Málokterá chráněná krajinná oblast je tak známá jako Český kras a jeho bílé vápencové skály s otisky trilobitů, památný Karlštejn i starobylý Tetín nebo Koněpruské jeskyně. Kus krajiny, která jako by ani nepatřila do Čech, i když zasahuje až na samý okraj Prahy. Odedávna cíl pražských přírodovědců a nesčetných exkurzí od studentů Přírodovědecké fakulty UK v Praze po renomované badatele z celého světa. Místo, kde leží naše jediné chráněné území, jež má mezinárodně stvrzený celosvětový význam – příkrý sráz návrší Klonk u Suchomast, který byl r. 1972 zvolen světovým standardním profilem – stratotypem hranice mezi silurem a devonem. Nicméně hovořit o významu Českého krasu pro geologii a paleontologii starších prvohor by dnes bylo nošení dříví do lesa, takže se vraťme do současnosti a pokusme se shrnout, jak Český kras přispívá i k poznání živé přírody.
This classic area of Silurian and Devonian stratigraphy provided a number of ecological and paleoenvironmental observations during the last decade. Comparative studies of spontaneous successions in abandoned quarries demonstrated that natural processes provide their optimum revitalization. New archaeological records, paleozoological evidence from caves and the discovery of a Late Bronze Age hillfort confirmed that the high biodiversity of this landscape has resulted from a harmonious interaction of natural processes with human activities since the 5th millennium BC.
-
Sušina – strmá stráň budovaná diabasy a jejich tufy, skrytá za skalní kulisou Šanova kouta v údolí Berounky. Představuje extrémně suché a teplé stanoviště, nesouvisle pokryté xerotermní vegetací charakteru pustinné stepi na mělkých až nevyvinutých půdách – litozemích až protorankerech. Foto V. Ložek jun.
-
Na řadě míst lze v Českém krasu sledovat, jak úložné poměry vápenců ovlivňují vegetaci. Zvláště nápadné jsou poloobnažené plochy s nízkou xerotermní vegetací (kvetoucí mochna písečná – Potentilla arenaria) v místech, kde vrstevní plochy zaujímají stejný sklon jako svah, který budují, což podstatně brzdí vývoj půdy. Foto V. Ložek jun.
-
Včelník rakouský (Dracocephalum austriacum) na hraně Kodské stěny. Jedna z nejvzácnějších rostlin Českého krasu, známá u nás jinak již jen z jediného místa na jižní Moravě, je zde vázána na skalní výchozy rohovcových vápenců. Vzhledem k její dekorativnosti ji lze považovat za erbovní rostlinu této CHKO. Foto V. Ložek jun.
-
Východní bok údolí Kačáku mezi Sv. Janem a Hostimí tvoří skalnatá návrší – vlevo Skála nad Sv. Janem, ve středu Květná s nedávno objeveným hradištěm na vrcholu. Jedinečná ukázka, jak se vrásová stavba promítá do krajinné scenérie. Foto V. Ložek jun.
-
Rozlehlý stěnový a jámový lom na Chlumu u Srbska s obřím balvaništěm vzniklým po komorovém odstřelu se dnes nachází v NPR Karlštejn jako názorný příklad úspěšné spontánní revitalizace, jejíž postup se zde sleduje rok po roce. Foto V. Ložek jun.
-
Těžební pole Západ velkolomu Čertovy schody. Nahoře vystupuje nepravidelně olámaná stěna někdejšího Císařského lomu, která se již příliš neliší od přirozených skal. Nižší stupně vytvořené moderní těžbou také zarůstají, především borovicí černou (Pinus nigra) schopnou uchytit se i na čerstvě odlámané skále. Foto V. Ložek jun.
-
Kaňon Kačáku pod Sv. Janem – vlevo kolmá Dušičková stěna, dále vpravo vrchol Dlouhé skály s prudkými srázy ovlivněnými strmým sklonem vrstev. Nicméně i toto divoké údolí bylo od pravěku hojně navštěvováno, jak dokládají nálezy na úpatí Dušičkové stěny, z jeskyně Na Průchodě a dalších míst (Sv. Jan, Květná). Foto V. Ložek jun.