Vydáno: 3. 3. 2022
Z médií

Tomáš Kostelecký, sociální geograf z oddělení Lokálních a regionálních studií, mluvil v pořadu Souvislosti Václava Pešičky na Českém rozhlasu Plus o problémech současného českého školství a o postoji společnosti k jeho případné reformě.

Ilustrace: pixabay.com

Tomáš Kostelecký věří, že ideální školní systém pro Českoo nelze jednoduše okopírovat od jiné země, je totiž potřeba určitá interakce s kulturou. Podle něj bychom se měli přibližovat školství, které je úspěšné, zároveň ale kulturně blízké. Nabízí se přitom důležitá otázka: Jak Čechy na zásadnější změnu ve vzdělávání připravit? Kostelecký tvrdí, že je důležité si uvědomit, že svět se mění mnohem rychleji, než v minulých letech, a že my se musím měnit s ním. „Člověk si rozhodně nevystačí s tím, co se naučí ve škole, musí se učit celý život,“ dodává. Uvědomí-li si česká společnost tuto skutečnost, bude pro ni podle Kosteleckého změna akceptovatelnější.

Vyjadřuje se i k testování znalostí ve školách, které považuje za přínosnou zpětnou vazbu, zároveň ale upozorňuje, že by se s ním mělo nakládat opatrně, nemělo by být nástrojem ke kategorizaci. Kostelecký zastává názor, že vyučování by žáky mělo zejména motivovat ke zkoušení nových věcí, často se podle něj ale děje přesný opak. „Někdy mám pocit, že jedním z problémů českého školství je, že se nastaví nějaký limit, a pak se jen hlídá, kde ho žáci nedosáhli,“ podotýká.

Hovoří též o změně přístupu rodičů ke školství a tvrdí, že se o jeho chod zajímají více, než dříve. „Tomu samozřejmě napomohl i ten extrémní případ covidu,“ říká a vysvětluje, že v pandemické situaci se rodiče vzdělání svých dětí, někdy nedobrovolně, museli věnovat ve větší míře: „Řadu věcí se naučili, začali si více vážit toho, co dělají učitelé, ale zase viděli nějaké věci, co by se mohly vylepšit.“ I vzhledem k tomuto faktu je podle Kosteleckého právě teď vhodná doba k vedení diskuze o budoucích změnách. Politikům doporučuje o reformách hovořit otevřeně a být transparentní, společnost je podle něj poté přijme lépe. Celý rozhovor je k dispozici online.

Sdílejte tuto stránku