Vláknité mikroskopické houby (plísně) jsou velmi rozmanitou a všestrannou skupinou organismů, které jsou schopné kolonizovat téměř jakýkoliv typ substrátu. V článku je uveden krátký přehled mikroskopických hub, které můžeme najít v našich domovech především na potravinách. Jsou mezi nimi houby s různými nároky na podmínky prostředí, např. xerofilní a termotolerantní nebo naopak psychrofilní. Mnohé z nich mohou navíc vytvářet různé mykotoxiny.
Filamentous microscopic fungi (moulds, predominantly from the phylum Ascomycota), a very diverse and versatile group of organisms, are able to colonize any kind of substrate. This article presents a short survey of some microfungi inhabiting our households. Examples are given of toxigenic fungi, xerophiles, psychrophiles, necrotrophs and sugar fungi.
-
Z plesnivé omítky bytu vyrostou na Petriho misce např. tmavé kolonie rodu Alternaria, zelené kolonie štětičkovce (Penicillium) i růžově zbarvené kvasinky.
-
Při kultivaci kropidláku Aspergillus flavus na agarových živných půdách vznikají charakteristické žlutozelené kolonie. Zelené zbarvení je dáno množstvím zelených nepohlavních spor (konidií) tvořených na konidioforech.
-
Při kultivaci kropidláku Aspergillus flavus na agarových živných půdách vznikají charakteristické kolonie s množstvím nepohlavních spor (konidií) tvořených na konidioforech.
-
Druh Aspergillus acidus vytvoří na svých konidioforech masu černohnědých konidií.
-
Konidiofor s bradavčitými konidiemi a zámotek hyf s pohlavními orgány (vpravo dole) představující iniciální fázi pohlavního rozmnožování druhu Eurotium repens.
-
Prasklá plodnice s vřecky naplněnými askosporami je výsledkem pohlavního rozmnožování druhu Eurotium repens.
-
Kolonie xerofilní houby Wallemia sebi jsou hnědé, sametové.
-
Na povrchu kolonie xerofilní houby Wallemia sebi se tvoří tetrády zpočátku krychlovitých, později téměř kulovitých konidií.
-
Rovněž xerofilním druhem je Chrysosporium fastidium, charakteristické tvorbou konidií s velmi silnou a odolnou buněčnou stěnou.
-
Paecilomyces variotii je jedním z nejčastějších kontaminantů jablečnéhomoštu. Na agarové živné půdě roste velmi rychle, jeho konidiofory jsou podobné štětičkovcům, ale méně pravidelně větvené, a fialidy (štíhlé buňky tvořící konidie) mají delší krček.
-
Paecilomyces variotii je jedním z nejčastějších kontaminantů jablečnéhomoštu. Na agarové živné půdě roste velmi rychle - kolonie vytvořené za pět dní.
-
Tmavé skvrny na uskladněné mrkvi způsobuje houba Thielaviopsis thielavioides.
-
Porost plísně šedé (Botrytis cinerea) na žlutomasém melounu tvoří stovky stromečkovitých konidioforů.
-
Srovnání růstu Penicillium italicum (modrozelené, nahoře) a P. digitatum (olivově zelené, vlevo dole) na uměle inokulovaném citronu 15 Penicillium expansum napadá velmi často mechanicky poškozená jablka, na nichž způsobuje zhnědnutí dužniny.
-
Penicillium expansum napadá velmi často mechanicky poškozená jablka, na nichž způsobuje zhnědnutí dužniny.
-
Rhizopus stolonifer. Útvary, které daly houbě název – rhizoidy (rozvětvená vlákna kotvící houbu v substrátu) a stolony, jimiž se rychle šíří po povrchu.
-
Rhizopus stolonifer. Tento druh má zajímavě ornamentované sporangiospory (snímek z elektronového mikroskopu), které jsou většinou čtyřjaderné, což není u hub běžná situace.
-
Nepohlavní stadium vřeckovýtrusné houby Trichoderma atroviride může růst i v nápojích. Na obrázku bohatě rozvětvené konidiofory, na nichž vznikají z lahvičkovitých fialid konidie. Snímky A. Kubátové