Odešel prof. RNDr. Jan Fischer, DrSc.
V neděli 27. února 2022 ve věku nedožitých 90 let odešel doma v kruhu rodiny náš kamarád, spolupracovník a učitel prof. RNDr. Jan Fischer, DrSc., člověk laskavé povahy a mnoha rozličných zájmů.
V neděli 27. února 2022 ve věku nedožitých 90 let odešel doma v kruhu rodiny náš kamarád, spolupracovník a učitel prof. RNDr. Jan Fischer, DrSc., člověk laskavé povahy a mnoha rozličných zájmů.
První ročník vzdělávací soutěže Science Challenge pro týmy nadaných středoškoláků se uskutečnil 18.–19. února v laserových centrech ELI Beamlines a HiLASE. Během dvacetičtyřhodinového vědeckého maratonu vybojoval první místo v náročném klání tým Nafta – Anime.
FZU se připojuje k Akademii věd ČR, která vyjádřila podporu prohlášení předsedy vlády České republiky k vývoji situace na Ukrajině.
FZU se rovněž zapojí do nového programu mezinárodní spolupráce Akademie věd pro studenty vysokých škol, postdoktorandy a vědce působící na území napadené Ukrajiny a nabízí i mimo tento program také další podporu prostřednictvím možnosti placených pracovních stáží pro ukrajinské kolegy.
Dne 16. 2. 2022 ve věku nedožitých 92 let zemřel jeden ze zakladatelů Oddělení dielektrik, vynikající vědec, editor a učitel, nadšený propagátor symetrie ve feroických fázových přechodech a doménových hranicích, prof. Václav Janovec.
Finalisti soutěže Science Challenge si ve dnech 18.–19. 2. 2022 zkoušejí práci vědeckých týmů laserových center Fyzikálního ústavu. Vybrané středoškolské týmy programují na reálném laserovém systému v Dolních Břežanech pod dohledem vědců z laserových center, kteří pomáhají překonat případné potíže.
Centrum HiLASE v Dolních Břežanech slaví další úspěch, a to rovnou světový rekord. Na konci ledna se vědeckému týmu Vysokoenergetické deskové lasery podařilo překonat další světový rekord na laserovém systému BIVOJ, a to o obdivuhodných 40 %. V rámci konverze do druhé harmonické frekvence se na něm podařilo vygenerovat pulzy o vlnové délce 515 nm s energií 95 J při opakovací frekvenci 10 Hz.
Spojit školu, smysluplnou práci a důležitou praxi – právě to umožňuje vysokoškolským studentům Rozvojové centrum Radius. U jeho zrodu stály tři ústavy Akademie věd spolu se dvěma univerzitními pracovišti – Univerzitou Palackého v Olomouci a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.
Fyzikální ústav (ELI Beamlines) a National Synchrotron Radiation Research Center z Tchaj-wanu uzavřely Memorandum o spolupráci. Slavnostní podepsání proběhlo on-line prostřednictvím videokonference.
Pro středoškolské studenty proběhl na Fyzikálním ústavu na přelomu října a listopadu 2021 již šestý ročník kurzů Vydra (Výlet do reálné vědecké práce ve fyzice). Po loňské improvizaci vynucené protiepidemickými opatřeními se účastníci opět mohli sejít prezenčně, a začít tak znovu rozvíjet i pošramocené sociální vazby.