Soubor textů, které se v rámci 600. výročí upálení Jana Husa v Kostnici zaměřují na ohlas jeho učení a celého husitského hnutí v kultuře 15. věku, ale i následujících staletí, přináší interdisciplinární přesahy a kombinuje medievistická témata se studiem druhého života Jana Husa a jeho následovníků. Předložené studie ukazují, že i přes devastační účinek husitských válek se stalo Husovo učení důležitým inspiračním zdrojem pro nově se formující reformační kulturu nejen českých zemí a poskytlo originální podněty pro literaturu či výtvarné umění budoucích dob, zejména v rámci dlouhodobého procesu konstrukce a emancipace českého národa. – Vychází za podpory Hlavního města Prahy.
Previous
Next
O normalizačních hadech a scholastických žebřících
DOUBRAVKA OLŠÁKOVÁ
Libora Oates-Indruchová, socioložka, která se zaměřuje na pozdní socialistickou kulturu a gender,...
Střední Evropa jako transatlantický mýtus, konstrukt, velké vyprávění — a přece relevantní
JAN MATONOHA
Z hlediska pojetí střední Evropy (dále jen SE) je centrální myšlenkou knihy Jessie Labovové skutečnost, že...
Homiletika napříč staletími
ANNA KOPOVÁ
Kázání, řeč, homilie — dnes až na výjimky zcela marginalizovaný žánr, který největšího rozmachu dosáhl v...
![O normalizačních hadech a scholastických žebřících](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20220404133424im_/https://service.ucl.cas.cz/images/stories/loga/ceska-literatura-v-siti-204x50.jpg)
![Střední Evropa jako transatlantický mýtus, konstrukt, velké vyprávění — a přece relevantní](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20220404133424im_/https://service.ucl.cas.cz/images/stories/loga/ceska-literatura-v-siti-204x50.jpg)
![Homiletika napříč staletími](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20220404133424im_/https://service.ucl.cas.cz/images/stories/loga/ceska-literatura-v-siti-204x50.jpg)