Tento seriál bude věnován motýlím druhům i poddruhům vyhynulým v antropocénu, o jejichž existenci svědčí dochované exempláře či publikovaná svědectví. První díl zahrnuje tři ostrovní zastávky. Na Jamajku se vydáme za ikonickým druhem Urania sloanus, na Fidži se seznámíme s Levuana iridescens, jejíž zkázu přivodil záměrně introdukovaný parazitoid, a na dvou tajuplných novozélandských motýlech poznáme nejistoty spojené s prohlášením taxonu za vyhynulý.
Seznam použité literatury je v PDF formátu ke stažení níže pod obrazovou galerií.
This article focuses on lepidopteran species and subspecies extinct in the Anthropocene, whose existence is evidenced by preserved specimens or published accounts. The first part comprises three island stops. We set out for Jamaica to learn about an iconic species Urania sloanus, on Fiji we meet Levuana iridescens, doomed by a deliberately introduced parasitoid, and in the case of two mysterious New Zealand species we become aware of uncertainties over declaring a taxon as extinct.
-
Vyhynulý jamajský endemit – motýl druhu Urania sloanus s charakteristickým strukturálním zbarvením. Samice při pohledu shora. Foto C. C. Grinter, s laskavým svolením Denver Museum of Nature and Science, USA.
-
Vyhynulý jamajský endemit – motýl druhu Urania sloanus s charakteristickým strukturálním zbarvením. Samice při pohledu ze spodní strany. Foto C. C. Grinter, s laskavým svolením Denver Museum of Nature and Science, USA.
-
Vyhynulý jamajský druh Urania sloanus: motýli 1–3 jsou samci, přičemž horní řada ukazuje líce křídel, spodní řada jejich rub. Exempláře pocházejí z následujících sbírek: 1 – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (USMB), 2 – Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk (MIZ PAS), 3 – Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego (MNHW). Foto P. Domagała, Uniwersytet Opolski
-
Vyhynulý jamajský druh Urania sloanus: motýli 4–5 jsou samice, přičemž horní řada ukazuje líce křídel, spodní řada jejich rub. Exempláře pocházejí ze sbírek: 4 – Denver Museum of Nature and Science (DMNS), 5 – Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego (MNHW). Foto: 4 – C. C. Grinter, s laskavým svolením Denver Museum of Nature and Science, USA, 5 – P. Domagała, Uniwersytet Opolski
-
Vřetenuškovitý motýl Levuana iridescens. Foto R. Henderson, se svolením Landcare Research New Zealand Ltd.
-
Detail hlavy vřetenuškovitého motýla Levuana iridescens, kde je na každé straně patrné protažené chaetosema se senzorickými štětinkami, vybíhající mezi složené oko a ocellus. Foto R. Henderson, se svolením Landcare Research New Zealand Ltd.
-
Ilustrace hrotnokřídlece popsaného jako Porina mairi v původní práci zveřejněné v Transactions and Proceedings of the Royal Society of New Zealand (1872). Se svolením Royal Society Te Apārangi
-
Samice motýla Titanomis sisyrota s vytaženým kladélkem. Pro tento druh bylo navrženo anglické jméno Frosted Phoenix, které odkazuje na bílý lem na předních křídlech a jeho ojedinělý výskyt – jako by nový jedinec povstával z popela svého předka. Foto B. E. Rhode, entomologické sbírky Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa. Se svolením Landcare Research New Zealand Ltd.