nejbližší akce

Aktuality

  • Fokus na aplikovanou filosofii a etiku

    28. 1. 2022

    Od ledna 2022 začíná ve Filosofickém ústavu fungovat tým odborníků, kteří se zaměří na témata aktuálního společenského zájmu. Základními vymezenými oblastmi jejich zaměření jsou bioetika, administrativní etika, filosofie techniky a etika životního prostředí. Více

  • Český Livius Bohuslav Balbín

    19. 1. 2022

    O jedné z nejvýznamnějších osobností českého baroka Bohuslavu Balbínovi hovoří v pořadu Historie.cs na ČT24 filolog Martin Svatoš (Kabinet pro klasická studia FLÚ AV ČR) spolu s historičkou Ivanou Čornejovou a biologem a filosofem Stanislavem Komárkem. 

  • Svoboda ve věku klimatické změny

    18. 1. 2022

    O svobodě ve věku klimatické změny a ve světě prostoupeném technologiemi se na pozadí nejnovější knihy belgického filosofa Marka Coeckelbergha zamýšlí v kulturním čtrnáctideníku A2 filosof a překladatel Martin Ritter (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR). 

  • Přivoňte si ke starověku

    17. 1. 2022

    O bílých místech receptur, využití a postupech voňavkářského umění ve starověkém Egyptě a Řecku se Seanem Coughlinem (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR) v Magazínu Víkend DNES. 


Iva
101a
+420 221 183 319
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
Mgr. / Ph.D.
Pozice:Position:
vědecký asistent associate scholar

právě vychází

    • principy-prirody-a-milosti-brockes-a-nemecka-osvicenska-fyzikotheologie

      Principy přírody a milosti. Brockes a německá osvícenská fyzikotheologie

      Martin Bojda

      Hamburský básník a myslitel Barthold Heinrich Brockes napsal asi nejrozsáhlejší básnické dílo německé literatury, devítisvazkový soubor Pozemské potěšení v Bohu (1721–1748), v němž vytvořil jeden z klíčových mostů mezi německým barokem a osvícenstvím a mezi koncepty osvícenského filozoficko-náboženského myšlení a krásnou literaturou. Představuje duchovní a společenský pohyb v Hamburgu, který díky infiltraci západoevropských trendů tvořil „avantgardu“ osvícenské modernizace německé kultury. Po Bouři a vzdoru však Brockesovo dílo upadlo v zapomnění a trpí dodnes přehlížením či interpretačními zkresleními. Předložená kniha ho vykládá na pozadí německých a speciálně hamburských duchovních dějin 18. století a ukazuje jeho moderní rysy, jež Brockesovi v jeho době vynesly mimořádnou popularitu.

      Academia
    • afekty-a-chyby-vlastni-duse-jejich-diagnoza-a-lecba

      Afekty a chyby vlastní duše: jejich diagnóza a léčba

      Galén (přel. Matyáš Havrda)

      Významný starověký lékař a filosof Galén z Pergama (129–asi 216) se v tomto živém, populárně laděném spisu zamýšlí nad tím, jak se člověk může vyléčit z nezvládnutých afektů, které mu kazí život, a zbavit se chyb, které mu zatemňují úsudek. Na příkladech z vlastního života i z života svých přátel ukazuje, s jakými potížemi se setkává člověk podléhající návalům vzteku, trápení nebo obavám ze ztráty, a nabízí konkrétní postupy, které mu pomohou najít ztracenou sebeúctu. V druhé části se pak zabývá chybami úsudku, ať už jde o ochotu věřit nepodloženým tvrzením, nebo naopak pochybnost o tom, co je evidentně pravdivé, a doporučuje zvláště filosofům studium aplikované geometrie, jejíž výsledky lze (na rozdíl od většiny jejich nauk) ověřit v praxi. Úvod a překlad řeckého textu M. Havrda.

      Oikoymenh ve spolupráci s FLÚ
    • kontradikce-contradictions-1-2-2021

      Kontradikce / Contradictions 1-2/2021

      Kristina Andělová, Petr Kužel, Jan Mervart (eds.)

      Dvojjazyčná ročenka nazvaná Kontradikce/Contradictions je médiem věnovaným odbornému bádání a diskusím o dějinách a současnosti kritického sociálního myšlení ve střední a východní Evropě, jakož i o „postkomunistické" situaci v dalších částech světa.

      Aktuální ročník Kontradikcí reaguje na stávající akademickou debatu a otázky spojené s přehodnocováním a znovupromýšlením historie disentu. Kontradikce se hlásí k novému zkoumání politického myšlení, které se objevilo ve východní a střední Evropě před radikálními změnami v roce 1989. Autorky a autoři Kontradikcí vycházejí z předpokladu, že i uvnitř disentu vznikala řada socialistických politických koncepcí a že marxistický disent není pojem, který by představoval contradictio in adjecto. V rámci takového tázání jim jde zejména o politické myšlení, o obsahy kritik, programů a vizí a o jejich filosofickou relevanci.

      Filosofia
    • the-price-of-slavery-capitalism-and-revolution-in-the-caribbean

      The Price of Slavery. Capitalism and Revolution in the Caribbean

      Nick Nesbitt

      The Price of Slavery analyzes Marx’s critique of capitalist slavery and its implications for the Caribbean thought of Toussaint Louverture, Henry Christophe, C. L. R. James, Aimé Césaire, Jacques Stephen Alexis, and Suzanne Césaire. Nick Nesbitt assesses the limitations of the literature on capitalism and slavery since Eric Williams in light of Marx’s key concept of the social forms of labor, wealth, and value. To do so, Nesbitt systematically reconstructs for the first time Marx’s analysis of capitalist slavery across the three volumes of Capital. The book then follows the legacy of Caribbean critique in its reflections on the social forms of labor, servitude, and freedom, as they culminate in the vehement call for the revolutionary transformation of an unjust colonial order into one of universal justice and equality.

      The University of Virginia Press
    • estetika-ambiguity

      Estetika ambiguity

      Jan Bierhanzl

      Setrvávání v ambiguitě stojí v základu naší zkušenosti s uměleckými díly. Dvojznačnost je zakleta v žánru i v obsahu, v pohybu mezi filozofickým zkoumáním a uměleckou expresí, v napětí mezi estetickými postoji zaměřenými na krásno a postoji etickými a politickými. V jednotlivých kapitolách věnovaných dílům Adrieny Šimotové, atonální hudbě nebo současnému politickému videoartu se Bierhanzl odpichuje především od nosných motivů z esteticko-filozofických úvah E. Levinase, R. Barthese a M. Foucaulta a ukazuje umělecké dílo jako odraz vládnoucích poměrů i jako vytváření nové, ryze estetické skutečnosti neredukovatelné na historická a sociální určení.

      Karolinum
    • eutanazie-a-dobry-zivot

      Eutanazie a dobrý život

      David Černý

      Eutanazie představuje mimořádně aktuální téma současné odborné diskuse. Existuje celá řadu argumentů pro či proti morální přípustnosti tohoto opatření na konci života, chybí jim však konceptuální jednota. Tato monografie přistupuje k problematice usmrcování pacientů ze soucitu zcela odlišně. Jednotící linii spojující hlavní argumentační strategie identifikuje v teoriích dobrého života a jejich vztahu k etickým teoriím a jejich normativním závěrům. Publikace zve čtenáře na vzrušující výpravu do různých končin současné filosofické reflexe a ukazuje, že složité problémy moderní doby je třeba řešit v širší perspektivě. Na čtenáře to samozřejmě klade vyšší nároky, pokud se však nenechají odradit, získají komplexní představu o teoriích welfare, etických teoriích, povaze smrti a její špatnosti, osobní identitě a jemných distinkcích užívaných v aplikované etice. Poskytne jim to celistvý obrázek o současném stavu diskuse a pojmové nástroje k vlastnímu promýšlení problému morální přípustnosti eutanazie.

      Filosofia
    • varieties-of-naturalism-in-contemporary-philosophy

      Varieties of Naturalism in Contemporary Philosophy

      Michal Chabada, Róbert Maco (eds.)

      Obsah mimořádného čísla navazuje na výzkumný projekt „Naturalizmus ako univerzálny filozofický program“, financovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja SR. Projekt je zaměřený na filosofický výzkum naturalismu, který se v posledních dekádách stal dominantním přístupem k filosofii, jako též dominantním přístupem v rámci většiny filosofických disciplín (epistemologie, etika, filosofická antropologie, filosofie mysli, sociální filosofie a filosofie vědy), s mnohými závažnými důsledky. Příspěvky se zaměřují na všeobecné vymezení jádra naturalismu, na systematické rozlišení jeho hlavních typů, na identifikování a zhodnocení hranic naturalizace široké škály filosofických témat.

      V angličtině.

      Filosofia
    • teorie-vedy-theory-of-science2

      Teorie vědy/Theory of Science

      Vol 43, No 2 (2021)