Ivo Pezlar z Filosofického ústavu AV ČR umí najít filozofické otázky ve videohrách i v kresleném vtipu. Jak se od elektronické hudby dostal k logice, co ho baví na teorii důkazů a jak lze jejich principy aplikovat do praxe? A je právě logika společným jazykem pro matematiky, informatiky, lingvisty a filozofy? Odpovědi se dozvíte v dalším díle podcastu Věda na dosah.
Jak Česko zvládá pomoc Ukrajině? Jak Ruskem vyvolaný konflikt dopadá na naši společnost? A jakým výzvám budeme čelit? Odpovědi nejen na tyto otázky hledají v novém diskusním pořadu Akademie věd ČR Věda naživo česká socioložka ukrajinského původu Yana Leontiyeva a Tomáš Kostelecký, oba ze Sociologického ústavu AV ČR.
Naše intuice nás mnohdy nevede ke správnému výsledku. Znáte kontra-intuitivní Monty Hallův problém? Matematika je v tomto případě neúprosná a jasně nám říká, že nás intuice šálí a není dobré na ni vždy spoléhat. Jak je to možné? Dozvíte se na youtuberském kanálu Akademie věd ČR Zvěd.
Jaký postoj má Čína k válce na Ukrajině? „Podporuje Rusko a staví se do opozice vůči demokratickým zemím,“ říká Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu AV ČR. Čína ve své zemi pomáhá šířit ruské dezinformace a cenzuruje debaty podporující Ukrajinu. Může Rusku pomoct překonat sankce? Nahradí komunistická země v Rusku západní zboží?
Od dětství ho zajímalo, jak věci fungují v detailu. Dnes mladý vědec původem z Rakouska spolupracuje s Fyzikálním ústavem AV ČR, kde se v týmu Tomáše Jungwirtha specializuje na studium antiferomagnetů. „Snažíme se identifikovat nové druhy materiálů, které mají speciální magnetickou strukturu,“ říká laureát prémie Lumina quaeruntur.