Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
04. 03. 2022

Medaile Za zásluhy o Akademii věd ČR dnes z rukou předsedkyně Evy Zažímalové a místopředsedy Ondřeje Beránka převzaly Lydia Petráňová z Etnologického ústavu AV ČR a Jana Musilová z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně. In memoriam pak Akademie věd ČR ocenila anorganického chemika Bohumila Štíbra a makromolekulárního chemika Karla Ulbricha. 

03. 03. 2022

Ačkoli matematika na žebříčku popularity obvykle neboduje, setkáváme se s ní denně. I tam, kde bychom to nečekali – třeba u stavebních strojů. S jakými praktickými problémy mohou matematici pomoci? O spolupráci Matematického ústavu AV ČR s partnery z průmyslu jsme psali v časopise A / Věda a výzkum.

03. 03. 2022

Na invazi vojsk Ruské federace a Běloruské republiky na Ukrajinu a bezprecedentní porušení mezinárodního práva reaguje Akademie věd ČR ukončením či přerušením smluv o vědecké spolupráci s institucemi Ruské federace a Běloruské republiky. Na blíže nespecifikované období zastavuje i všechny další vědecké aktivity realizované v rámci některého z 54 pracovišť Akademie věd ČR.

02. 03. 2022

Téma eutanazie, dobrovolné smrti za pomoci lékaře, je složité a citlivé. Spojuje totiž poznatky řady oborů od lékařství a psychologie, až po aplikovanou etiku a filozofii. Aby byla veřejná diskuze o asistované smrti otevřenější a přehlednější, vydali renomovaní odborníci z AV ČR dvojici publikací, která problematiku eutanazie podrobně zkoumá a zpřístupňuje všem čtenářům.

02. 03. 2022

Mikrořasy jsou nadějí pro budoucnost, perspektivu mají v průmyslu, medicíně a kvalitní stravě. Tu je možné nově obohatit o další druhy mikrořasy Chlorella. K jejich konzumaci dalo zelenou Ministerstvo zemědělství ČR po konzultaci se všemi zeměmi Evropské unie. Úřady vycházely z výsledků mnohaletých výzkumů Mikrobiologického ústavu AV ČR.

01. 03. 2022

Lidskou pozornost lákají vůněmi, barevnými květy, chutnými plody nebo rozmanitými listy. Velkou část svého těla mají ale rostliny ukrytou pod zemí. Je také tak krásná? Jak vypadají kořeny různých druhů a jaká je jejich funkce? Nová výstava Tajemný svět rostlinného podzemí v pražské Galerii Věda a umění vAkademii věd ČR ukazuje sílu a půvab rostlin, které běžně lidské oko nevidí.  

28. 02. 2022

Akademie věd ČR jasně odsuzuje akty agrese Ruské federace proti územní celistvosti a politickému uspořádání Ukrajiny, které ve čtvrtek 24. února v ranních hodinách vyvrcholily invazí. Akademie zároveň podává pomocnou ruku. Na studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny zaměří podporu v podobě stáží, kterou připravuje.

28. 02. 2022

Na dnešek připadá Den vzácných onemocnění. Po celém světě žije přibližně 300 milionů lidí trpících některou z těchto vážných chorob, u nichž často neznáme příčinu ani možnost léčby. Změnit se to snaží vědci po celém světě, včetně českých. Například na výzkum tzv. Angelmanova syndromu se zaměřují ve výzkumném centru BIOCEV ve Vestci u Prahy.

24. 02. 2022

Sen o neomezené energii je zase o krok blíž realitě. Ústav fyziky plazmatu AV ČR spolu s novým tokamakem COMPASS Upgrade otevře éru energetiky zítřka. Jak budou fungovat elektrárny budoucnosti a jaké budou jejich výhody oproti těm stávajícím? Odpovědi nabídne jeden z nejkomplexnějších a technicky nejnáročnějších experimentů pro výzkum termojaderné fůze. Tématu jsme se věnovali v časopise A / Věda a výzkum.

22. 02. 2022

Matematické modelování vývoje nemoci covid-19 ovlivňuje podobu pandemických opatření. Ta jsou však až výslednicí složitých výpočtů, ze kterých se veřejnosti prezentuje jen křivka grafu. Jak fungují modely, které ve svém boji proti onemocnění epidemiologové používají?