doc. Alexander Kupčo, Ph.D.
RNDr. Petr Trávníček, Ph.D.
Marta Rážová
Cílem výzkumu v oblasti elementárních částic je pochopení toho, jak náš svět funguje na té nejzákladnější úrovni.
Naši vědci pracují převážně v rámci velkých mezinárodních kolaborací ve světových výzkumných centrech. Ústředním motivem experimentálního a teoretického programu sekce je zkoumání struktury hmoty na subjaderných vzdálenostech a studium fundamentálních sil působících mezi jejími konstituenty. Experimenty se provádějí na nejvýkonnějších urychlovačích částic s použitím vysoce sofistikovaných detektorů. Dále spolupracujeme na astročásticových experimentech zkoumajících složení a původ vysokoenergetického kosmického záření. Tento široký záběr výzkumu dobře ilustruje jeden z nejpozoruhodnějších rysů moderní fyziky - stále zřejmější propojení zákonitostí mikrosvěta s jevy v kosmických měřítkách.
Experimentální program
- Experiment ATLAS na urychlovači vstřícných svazků LHC v CERN.
- Neutrinové experimenty NOvA a DUNE (ve výstavbě) ve Fermilab (v USA).
- Astročásticové experimenty – observatoř Pierra Augera v Argentině a observatoř CTA (Cherenkov Telescope Array), která se buduje na Kanárských ostrovech a v Chile.
(Všechny uvedené odkazy jsou v angličtině.)
V uvedených experimentech se podílíme na vývoji, testování a provozu částí detektorů a na zpracování a analýze experimentálních dat. Pro vývoj a testování se využívá přístrojové vybavení naší Laboratoře pro testování křemíkových detektorů částic.
Teoretický program
Nedílnou součástí našeho programu je také mnohostranný teoretický výzkum sahající od teorie strun přes kvantovou gravitaci a kosmologii po fenomenologické aspekty silně interagujících částic. V rámci sekce funguje centrum CEICO (Central European Institute for Cosmology and Fundamental Physics) – výzkumná skupina, sdružující vědce z řady zemí.
Ve výpočetním středisku provozujeme významné výpočetní kapacity zapojené do mezinárodních počítačových sítí (WLCG, EGI a OSG gridy), které podporují výše zmíněné globální projekty.