Zahlavi

Ženy ve vědě: cenu L’Oréal-UNESCO mohou získat i badatelky z Akademie věd

17. 02. 2022

Český výzkum je stále převážně mužskou záležitostí. Kariéra žen ve vědě je totiž z mnoha důvodů méně přímočará a naplněná nejednou překážkou. Změnit nelichotivou situaci se snaží program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v České republice, který do 28. února 2022 přijímá přihlášky do šestnáctého ročníku.

Navzdory tomu, že počet vědeckých pracovníků rok od roku roste, zvyšuje se v této sféře rovněž nepoměr v zastoupení žen a mužů. Dlouhodobě totiž neplatí, že se vysoký podíl studentek na univerzitách přenáší do prostředí profesionálního výzkumu.

Je tomu dokonce právě naopak. Česko patří v mezinárodním srovnání z hlediska účasti žen ve výzkumu a na nejvyšších akademických pozicích mezi nejslabší země Evropské unie. Na postavení žen ve vědě se v posledních letech podepsala také pandemie covidu-19. Tři čtvrtiny vědkyň uvádí, že současná situace negativně ovlivňuje jejich profesní a osobní rovnováhu.

Program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě podporuje badatelky, které kariéru zasvětily nadějnému a všeobecně prospěšnému výzkumu. Přihlásit se do něj mohou vědkyně, které splnily podmínku věku do 40 let (včetně) a dosažení titulu Ph.D. Z kandidátek vybere porota tvořená zástupci Akademie věd ČR, společnosti L’Oréal a České komise pro UNESCO tři výherkyně a ocení je finanční odměnou 600 tisíc korun. Zájemkyně se mohou přihlašovat na portálu prozenyvevede.cz

Ženy a ambice 
Od zahájení projektu v Česku v roce 2006 získalo ocenění 41 talentovaných výzkumnic. Jednou z loňských laureátek je Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu AV ČR, která se věnuje výzkumu metabolických změn v kostní dřeni při onemocněních, jako je například osteoporóza. 

Kdo vás přihlásil? Věděla jste o programu už předtím?

Přihlásila jsem se sama. Dozvěděla jsem se však o něm od svých kolegyň.

Co vás k účasti vedlo?

Nejvíce mě asi motivovalo, že jsme mohli zviditelnit náš výzkum. Tedy přiblížit společnosti, čím se zabýváme a v jaké oblasti bádáme, a také ukázat, že naše práce má hlubší význam.

Jak jste reagovala, když jste zjistila, že jste mezi oceněnými?

Je to úžasný pocit. Zvlášť, když výsledky vaší práce rozpozná renomovaná vědecká společnost, a navíc ji podpoří cenou.

2022-02-16_Michaela Tencerova
Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu AV ČR (CC)

Když se ohlédnete zpět, jak konkrétně vaši kariéru ovlivnilo, že působíte v dominantně mužské vědecké oblasti?

Nikdy jsem se na to takhle nedívala. Ve vědecké sféře máme stejné možnosti jako kolegové. Možná víckrát a důrazněji musíme mluvit o naší představě, když chceme pokračovat v kariéře a zajímáme se o vedoucí pozici. Je asi zastarale zažité, že ženy nemají vyšší ambice, ale opak je pravdou. Je proto třeba použít svůj hlas a možnosti, které se naskytnou. Takovou příležitostí je i účast v soutěži L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.

Zlepšuje se postavení žen ve vědeckém prostředí? Co by šlo udělat, aby měly u nás výraznější zastoupení?

Řekla bych, že u nás působí spousta skvělých vědkyň. Stejně jako všude ve světě. Záleží pouze na nás: nebát se vystoupit do popředí a pokračovat dále v kariéře vědkyně ve vedoucí pozici. Podpora okolí a samotných institucí při tomto rozhodování samozřejmě znamenají velké plus.

Jakým způsobem v tomto úkolu pomáhá projekt L’Oréal-UNESCO? Usnadnil vám cestu v dalších krocích kariéry?

Program určitě přináší skvělou příležitost, jak zviditelnit náš výzkum nejen ve sféře vědeckého společenství, ale představit ho také laické veřejnosti. Můžeme tak více hovořit o našem vědeckém tématu v médiích a podělit se o zásadní otázky, které v dané oblasti řešíme. Důležité je pro nás rovněž ukázat, jakým způsobem chceme přispět k nalezení nových přístupů léčby civilizačních onemocnění, mezi než patří například takové choroby, jakou jsou diabetes a osteoporóza.

Jak vám finanční podpora pomohla při rozvoji výzkumu metabolických změn v kostní dřeni?

Využili jsme ji tak, že jsme zakoupili další potřebné vybavení a chemikálie do naší laboratoře. Jinými slovy, vložili jsme ji do takových věcí, které potřebujeme pro rozvíjení našeho výzkumu.

Když dáme stranou potřebnou finanční „injekci“? Co dalšího vám projekt L’Oréal-UNESCO přinesl – řekněme osobně?

Díky projektu L’Oréal-UNESCO jsem se seznámila s mnoha motivujícími lidmi a také navázala spolupráci se zahraničními kolegy. Náš výzkum se mohl ještě více přiblížit k tomu, aby naplnil své cíle a přispěl tak důležitými vědeckými poznatky o změnách v kostní dřeni.

Co byste závěrem vzkázala českým badatelkám, které uvažují, že se do programu L’Oréal-UNESCO přihlásí? Máte pro ně radu, povzbuzení?

Určitě bych všem kolegyním-vědkyním doporučila, aby tuto mimořádnou příležitost neváhaly využít. Jde totiž o možnost, jak zviditelnit vlastní výzkum a rovněž jiným badatelkám předat důležité poselství, že stojí za to se vědě věnovat a dál veřejnosti přibližovat její význam.

Celý rozhovor s Michaelou Tencerovou si můžete přečíst AB / Akademický bulletin

AB-2022-01_titulka_web_OK
1/2020 (verze k listování)
1/2020 (verze ke stažení)

Připravil: Jan Hanáček, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Shutterstock

Licence Creative CommonsText a snímky označené (CC) jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

 

Přečtěte si také