Vydáno: 20. 1. 2022
Z médií

Po několikahodinovém jednání jsme se dočkali vlády s důvěrou. O tom, jak bude v nejbližší době vypadat její složení, promluvil nedávno sociální geograf a zástupce ředitele Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký v pořadu 90′ ČT24. Dalšími hosty této epizody byli novináři Radko Kubičko a David Klimeš.

Tomáš Kostelecký / ČT24

Po několika letech jsme se dočkali vlády s důvěrou již po 96 dnech po jejím zvolení. „V normální zemi by to nebylo nijak překvapivé. My jsme si zvykli na různé podivnosti při jmenovaní vlád. Teď to dopadlo tak, že si vytvořili vládu, prezident ji jmenoval a vláda získala většinu parlamentu,“ konstatuje Kostelecký. Jednání proběhlo nezvykle převážně v nočních hodinách z čtvrtka 12. ledna na pátek 13 ledna. Na samotné hlasování se dostalo až po 19. hodině po přerušení čtvrteční schůze. Důvěra vládě byla udělena po získání většiny 106 hlasů ve Sněmovně, přičemž 87 hlasů proti zaznělo z opozice.

Obecně hlasování o důvěře přináší lidem zčásti frustraci, ale i naději. „Přináší naděje těm, kteří volili vítěznou stranu, částečně frustraci pro ty, kteří volili ty, kteří nevyhráli,“ podotkl Kostelecký. Hlasy pro SPD, hnutí ANO a jiných nezvolených stran se tím pádem stávají tzv. propadnutými hlasy. Předpokládá se tedy, že na kabinet Petra Fialy bude vyvíjen velký tlak ze strany jeho oponentů i z řad jeho odpůrců. Částečně kvůli velkým potížím, které nás zejména v tomto roce čekají, částečně i kvůli změně složení vlády po 8 letech, kdy byl u moci kabinet s hlavním představitelem Andrejem Babišem (ANO).

„Ztratit důvěru lze relativně snadno a rychle, ale důvěru si vybudovat trvá delší dobu a je to obtížné," odpovídá Tomáš Kostelecký na otázku, jakou míru důvěry má celkově nynější vláda. Kromě toho z jeho strany zaznívá, jaké nároky mají voliči na nynější vládu a proč je tolik riskantní například cesta poslance Jana Farského (STAN) do zahraničí. Poukazuje na to, že oponenti dvou velkých koalic Spolu a PirSTAN mají podstatně větší nároky na představitele, kterým svěřili svůj hlas. V závěru to potom znamená, že to, co by prošlo členům SPD nebo hnutí ANO, dnešní vládě projít nemusí. Ovšem statistiky o důvěře občanů vůči nynější vládě ještě nejsou k dispozici, a tak se v tomto ohledu můžeme spoléhat jen na probíhající společenskou debatu.

Sdílejte tuto stránku