Vědci polemizují o tom, zda viry patří mezi živé či neživé organizmy. Jak se viry vyvíjejí a množí? Jak se chovají v těle? Proč a kdy mutují? Co se děje, když napadají jiné viry? A jak velký je třeba virus chřipky? Odpovědi a další zajímavosti přináší video z cyklu NEZkreslená věda.
Jak je možné, že se v nemocnicích objevuje více očkovaných než neočkovaných pacientů s covidem-19? Jak tato data správně chápat, o čem vypovídají? Jak upozorňuje youtuberský kanál Akademie věd ČR Zvěd, rozhodně neříkají nic o účinnosti očkovaní.
Jak nebezpečná může být i zdánlivě nehybná krajina? Jak odpovídá na změny, které v ní my lidé děláme? A co z ní dokáží čeští geologové vyčíst? Nejen na tyto otázky odpovídají vědci v dokumentu Krajina v pohybu z cyklu Tiché Hrozby z dílny Akademie věd ČR.
Nositel Akademické prémie Patrik Španěl z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR plánuje vyvinout inovativní, vysoce citlivé a robustní hmotnostní spektrometrické metody pro analýzy stopových těkavých organických látek ve vzduchu. „Pro mě bylo vždycky nejdůležitější, aby to, co dělám, bylo pravdivé,“ říká fyzik a milovník poutí po krajině.
Spojením vědy a umění chtějí experti z Akademie věd ČR přiblížit veřejnosti, ale také kolegům svou práci a poslání největší vědecké instituce v Česku. Jak se například fotí mikroskopické snímky květin?