Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Klíčící semenáček nejčastější pokusné rostliny dneška - huseníčku rolního. Foto M. Fendrych.

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace příslušné vědce, nebo RNDr. Jan Martince CSc. (martinec@ueb.cas.cz),  nebo Mgr. Markétu Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

06.01.2022 - 17:19

Belgičtí, čeští a britští vědci významně přispěli k pochopení toho, jak se vyvíjejí cévní svazky v kořenech. Získané poznatky mohou v budoucnu pomoci třeba při šlechtění plodin odolnějších vůči suchu.

28.10.2021 - 21:12

V rámci Týdne Akademie věd ČR jsme si pro Vás připravili on-line soutěž. Jejím tématem budou podzimní plody a listí. Po dobu jednoho měsíce každý pátek zveřejníme sadu soutěžních úkolů. 

19.12.2021 - 21:28

Jako Rostlinu s příběhem na prosinec jsme pro vás vybrali "vánoční" druh. Jmelí bílé (Viscum album) určitě všichni znáte, jedná se o stálezelenou poloparazitickou rostlinu, kterou můžete najít v přírodě na různých stromech, vhodnými hostiteli jsou například borovice, topoly, lípy nebo jabloně...

24.10.2021 - 20:21

Možná jste někde v české přírodě narazili na masožravou rosnatku. U masožravek sice zůstaneme, ale poputujeme do Severní Ameriky, odkud pocházejí různé druhy špirlic…

03.12.2021 - 22:09

Dnes Vám v naší fotoreportáži ukážeme, jak rozdělit barvy ze zeleného listu. Na dělení barviv jsme použili chromatografii na tenké vrstvě.

04.10.2021 - 15:39

Funkci nově objeveného genu, který ovlivňuje tvorbu a kvalitu semen, objasnili jako první na světě vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.

30.11.2021 - 15:50

Dosud neznámý mechanismus, který reguluje transport hormonu auxinu, odhalili čeští vědci. Přesně vyladěné toky auxinu jsou nutné pro správný vývoj rostlin i pro jejich reakce na vnější podněty.

01.10.2021 - 20:57

Stejně jako v loňském roce jsme i tento rok v létě pořádali tábory pro děti našich zaměstnanců. Jelikož zájem byl velký, tak jsme letos měli jeden turnus v červenci a druhý v srpnu. Na táborech se děti věnovaly pokusům, výtvarným činnostem a také trochu sportovaly. Letos jsme poprvé zařadili celodenní výlet do Průhonického parku a zámku. Jak jsme si tábory užily si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Všichni už se těšíme, jak si to příští léto zopakujeme...

30.10.2021 - 20:51

Rostliny rýže se ve věku zhruba dvou týdnů (pěstovány při 27 °C přes den / 25 °C v noci) stresují chladem (5 °C po dobu 24 hod.), přičemž některé rostliny jsou předem aklimatizovány (předem přivyknuty na mírnější chlad 15 °C přes noc). Stres chladem je aplikován buď na celou rostlinu nebo pouze na nadzemní či podzemní část. Sleduje se míra stresu, hormonální odpověď, zastavení růstu a schopnost rostlin stres kompenzovat.

Celou reportáží nás provedla Jana Jarošová z Laboratoře hormonálních regulací u rostlin.

18.09.2021 - 21:17

Poslední dobou se namísto mouky z klasické pšenice seté (Triticum aestivum) užívají občas i různé alternativy, například mouka z pšenice špaldy (Triticum spelta) nebo ze žita setého (Secale cereale). Z botanického pohledu patří všechny zmiňované druhy obilovin do čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jenže existují i obdobně používané plody rostlin z dalších čeledí…

Syndikovat obsah