Zahlavi

Akademie věd ocenila špičkové vědce

04. 03. 2022

Medailí Za zásluhy ocenila Akademie věd ČR odbornici na výzkum dějin hmotné kultury Lydii Petráňovou z Etnologického ústavu AV ČR a Janu Musilovou z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně, která se významně podílela na přípravě hodnocení výzkumné činnosti akademických pracovišť. Čestnou medailí De scientia et humanitate optime meritis Akademie věd ČR in memoriam udělila světové kapacitě na hybridy boru Bohumilu Štíbrovi a uznávanému odborníkovi v oblasti biomedicínských polymerů Karlu Ulbrichovi.  

Bohumil Štíbr patřil k zakládajícím členům Skupiny chemie boru v Ústavu anorganické chemie AV ČR a později ji 25 let vedl. Díky svému přesahu a hlubokým znalostem hybridů boru zásadně přispěl k rozvoji oboru, ve kterém patřil ke světově uznávaným, špičkovým odborníkům. Se svými spolupracovníky izoloval a charakterizoval unikátní a zřejmě nejobsáhlejší řadu nových mateřských karnonů. K nejvýznamnějším výsledkům Bohumila Štíbra patří například objev syntéza trikarbollidových aniontů. Stál v čele řady mezinárodních konferencí, které pomáhal založit a které mají světové renomé. Věnoval se také výuce a vedení studentů, pro něž byl vzorem. Jeho práci Akademie věd ocenila in memoriam medailí De scientia et humanitate optime meritis.

Tuto medaili in memoriam udělila Akademie věd ČR také mezinárodně uznávanému odborníkovi v oblasti biomedicínských polymerů Karlu Ulbrichovi. Celý život pracoval na důležité problematice, která potenciálně umožňuje efektivní léčbu nejtěžších onemocnění. Za svoji vědeckou práci získal řadu významných ocenění, na kontě má také 37 udělených patentů. Karel Ulbrich v minulosti vedl Ústav makromolekulární chemie AV ČR, byl místopředsedou Vědecké rady AV ČR a předsedou Grémia pro vědecký titul. Zasadil se o odpovídající uplatnění titulu „doktor věd“ v Akademii věd.

Medaile Za zásluhy dvěma ženám

Lydia Petráňová patří v českém i evropském měřítku mezi nejvýznamnější odborníky v oblasti výzkumu dějin hmotné kultury, dějin stravování a sociálně-historické problematiky zvyků a tradic venkovského lidu. Od roku 1985 pracuje v Oddělení historické etnologie Etnologického ústavu AV ČR.  Je autorkou několika publikací a učebnic, které zlepšily výuky historie a etnologie v postkomunistickém období. Přispěla k rozvoji mezinárodních vztahů, zejména mezi českými a francouzskými vědci. Lydia Petráňová zastávala funkci místopředsedkyně Akademie věd ČR a Grantové agentury AV ČR a do roku 2021 byla členkou Vědecké  rady AV ČR, kde věnovala mimořádnou pozornost etickým otázkám vědecké práce.

Čestnou medailí Za zásluhy o Akademii věd ocenila instituce také Janu Musilovou z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.  Její vědecko-výzkumná činnost se zaměřuje na matematickou fyziku či geometrickou analýzu. Kromě toho se Jana Musilová věnuje i pedagogickým aktivitám. Obdržela za ně Pedagogické vyznamenání Jednoty českých matematiků a fyziků. Jana Musilová byla několikrát zvolena členkou Akademického sněmu AV ČR. Vědecká rada navrhla udělit Janě Musilové čestnou medaili za její přínos při přípravě procesu hodnocení výzkumné a odborné činnosti akademických pracovišť.

Čestné medaile k ocenění mimořádných aktivit

Čestná medaile za Zásluhy o Akademii věd ČR se uděluje k ocenění mimořádných aktivit v oblasti organizovaní vědy a zajišťovaní infrastruktury výzkumu a vývoje. Autorem výtvarného návrhu medaile je akademický sochař Michal Vitanovský. K jeho realizovaným návrhům patří například Řád T. G. Masaryka a Řád Bílého lva.

Čestná medaile De scientia et humanitate optime meritis byla zřízena k ocenění vynikajících domácích a zahraničních osobností za zvláště záslužnou činnost v oblasti vědy a humanitních idejí. Autorem výtvarného návrhu medaile je akademický malíř a medailér Josef Hvozdenský, významná osobnost současného výtvarného umění, autor řady medailí, vyznamenání a emblémů určených osobnostem vědy, umění a kultury. 

 

TZ ke stažení

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy