Zahlavi

Archiv Dění v akademii

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
01. 04. 2022

V Dubaji skončila světová výstava Expo 2020. Akademie věd ČR na ní prezentovala své nejnovější výzkumy. Co čeká exponáty, až se vrátí z Dubaje, a jakou mají vystavované technologie perspektivu, že najdou uplatnění v praxi? Nejen to prozrazuje v rozhovoru Patrik Zima z Ústavu termomechaniky AV ČR.

29. 03. 2022

Akademie věd ČR udělila britskému historikovi Marku Cornwallovi Čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách. Expert na středoevropské dějiny 19. a 20. století ocenění převzal v pondělí 28. března 2022 v Goethe-Institutu vPraze při příležitosti představení českého překladu knihy Čertova zeď (The Devil’s Wall). V díle otevírá dosud tabuizované téma vztahu mládí, homosexuality a nacionalismu.  

28. 03. 2022

Akademie věd ČR jasně odsuzuje akty agrese Ruské federace proti územní celistvosti a politickému uspořádání Ukrajiny, které ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách vyvrcholily invazí. Akademie zároveň podává pomocnou ruku. Studentům vysokých škol, postdoktorandům a vědcům z Ukrajiny nabízí stáže, zaměstnání, ale i ubytování a další formy podpory. V následujícím textu přinášíme přehled některých aktivit a zároveň odkaz na komplexní portál Pomoc Ukrajině a Help for Ukraine.

14. 03. 2022

Spojovat myšlenky a vytvářet budoucnost. Takové motto provází světovou výstavu Expo 2020, která se návštěvníkům otevřela s ročním odkladem na podzim roku 2021 v Dubaji. Český pavilon si už prohlédlo přes milion návštěvníků. Nejnovější výzkumy a chytré technologie v něm představují také pracoviště Akademie věd ČR.

08. 03. 2022

Pokračovat ve výzkumu v bezpečném prostředí – to je cílem stáží programu Researchers at Risk Fellowship, který dnes schválila Akademická rada AV ČR. V tomto roce se stáže zaměří na žadatele z Ukrajiny, poté se program rozšíří o další země, kde vědce ohrožuje válka či pronásledování. Do konce příštího roku chce Akademie věd takto podpořit nejméně pět desítek ukrajinských vědců.

04. 03. 2022

Medaile Za zásluhy o Akademii věd ČR dnes z rukou předsedkyně Evy Zažímalové a místopředsedy Ondřeje Beránka převzaly Lydia Petráňová z Etnologického ústavu AV ČR a Jana Musilová z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Masarykovy univerzity v Brně. In memoriam pak Akademie věd ČR ocenila anorganického chemika Bohumila Štíbra a makromolekulárního chemika Karla Ulbricha. 

03. 03. 2022

Na invazi vojsk Ruské federace a Běloruské republiky na Ukrajinu a bezprecedentní porušení mezinárodního práva reaguje Akademie věd ČR ukončením či přerušením smluv o vědecké spolupráci s institucemi Ruské federace a Běloruské republiky. Na blíže nespecifikované období zastavuje i všechny další vědecké aktivity realizované v rámci některého z 54 pracovišť Akademie věd ČR.

17. 02. 2022

Český výzkum je stále převážně mužskou záležitostí. Kariéra žen ve vědě je totiž z mnoha důvodů méně přímočará a naplněná nejednou překážkou. Změnit nelichotivou situaci se snaží program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v České republice, který do 28. února 2022 přijímá přihlášky do šestnáctého ročníku.

14. 02. 2022

Bateriové úložiště s kapacitou pokrývající denní spotřebu běžné domácnosti nebo zařízení, které vyrábí energii pomocí termojaderné fúze. Akademie věd ČR přebírá 14. února 2022 štafetu rotační expozice na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji. Láká na chytrou energii, ukazuje cestu od jejího získávání přes uchování až po její využití. Čtveřici exponátů si návštěvníci mohou prohlédnout do konce února.

13. 02. 2022

Na 360 vědeckých týmů, 34 oborů, 7033 výstupů a téměř dva tisíce zahraničních expertů. Akademie věd ČR absolvovala další rozsáhlé hodnocení svých pracovišť za období 2015–2019, které se kvůli pandemii covidu-19 protáhlo na dva roky. Obstálo všech 54 pracovišť kvalitou výsledků ve srovnání se světovými badatelskými institucemi? Nejen na to odpovídá v rozhovoru v časopisu AB / Akademický bulletin Jiří Homola, který za koordinaci hodnocení odpovídá v Akademické radě AV ČR.