Novinky
Geologický ústav AV ČR vyjadřuje plnou podporu Ukrajině
Geologický ústav AV ČR odsuzuje agresi Ruska a násilný vpád na Ukrajinu a připojuje se k Akademii věd ČR s vyjádřením podpory Ukrajině.
Na památku Magdy Konzalové
Dne 14.3. 2022 nás náhle ve věku 87 let opustila naše dlouholetá spolupracovnice v oddělení paleontologie našeho ústavu. I když začínala svoji vědeckou práci v Geologickém průzkumu Geoindustrie, tak převážnou část strávila v Oddělení paleobiologie a paleoekologie Geologického ústavu Akademie věd ČR. Byla významnou vědeckou pracovnicí v oboru palynologie, specializovanou převážně na terciérní sedimenty, ale rovněž i proterozoické a křídové. Kromě své vědecké práce vychovala i několik studentek. Pro řadu studentů, spolupracovníků našich i zahraničních bude její odchod velkou ztrátou. Její publikace však budou významné i pro budoucí generaci. Čest její památce.
Nová kniha o magmatických horninách
V nakladatelství nejstarší geologické společnosti světa – Londýnské geologické společnosti – aktuálně vyšla kniha „Lamprophyres, Lamproites and Related Rocks: Tracers to Supercontinent Cycles and Metallogenesis“. Kniha je věnována magmatickým horninám pocházejícím z velkých hloubek zemského pláště, které mají jedinečný potenciál pro zkoumání geologických procesů souvisejících se zformováním a rozpadem geologických superkontinetů, jako jsou Kolumbie, Rodinie, Gondwana a Pangea. Hlavním editorem knihy je pracovník našeho ústavu doc. RNDr. Lukáš Krmíček, Ph.D.
2022 – Rok mineralogie
Mezinárodní mineralogická asociace vyhlásila rok 2022 Rokem mineralogie. Cílem této celosvětové iniciativy (stručně nazvané Mineralogie 2022) je zdůraznit význam mineralogie v našem každodenním životě. Mineralogie 2022 se bude skládat z různých aktivit na regionální, národní i mezinárodní úrovni, které by měly zdůraznit význam mineralogie jako zajímavé moderní, ale zároveň základní vědy, která může zaujmout širokou veřejnost. Náš ústav se zapojí prostřednictvím několika aktivit, včetně výstavy v rámci Veletrhu vědy, přednášek pro široké publikum nebo článků v populárních časopisech.
Tichavekia: gigant mezi prvními suchozemskými rostlinami
V časopise Review of Palaeobotany and Palynology byl publikován článek popisující zkamenělinu suchozemské rostliny Tichavekia grandis, na kterém se podíleli dva pracovníci našeho ústavu Monika Uhlířová a Jiří Bek. Rostlina pochází z českého Barrandienu a její stáří je přibližně 420 milionů let. Název rostliny je odvozen od jména jejího nálezce Františka Tichávka (Západočeské museum v Plzni).
Cena za knihu přibližující geologii veřejnosti
Klubem autorů literatury faktu a městem Jaroměř-Josefov byla našemu kolegovi Václavu Cílkovi a dalším editorům Z. Sůvové a J. Turkovi udělena cena Miroslava Ivanova v kategorii Regionální dějiny za knihu Krajem Joachima Barranda – Cesta do pravěku země České, vydané v roce 2020. Další kolegové Radek Mikuláš, Jindřich Hladil a Petr Štorch se podíleli jako spoluautoři. Gratulujeme.
Konference o planetární geologii
Náš spolupracovník Tomáš Kohout, který působí dlouhodobě také na University of Helsinki, přednesl přednášku na konferenci Kosmické projekty, která se konala 12. listopadu 2021 v Praze ve Vile Lanna v rámci akce Czech Space Week. Jeho přednáška se týkala mapování asteroidu Didymos. Program konference a jednotlivé prezentace jsou uveřejněny zde; konkrétně přednášku T. Kohouta lze shlédnout zde (začíná od 42 min záznamu).
Pracovníci Geologického ústavu bodovali v soutěži Věda fotogenická
Naši pracovníci přihlásili do aktuálního ročníku soutěže celkem 24 fotografií a 11 z nich se dostalo do semifinále. Možná i proto ústav získal Speciální cenu za nejatraktivnější fotografický výstup. Především se ale několik fotografií umístilo na předních pozicích ve dvou kategoriích a to: 1. a 3. místo v kategorii Múzy ve vědě; 1. a 3. místo v kategorii Vědci a práce domácí. Oceněnými pracovníky byli Lenka a Pavel Lisých a Michal Filippi. Fotografie a informace o soutěži jsou k dispozici na linku webu Vědy fotogenické.
Česko-čínský výzkum fosilních tropických pralesních „Pompejí“ ve Vnitřním Mongolsku v Číně
Respektovaný vědecký mezinárodní časopis Review of Palaeobotany and Palynology věnoval celé speciální číslo (vol. 294) výsledkům výzkumu mezinárodního týmu českých a čínských paleobotaniků a palynologů na lokalitě Wuda ve Vnitřním Mongolsku v Číně. Mezinárodní tým spolupracoval na šesti výkopech (2011-2018) tropického pralesa starého 298 miliónů let. Dva členové Laboratoře paleobiologie a paleoekologie, Jiří Bek a Jana Votočková-Frojdová jsou spoluautory devíti článků v tomto speciálním čísle popisujícím mj. významné nálezy permských plavuní, přesliček a kapradin tak, jak byly pohřbeny sopečným popelem po velké vulkanické erupci obdobně jako tomu bylo v legendárních římských Pompejích.
Naši pracovníci přispívají do tiskovin AV
V posledním čísle popularizačního magazínu A/věda a výzkum, který vydává Akademie věd, byly publikovány zajímavé články s tematikou hub, což je nyní na podzim velmi aktuální téma. Na vzniku textů se významně podílel náš kolega Jan Borovička. Ve stejném čísle najdete i krátký komentář Michala Filippiho ke článku o neviditelném zlatu, který nedávno zaujal novináře po světě.
Archiv novinek
Hledáte starší novinky? Navštivte archiv novinek starších než 1 rok.