V posledních 25 letech internet a webové stránky výrazně změnili lidskou komunikaci. V prostředí internetu průběžně narůstá objem publikovaných dokumentů, které se však postupně mění nebo zcela mizí. Pokud by nebyly průběžně archivovány, byla by tato významná část mezilidské komunikace navždy ztracena. Úlohou webových archivů je archivovat v co nejúplnější podobě webové stránky a zachovávat tak hodnotný zdroj informací, které mohou využívat i sociální vědci.
Mezi hlavní cíle projektu patří aplikovaný výzkum a experimentální vývoj systému pro identifikaci, správu a zpracování širokého spektra dat českého webového archivu (webarchiv.cz). Hlavním účelem je umožnit široké odborné veřejnosti využívat potenciál dlouhodobě shromažďovaných dat. Ta jsou dosud z velké části nezpracovaná, a tedy vědcům nepřístupná. Projekt propojuje oblast vytěžování velkých dat, tzv. big data, z českého webového archivu a oblast výzkumu sociálněvědních oborů.
Na projektu se v rámci Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., podílí tato oddělení: Centrum pro výzkum veřejného mínění, Český sociálněvědní datový archiv, Lokální a regionální studia, Hodnotové orientace ve společnosti
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 2, zobrazeno 1 - 2)
Internet se v posledních třech desetiletích stal integrální součástí soudobých společností a jeho obsah postupně ohromně narůstá a velmi dynamicky se proměňuje. I tak však společenské vědy a společenští vědci nevěnují přílišnou pozornost tomu, jaké svědectví může web nabídnout ohledně společenských změn. Tento článek se věnuje úvodu do problematiky webových archivů, které mohou sloužit jako zdroj dat částečně vypovídající o dynamické proměně současné společnosti a komunikace.
Výzkum na pomezí politické geografie a historie ukazuje, že i dávno zaniklé územní jednotky a historické členění prostoru se mohou uplatnit v chování obyvatel v současnosti. Cílem článku je představit fantomové hranice jakožto unikátní typ hranic. Příklad fantomových hranic je představen s využitím digitalizovaných historických dat a dat webových archivů o volebním chování na případu prvních prezidentských voleb z roku 2013.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter