Název
Špičková věda, revoluční objevy a inovace v oblasti fyziky
Špičková věda, revoluční objevy a inovace v oblasti fyziky
Objevte informace přímo pro vás
Biočip českých vědců rychle a spolehlivě detekuje SARS-CoV-2, prokázala studie
Biočip je rychlý jako antigenní test a zároveň spolehlivý jako metoda PCR. Tým vědců pod vedením Hany Lísalové dosáhl nejdůležitějšího milníku při vývoji unikátního systému na detekci viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19. Výzkum biosenzorů, na kterých je systém založen, potvrdil jejich spolehlivost a otevřel nové možnosti pro další vývoj v této oblasti.
Aktuality
Snímek Výsledek bitvy variant martenzitu se stal fotografií roku ve Fotosoutěži FZU
Nejlepším snímkem ve Fotosoutěži pracovníků FZU v roce 2021 se stal snímek autorů Denyse Musiienka, Ladislava Straky a Rosse Colmana zachycující metodou interferenční mikroskopie martenzit. V absolutním hodnocení 126 přihlášených fotografií obsadil stejně jako v roce 2020 druhé místo Alexej Bubonov. Autoři vítězné fotografie získali i třetí místo.
Snímek Výsledek bitvy variant martenzitu se stal fotografií roku ve Fotosoutěži FZU
Denyse Musiienka, Ladislava Straky a Rosse Colmana zachycující metodou interferenční mikroskopie martenzit. V absolutním hodnocení 126 přihlášených fotografií obsadil stejně jako v roce 2020 druhé místo Alexej Bubonov. Autoři vítězné fotografie získali i třetí místo.
Převratný návrh nabíjecí baterie: nehoří, nevybuchuje, je levná a má vysokou kapacitu
Vědci Akademie věd ČR patentovali vynález, který by mohl vyřešit problémy s hořícími bateriemi. Experimentální vysokonapěťová baterie, kterou zkonstruovali ve Fyzikálním ústavu a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, funguje na principu elektrochemické reakce. Vydrží 500 cyklů vybití a opětovného nabití. Její kapacita je srovnatelná s komerčními nikl-metal hydridovými bateriemi. Přitom je vyrobena z extrémně levných materiálů.