Sborník dvanácti kvantitativně orientovaných převážně versologických příspěvků z konference, která se z epidemických důvodů nekonala, edičně připravili Petr Plecháč, Robert Kolár, Anne-Sophie Bories a Jakub Říha.
V úterý 8. února 2022 zahájí jarní cyklus Literárněvědného fóra online přednáška Lucie Storchové z Filosofického ústavu AV ČR. Nabídne v ní první reflexi příručky Companion to Central and Eastern European Humanism: The Czech Lands.
Píšete všemi deseti, zajímá Vás literatura a drama 2. pol. 20. století, chtěli byste nahlédnout do tajů vědecké práce a hledáte brigádu na následující dva měsíce? Pokud jste k tomu ještě časově flexibilní a nemáte to daleko na Prahu 7, tím lépe.
O fenoménu lži v různých oblastech naší kultury, zejména literatury a filmu, debatovali literární a další vědci v prosinci loňského roku. Ve středu 26. ledna vás seznámí s výsledky této diskuse.
V lednu 2022 se Konsorcium pro vytváření a využívání informačních zdrojů světové literární bohemistiky, jehož aktivity od založení v roce 2015 koordinuje Ústav pro českou literaturu AV ČR, rozrostlo o další instituci. Je jí Centrum českých studií na Université libre de Bruxelles.
Den před 160. výročím úmrtí Boženy Němcové byla v pražském Klementinu zpřístupněna výstava, která ji představuje ve vzájemném napětí známých biografických reálií, literárního díla a jeho pozdějšího fungování v české kultuře i ohlasu ve světě.
V úterý 18. 1. bude Ivan Klimeš z Katedry filmových studií FF UK ve své online přednášce hovořit o myšlence národního historického velkofilmu, kterým byl i Kolárův Svatý Václav z roku 1929.
Srdečně zveme v neděli 23. ledna 2022 od 10 hodin do Divadla Archa na mezinárodní pracovní kolokvium věnované hře Karla Čapka, které pořádá Ústav pro českou literaturu AV ČR společně s Českým centrem Mezinárodního PEN klubu.
Ústav pro českou literaturu AV ČR společně s Rakouskou akademií věd a Výzkumnou radou Johanna Gottfrieda Herdera zve doktorandy a postdoktorandy na mezinárodní seminář, který se uskuteční od 3. do 6. října 2022 ve Vídni.