Arapaimy (rod Arapaima), jedny z největších sladkovodních ryb světa, jsou ikonické ryby Amazonie. Dosud se soudilo, že jde o jediný druh rodu Arapaima. Článek ukazuje, že tomu tak není, představuje jejich skutečnou druhovou diverzitu, dále pojednává o jejich rozšíření, rozmnožování s rodičovskou péčí, a také o jejich kořistnické rybářské exploataci, ohrožení a přístupy k jejich ochraně. Nejbližší příbuzný, fantang nilský (Heterotis niloticus), žije v Africe a článek popisuje jeho rozšíření, biologii a rozmnožování s rodičovskou péčí.
Seznam použité literatury najdete v pdf souboru ke stažení níže pod obrazovou galerií.
Piraracús, one of the largest freshwater fishes of the world, are iconic Amazonian fishes. Until recently, the genus Arapaima has been considered monotypic containg only the Giant Arapaima (A. gigas). The present paper, however, documents its actual species diversity, describes the distribution, reproduction and parental care of these species, summarizes their plundering, threats, and conservation efforts. Also the closest relative of arapaimas, the African Arowana (Heterotis niloticus), is presented in detail, providing data about its distribution, biology and reproduction with parental care.
-
Jihoamerické ostnojazyčné ryby arapaimy (Arapaima) poutaly jako jedny z největších sladkovodních ryb světa pozornost vědců už od počátku 19. stol. Nahoře kresba G. Cuviéra (1816) označená v té době jako rod Sudis. Uprostřed ilustrace Sudis pirarucu z práce J. B. Spixe a L. R. Agassize (1829). Dole kostra téhož jedince (její vznik dozoroval L. R. Agassiz) – šlo o typový exemplář druhu popsaného A. Valenciennesem v r. 1847 jako Vastres agassizii, nyní druh Arapaima agassizii.
-
Slepé rameno v zaplavovaném lese (biotop várzea) při soutoku Rio Solimões (Amazonky) a Rio Negra v Brazílii. V popředí porost viktorie královské (Victoria amazonica). Rozsáhlé „plovoucí louky“ skýtají úkryty rybám i jiným živočichům. Žije zde nedávno popsaná arapaima štíhlotělá (Arapaima leptosoma). Foto J. Moravec
-
Molekulární fylogenetický strom skupiny Osteoglossomorpha ukazuje, že jihoamerické arapaimy a africký fantang jsou příbuzné sesterské linie. Upraveno podle: S. Lavoué a J. P. Sullivan (2004)
-
Typové exempláře taxonomicky známých druhů rodu Arapaima. A – arapaima obecná (A. arapaima), B – arapaima Agassizova (A. agassizii), C – arapaima obrovská (A. gigas), D – arapaima (a)mapská (A. mapae), E – arapaima štíhlotělá (A. leptosoma). Upraveno podle: L. Castello a D. J. Stewart (2008) a D. J. Stewart (2013)
-
Známka z r. 1954 vydaná Britskou Guyanou se zobrazením arapaimy ukazuje obrovitost těchto ryb, což vynikne ve srovnání s člověkem. Jde pravděpodobně o arapaimu (a)mapskou (A. mapae).
-
Oblast výskytu rodu Arapaima v Amazonii zjištěná syntézou publikovaných údajů, nemnoha muzejních dokladů a osobními dotazy v rybářských komunitách. Některý z druhů byl vysazen v řece Madre de Díos v Bolívii, odkud se šíří. Upraveno podle: L. Castello a D. J. Stewart (2010)
-
Některé nápadné morfologické znaky, např. tvar prohlubeniny na konci žaberního víčka (barevně zvýrazněno), umožňující poznat jednotlivé druhy: a – arapaima obrovská, b – arapaima obecná, c – arapaima (a)mapská, d – arapaima Agassizova, e – Arapaima sp. (nepopsaný druh z rezervace Mamirauá), f – arapaima štíhlotělá. Orig. M. Chumchalová, upraveno podle: D. J. Stewart (2013) a L. Castello a D. J. Stewart (2010)
-
Arapaimy se liší také ozubením dolní čelisti. a – arapaima (a)mapská, b – arapaima obrovská má jako jediný druh zuby ve dvou řadách. Orig. M. Chumchalová, upraveno podle: L. Castello a D. J. Stewart (2008 a 2010)
-
Nakládání pravděpodobně ilegálně ulovených arapaim ukazuje, o jak velké ryby jde (z tajně natočeného videa).
-
Mládě arapaimy obrovské z řeky Araguaiá. Foto E. A. de Oliveira
-
Odběr vzorků pro projekt Evoluce chromozomů u Arapaimidae: populace a mezikontinentální přístup. Ryby z horního toku řeky Araguaiá byly určeny jako arapaima obrovská. Foto z archivu E. A. de Oliveiry
-
Arapaimy chované pro tržní účely v závěsných sítích v plovoucí vesnici při soutoku Rio Solimões a Rio Negra. Foto J. Moravec
-
Fantang nilský (Heterotis niloticus) nezapře svým vzhledem příbuznost s arapaimami. Foto M. Reichard