Tým sdružuje pracovníky ÚČL, kteří se zabývají problematikou paměťových studií. Základní úkoly týmu byly stanoveny v návaznosti na prestižní stipendijní program AV ČR, J. E. Purkyně Fellowship, jehož nositelem byl v letech 2012–2015 Alexander Kratochvil. Pod jeho vedením vznikla komentovaná antologie teoretických textů Paměť a trauma pohledem humanitních věd (2015) a individuální monografie A. Kratochvila Posttraumatisches Erzählen. Trauma–Literatur–Erinnerung (2019).
V současnosti se tým zaměřuje na téma pracovně nazvané Poetika konspirace. Vychází z předpokladu, že mezi literaturou a konspiračním myšlením probíhala od počátku moderní doby vzájemná výměna, zahrnující zrcadlení témat (zednářská, jezuitská, židovská atd. spiknutí), sdílení motivů (skrývání, „čtení“ znaků ve zdánlivě bezvýznamných událostech a faktech, zasvěcení vybraných jedinců, tajná společenství a komunity) i abduktivní logiku odhalování racionálního řádu v pozadí zdánlivě bezvýznamného života. Cílem projektu je zaprvé popsat tuto poetiku, zadruhé zmapovat ji na vybraných sondách literárních děl a zatřetí vymezit ji vůči blízkým poetikám pracujícím s koncepcemi řádu a chaosu. Cílem je prověřit zvláště teze, zda konspirační myšlení a poetiky vycházejí v obdobích krize z rozpadu ideologických rámců sdílených hodnot.
Prostřednictvím svých členů se tým mj. podílel na vzniku kolektivní monografie Zwischen nationalen und transnationalen Erinnerungsnarrativen in Zentraleuropa (Berlin: DeGruyter 2021, vyd. Marek Nekula, Lena Dorn a Václav Smyčka; dostupné v režimu open access). Pozornost jistě zaslouží též monografie Václava Smyčky Das Gedächtnis der Vertreibung: Interkulturelle Perspektiven auf deutsche und tschechische Gegenwartsliteratur und Erinnerungskulturen (Bielefeld: transcript 2019), za niž její autor získal ocenění Preis der Gesellschaft für interkulturelle Germanistik 2020.
Vedoucí týmu: PhDr. Lucie Antošíková, Ph.D.