Ordovik byl přelomovým obdobím, kdy došlo k prudkému nárůstu biodiverzity v mořích a oceánech, kam byl v té době téměř výhradně soustředěn život. Globální ekosystém, jehož charakter určila tato velká, celosvětová biodiverzifikační událost (GOBE), byl však koncem ordoviku výrazně ovlivněn jedním z největších hromadných vymírání, které je řazeno do tzv. Velké pětky.
Použitá a citovaná literatura
Brenchley, Patrick J. Late Ordovician Extinction, 220-223. In Briggs Derek E. G.; Crowther Peter R. Palaeobiology II. Blackwell Publishing, 2003.
Conway Morris, Simon. Significance of Early Shells, 31-40. In Briggs Derek E. G.; Crowther Peter R. Palaeobiology II. Blackwell Publishing, 2003.
HARPER, David AT; HAMMARLUND, Emma U.; RASMUSSEN, Christian MØ. End Ordovician extinctions: a coincidence of causes. Gondwana Research, 2014, 25.4: 1294-1307.
SCOTESE, Christopher R., et al. Phanerozoic paleotemperatures: The earth’s changing climate during the last 540 million years. Earth-Science Reviews, 2021, 103503.
SEPKOSKI, J. John. A factor analytic description of the Phanerozoic marine fossil record. Paleobiology, 1981, 7.1: 36-53.
Sepkoski Jr., J. John. A kinetic model of Phanerozoic taxonomic diversity. III. Post-Paleozoic families and mass extinctions. Paleobiology, 1984, 10.2: 246–267.
Servais, Thomas; Lehnert, Oliver; Li, Jun; Mullins, Garry L.; Munnecke, Axel; Nüetzel, Alexander; Vecoli, Marco. The Ordovician Biodiversification: revolution in the oceanic trophic chain. Lethaia, 2008, 41.2: 99-109.
Stigall, Alycia L.; Edwards, Cole T.; Freeman, Rebecca L.; Rasmussen, Christian M. Ø. Coordinated biotic and abiotic change during the Great Ordovician Biodiversification Event: Darriwilian assembly of early Paleozoic building blocks. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 2019, 530: 249-270.
Skevington, David. The lower boundary of the Ordovician System. Norsk Geologisk Tidsskrift, 1966, 46: 111-119.
Webby, Barry D.; Paris, Florentin; Droser, Mary L.; Percival, Ian G. (Eds.) The Great Ordovician Biodiversification Event. Columbia University Press, New York, 2004.
Whittington, Harry B.; Williams, Alwyn. The Ordovician period. Geological Society, London, Special Publications, 1964, 1.1: 241–254.
woOD, Rachel A. Evolution of Reefs, 57-62. In Briggs Derek E. G. a Crowther Peter R. Palaeobiology II. Blackwell Publishing, 2003.
The Ordovician was a turning point in biodiversity that sharply increased in seas and oceans, where life was almost exclusively concentrated at that time. However, the global ecosystem, determined by this Great Ordovician Biodiversification Event (GOBE), was significantly affected in the latest Ordovician by one of the largest mass extinctions included in the Big Five.
-
Mapa paleogeografické situace v ordoviku. Ilustruje rozložení kontinentů a oceánů v období, kdy probíhala celosvětová ordovická biodiverzifikační událost (GOBE). Jednotlivé části zemského povrchu vypadaly jinak než dnes, proto nesou odlišná pojmenování. Pro představu je červeným kolečkem vyznačena tehdejší pozice dnešních středních Čech, odkud pocházejí fosílie, které jsou v článku vyobrazeny. Orig. M. Mergl, upraveno podle: Scotese (2001)
-
Graptolit Baltograptus rokycanensis. Jeden z běžných druhů z období před GOBE, kdy v pražské pánvi dominovali graptoliti společně s ramenonožci. Foto P. Kraft
-
Trilobit Ectillaenus katzeri. Typický střednoordovický zástupce bohaté fauny šáreckého souvrství po nástupu celosvětového velkého nárůstu biodiverzity v ordoviku – GOBE (blíže v textu) v pražské pánvi. Foto P. Kraft
-
Trilobiti Colpocoryphe bohemica. Dva jedinci druhu, který je hojný v šáreckém souvrství pražské pánve, tedy v oblasti barrandienu, a lze ho najít na lokalitách v okolí Prahy a Rokycan. Druh je součástí bohaté fauny odrážející celosvětovou událost velkého, skokového nárůstu biodiverzity v mořích a oceánech středního ordoviku. Nález pochází z břidlic, proto jsou fosilie mírně deformované oproti těm vyobrazeným u článku, jež pocházejí z křemitých nodulí tzv. rokycanských kuliček, které je proti deformacím ochránily. Foto P. Kraft
-
Mořské evoluční fauny. Charakteristika jednotlivých faun pomocí grafického znázornění typických představitelů a zastoupení čeledí těchto skupin v geologické minulosti. E – ediakar, Km – kambrium, O – ordovik, S – silur, D – devon, C – karbon, P – perm, Tr – trias, J – jura, K – křída, T – terciér. Podle: J. Sepkoski (1981) kreslila R. Bošková
-
Kumulativní graf počtu čeledí a podíl mořských evolučních faun na celkovém obrazu paleobiodiverzity v geologické minulosti. Podle: J. Sepkoski (1984)
-
Kumulativní graf počtu rodů znázorňující detailní vývoj biodiverzity v ordoviku. Na kontrastu s přilehlými periodami (útvary) je dobře vidět vzestup během GOBE i pád paleobiodiverzity způsobený hromadným vymíráním. Podle: B. D. Webby a kol. (2004)
-
Evoluční sukcese typů útesů mělkých tropických moří ve starším paleozoiku. Je patrné, že k hlavním změnám došlo v ordoviku, kdy se postupně objevily všechny základní typy. Šířka grafů znázorňuje kumulativní mocnost útesů známých z celého světa v exponenciální škále. Podle: C. T. Scrutton v D. E. G. Briggs a P. R. Crowther (1990)
-
Ramenonožec Euorthisina moesta. Velmi hojný druh šáreckého souvrství z období GOBE v pražské pánvi. Foto P. Kraft
-
Dvojice jedinců druhu Placoparia cambriensis. Další z trilobitů, kteří jsou typičtí pro GOBE v pražské pánvi. Realistický prostorový vzhled těchto, a stejně i dalších vyobrazených zkamenělin ze šáreckého souvrství umožnilo jejich zachování ve sběratelsky populárních rokycanských kuličkách. Foto P. Kraft
-
Trilobit Ormathops atavus. Další z trilobitů, kteří jsou typičtí pro GOBE v pražské pánvi. Realistický prostorový vzhled těchto, a stejně i dalších vyobrazených zkamenělin ze šáreckého souvrství umožnilo jejich zachování ve sběratelsky populárních rokycanských kuličkách. Foto P. Kraft
-
Ostnokožec, kterého lze označit jako prahvězdici Archegonaster pentagonus. V kontrastu se staršími vrstvami v pražské pánvi se v šáreckém souvrství začínají hromadně vyskytovat různí ostnokožci indikující, že se zde v období GOBE ustálilo mořské prostředí s normální salinitou. Vyobrazené zkameněliny pocházejí ze sbírek Západočeského muzea v Plzni a Muzea dr. B. Horáka v Rokycanech. Foto P. Kraft
-
Znázornění průběhu hromadného vymírání na konci ordoviku, jeho fáze, časové vymezení, příčiny a dopady. Podle: D. A. Harper a kol. (2014)