Zahlavi

Vědci z ÚJF AV ČR změřili znečištění atmosféry novoročními ohňostroji

Mon Jan 03 11:25:45 CET 2022

Vědci z oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky AV ČR ve spolupráci se soběslavskou firmou Thunderfly měřili polétavý prach v průběhu novoročních ohňostrojů.

Měření probíhalo od 31. prosince 2021 do 1. ledna 2022 v ATZ (Aerodrome traffic zone) letiště Soběslav nedaleko obce Chlebov přibližně dva a půl kilometru od centra města Soběslav po směru větru. Vědci použili speciální dron typu vírník (ThunderFly TF-G2) s měřícím systémem TF-ATMON, který umožňuje měření parametrů atmosféry i za zhoršených povětrnostních podmínek. Měřeny byly pevné částice o velikosti od 0,1 do 500 µm, rozptýlené v atmosféře.

Jednu hodinu po půlnoci bylo naměřeno dvojnásobné zvýšení polétavého prachu oproti kontrolnímu měření v sedm hodin večer předešlého dne. Zvýšení koncentrace bylo rovnoměrné ve všech hladinách atmosféry od země až do 300 metrů nad zemí, kde měření probíhalo. Zvýšení bylo pozorováno u nejjemnějšího prachu o velikosti do 0,5 µm. Vzhledem k rovnoměrnosti znečištění zřejmě nešlo přímo o prach vzniklý odpalováním pyrotechniky na území Soběslavi, ale o rozptýlený prach vytvořený ohňostroji i v jiných místech.  

„Byl silný vítr, který ve výšce okolo 300 m dosahoval rychlosti až 50 km/h. Náš dron se s takovými podmínkami dokáže vypořádat“, komentoval průběh měření Roman Dvořák, který bezpilotní dron ze země řídil.

„Díky silnému větru ve vyšších výškách byly dobré rozptylové podmínky a lokální znečištění vzduchu bylo menší. Jemné prachové částice ale mohou v atmosféře putovat i tisíce kilometrů“, dodává Martin Kákona z ÚJF AV ČR.

Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) způsobuje polétavý prach v ovzduší v Evropě ročně 417 000 předčasných úmrtí, z toho přes 10 000 v České republice. Celou zprávu o stavu ovzduší si můžete přečíst zde.

K měření byl použit systém TF-ATMON, který v mezinárodní soutěži MyGalileoDrone, pořádané Evropskou agenturou pro kosmický program (EUSPA), obsadil třetí místo. Systém lze využívat pro monitorování polutantů v ovzduší v okolí lidských obydlí. Jeho úkolem je lokalizovat zdroje těchto látek a určit množství vypouštěných škodlivin.

Obrázky v původní kvalitě najdete zde.

trajektorie

Trajektorie provedeného měřícího letu zaznamenaná palubní avionikou

Fota: Roman Dvořák, ÚJF AV ČR