Co je u nás nového?
Soutěž v luštění křížovek
Připravili jsme si pro Vás další on-line soutěž. Během února jsme každý pátek na našich facebookových stránkách zveřejňovali křížovky s rostlinnou tématikou...
Rostlina na únor 2022: Plamének
Když se v přírodě pozorně poohlédnete kolem sebe, můžete zjistit, že nejen květy nás mohou upoutat svojí krásou... Přinášíme Vám další Rostlinu s příběhem.
Workshop v Nymburku
Pokračujeme s návštěvami různých nejen pražských škol. Ve čtvrtek 3. 2. jsme pořádali workshop pro žáky ZŠ RAF v Nymburku. Se žáky jsme provedli některé botanické pokusy...
Rostlina na leden 2022: Šípková růže
Chladné zimní počasí mnohdy vybízí k pití nejrůznějších čajů, například toho šípkového. Rostlinou s příběhem na měsíc leden se tak stává skupina druhů z okruhu růže šípkové (Rosa canina agg.).
Olomoučtí vědci pomáhají s výzkumem rostlin, kterým nevadí extrémní sucho ani slaná půda
Rostlinní genetici z našeho ústavu spolupracují s vědci ze Saúdské Arábie na výzkumu, jehož cílem je adaptovat plodiny na nepříznivé podmínky vyvolané změnou klimatu.
Odešel Jaroslav Ullmann
Ve věku 92 let nás 4. ledna 2022 navždy opustil doktor Jaroslav Ullmann, který patřil k zakladatelské generaci ústavu.
Jak rostou kořeny rostlin: vývoj řídí přesná souhra proteinů a hormonů
Belgičtí, čeští a britští vědci významně přispěli k pochopení toho, jak se vyvíjejí cévní svazky v kořenech. Získané poznatky mohou v budoucnu pomoci třeba při šlechtění plodin odolnějších vůči suchu.
Rostlina na prosinec 2021: Vánoční poloparazit
Jako Rostlinu s příběhem na prosinec jsme pro vás vybrali "vánoční" druh. Jmelí bílé (Viscum album) určitě všichni znáte, jedná se o stálezelenou poloparazitickou rostlinu, kterou můžete najít v přírodě na různých stromech, vhodnými hostiteli jsou například borovice, topoly, lípy nebo jabloně...
Jaké barvy v sobě skrývá zelený list
Dnes Vám v naší fotoreportáži ukážeme, jak rozdělit barvy ze zeleného listu. Na dělení barviv jsme použili chromatografii na tenké vrstvě.
Vědci objevili nový způsob, jak rostliny řídí transport klíčového hormonu
Dosud neznámý mechanismus, který reguluje transport hormonu auxinu, odhalili čeští vědci. Přesně vyladěné toky auxinu jsou nutné pro správný vývoj rostlin i pro jejich reakce na vnější podněty.