Vítejte na stránkách pro veřejnost a novináře

Myslíte si, že moderní věda je příliš složitá a nepochopitelná? A že její objevy nemají žádné praktické využití? Pak jste tady správně. Zde vás totiž vyvedeme z omylu.

V této sekci vám ukážeme, čím je náš výzkum zajímavý i užitečný. Zprávy jsou stručné, srozumitelné, ověřené – prostě věda z první ruky, přímo od profesionálů.

Pokud jste novinář(ka) a některé téma vás zaujme, kontaktujte pro další informace Mgr. Jana Koláře, Ph.D. (kolar@ueb.cas.cz), Ing. Radoslavu Kvasničkovou (kvasnickova@ueb.cas.cz, za výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin), nebo rovnou příslušné vědce.

Máte-li zájem o akce pro veřejnost, školní skupiny nebo pedagogy, spojte se s Mgr. Markétou Fílovou (filova@ueb.cas.cz).

Na této stránce přinášíme odkazy na nejnovější příspěvky z celé sekce Pro veřejnost a novináře. Mnohem více jich najdete v jednotlivých rubrikách.

Poslední novinky z Ústavu experimentální botaniky

6.1.2022

Belgičtí, čeští a britští vědci významně přispěli k pochopení toho, jak se vyvíjejí cévní svazky v kořenech. Získané poznatky mohou v budoucnu pomoci třeba při šlechtění plodin odolnějších vůči suchu.

19.12.2021

Jako Rostlinu s příběhem na prosinec jsme pro vás vybrali "vánoční" druh. Jmelí bílé (Viscum album) určitě všichni znáte, jedná se o stálezelenou poloparazitickou rostlinu, kterou můžete najít v přírodě na různých stromech, vhodnými hostiteli jsou například borovice, topoly, lípy nebo jabloně...

3.12.2021

Dnes Vám v naší fotoreportáži ukážeme, jak rozdělit barvy ze zeleného listu. Na dělení barviv jsme použili chromatografii na tenké vrstvě.

30.11.2021

Dosud neznámý mechanismus, který reguluje transport hormonu auxinu, odhalili čeští vědci. Přesně vyladěné toky auxinu jsou nutné pro správný vývoj rostlin i pro jejich reakce na vnější podněty.

30.10.2021

Rostliny rýže se ve věku zhruba dvou týdnů (pěstovány při 27 °C přes den / 25 °C v noci) stresují chladem (5 °C po dobu 24 hod.), přičemž některé rostliny jsou předem aklimatizovány (předem přivyknuty na mírnější chlad 15 °C přes noc). Stres chladem je aplikován buď na celou rostlinu nebo pouze na nadzemní či podzemní část. Sleduje se míra stresu, hormonální odpověď, zastavení růstu a schopnost rostlin stres kompenzovat.

Celou reportáží nás provedla Jana Jarošová z Laboratoře hormonálních regulací u rostlin.

28.10.2021

V rámci Týdne Akademie věd ČR jsme si pro Vás připravili on-line soutěž. Jejím tématem budou podzimní plody a listí. Po dobu jednoho měsíce každý pátek zveřejníme sadu soutěžních úkolů. 

Syndikovat obsah