznášení semen. Foto M. Hejda
-
Původem asijské dekorativní stromy albízie Albizia julibrissin a A. saman na Havajských ostrovech porůstají obrovské plochy, kde zásadním způsobem mění vegetaci. Foto M. Hejda
-
Prosopis pallida – dřevina z čeledi bobovitých (Fabaceae), pocházející z Jižní Ameriky, se značně rozšířila v sušších oblastech Havajských ostrovů. V důsledku invaze došlo k podstatnému omezení výskytu původních dřevin a vznikly rozsáhlé porosty s výraznou dominancí P. pallida. Foto M. Hejda
-
Vodní rostlina tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes) z tropické Ameriky invadovala tropické a některé subtropické oblasti celého světa. Zatímco ve své domovině vytváří spíše menší porosty a nechová se jako výrazná dominanta, v invadovaných areálech vznikají rozsáhlé husté porosty a její invaze má negativní vliv jak na místní faunu a flóru, tak na životy obyvatel. Porosty znemožňují rybolov a lodní dopravu, která je např. v oblasti afrických jezer klíčová. Případ tokozelky tak patří k invazím se silným negativním vlivem nejen na původní druhy, ale i na hospodářství postižených oblastí. Na snímku invaze na Havajských ostrovech. Foto M. Hejda
-
Arundina graminifolia – invazní druh z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae), pocházející z jihovýchodní Asie. Orchideje jsou kosmopolitně rozšířenou čeledí, ačkoli téměř nikde nepatří mezi běžné druhy. Výjimku představují druhy s invazními tendencemi – jihoasijské A. graminifolia a Spathoglottis plicata, které najdeme v tropických a některých subtropických oblastech celého světa. Je zřejmé, že jejich invaze souvisejí s narušováním původní vegetace, jako u jiných druhů invadujících oblasti s krátkou historií intenzivní kolonizace. Foto M. Hejda
-
Klasifikační strom popisující pravděpodobnost, že rostlinné invaze budou mít statisticky průkazný (sign, černý pruh) nebo neprůkazný (ns, šedý pruh) vliv na místní druhovou diverzitu. Na oceánických ostrovech je diverzita vždy průkazně redukována, na pevnině záleží na vlastnostech invadujícího druhu a na tom, zda je měřítkem diverzity rostlin či živočichů. Upraveno podle: P. Pyšek a kol. (2012)
-
Dopady invazí jsou podle systému přijatého Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) pro každý mechanismus (např. kompetici, hybridizaci, predaci) hodnoceny prostřednictvím semikvantitativní stupnice (od minimálních až po masivní, zkratky odvozeny od anglických termínů). Schéma umožňuje začlenit i druhy, které nebyly dosud zkoumány nebo nemají žádné nepůvodní populace či pro ně neexistuje dostatek dat. Upraveno podle: T. M. Blackburn a kol. (2014)
-
Dekorativní rostlina Hedychium gardnerianum (zázvorovité – Zingiberaceae) pocházející z jižní a jihovýchodní Asie je často pěstována v tropických a subtropických zahradách. Na Havajském souostroví ale představuje velmi obtížný invazní druh, vytvářející husté neprůchodné porosty s minimální účastí původních druhů. V kontextu tohoto souostroví jde o invazi s rozsáhlými a dlouhodobými následky, navíc nelze očekávat, že se zde podaří H. gardnerianum odstranit. Foto M. Hejda