Vydáno: 29. 4. 2022
Z médií

Ekonomka Kamila Fialová poskytla Českému rozhlasu Plus komentář ohledně pětitisícové podpory rodinám s ročním příjmem do milionu korun. Vyjadřovala se také v online anketě časopisu Finmag.

Autor ilustrace: Aleš Pavlíček

„Rodiny s dětmi jsou jednou ze skupin, které dramatickým zvyšováním cen trpí výrazně, protože jejich finanční situace je v průměru napjatější než situace rodin bez dětí. To ukazuje také míra chudoby, která se více týká rodin s dětmi. Nedá se to však zobecnit tak, že všechny domácnosti s dětmi výrazně trpí zdražováním,“ uvádí Kamila Fialová v rozhovoru pro Český rozhlas Plus (Hlavní zprávy, 12:10) a upozorňuje, že by podpora měla být zacílená právě na ty, na které současná situace dopadá nejvíce. To jsou typicky rodiny samoživitelek a samoživitelů nebo například rodiny s více než třemi dětmi.

Podle Fialové by se mělo více rozlišovat: „Podpora, jak se o ní nyní mluví, zacílená není. Pokud by čistý příjem domácnosti s nárokem na tento příspěvek vycházel na 83 tisíc čistého, tak si pod tím můžeme představit dva zaměstnané rodiče, z nichž každý vydělává více než představuje průměrná mzda,“ vypočítává ekonomka. Podle dostupných šetření by na podporu dosahovalo přibližně 83 % rodin z dětmi. „To je podle mého názoru velice široká skupina, do které spadají nejen ti, kteří jsou v současnosti existenčně ohroženi, ale také střední a vyšší střední třída, kterých se takové ohrožení netýká,“ doplňuje Fialová. Podporu sice chudé domácnosti pocítí, nejedná se však o významný počin. Podle Fialové by tak bylo vhodnější zvýšit podporu pro ty, kteří ji skutečně potřebují. Zřejmý doposud není mechanismus, jakým budou prokazovány příjmy rodin a je otázkou, zda by nebylo vhodnější zvýšitt například částky životního minima, od kterých se dalšíčástky odvíjejí automaticky.

Kamila Fialová byla také respondentkou ankety časopisu Finmag. V ní píše:

„Rodiny s dětmi patří mezi skupiny, které mohou být prudkým zvyšováním cen zasaženy relativně více. Jde však o velice širokou skupinu a zdaleka ne všechny rodiny s dětmi mají napjatý rozpočet. Podle šetření Životní podmínky bylo v Česku v roce 2020 okolo 1,5 milionu domácností s nezaopatřenými dětmi. Z toho měla asi třetina čistý měsíční příjem na osobu nižší než 15 tisíc korun a o něco více než desetina uváděla, že se svým příjmem vychází s obtížemi či velkými obtížemi.

Mimořádná dávka rodinám s dětmi, jejichž čistý příjem nepřevýší 83 tisíc Kč měsíčně, však cílí daleko výš, než jen na ty nejpotřebnější. Hypotetická domácnost dvou pracujících dospělých se dvěma dětmi, kde oba rodiče vydělávají průměrnou mzdu, si dnes dohromady v čistém přijde měsíčně na 66 tisíc korun, takže se ani zdaleka nepřiblíží ohlášené hranici 83 tisíc. Hrubý odhad na základě dat již zmíněného šetření ukazuje, že nárok na plánovaný mimořádný příspěvek by mohlo mít více než čtyři pětiny domácností s dětmi. Takto velká skupina zahrnuje jak rodiny, které mají existenční problémy a pomoc opravdu potřebují, tak zároveň ty, které sice nepříznivý vývoj pociťují, ale žádné větší ohrožení z něj pro ně neplyne a dovedou si (zatím) pomoci samy. Zatímco pro chudší rodiny může být příspěvek 5000 korun významný, pro bohatší rodiny tato jednorázová dávka takový význam nemá. Představuje pak hlavně zbytečnou zátěž pro již tak dost napjatý státní rozpočet: tento mimořádný výdaj půjde na vrub dalšímu růstu zadlužení státu.

Chudé rodiny s dětmi pomoc bezpochyby potřebují, měly by ji dostat a výše této pomoci by mohla být i vyšší než 5000 korun na jedno dítě. Okruh rodin, který by měl na tuto dávku dosáhnout, by ale měl být výrazně zúžen. Ve stávajícím nastavení tato, dá se říci téměř plošná, pomoc působí spíše jako předvolební tah, než promyšlená snaha zabývat se problémy těch nejpotřebnějších.“

K tématu se také vyjádřila antropoložka Lucie Trlifajová. Ta pro Deník N uvedla: „Je skvělé, že se vláda konečně rozhodla reagovat na aktuální vývoj, je to velmi potřebné. Překvapuje mě ale, že i přesto, že z řady expertních odhadů je akutně ohroženo 20–30 %, obyvatel, je dávka tak široce zaměřená.“ Sociolog Dan Prokop, donedávna působící také v jednom z projektů Centra pro výzkum veřejného mínění, v témže článku zase upozorňuje, že nebude-li jednorázová dávka nastavena správně, může paradoxně odrazovat ty nejchudší rodiny.

Aktualizace: Kamila Fialová také 2. 5. poskytla komentář pro Český rozhlas Plus (čas 7:43).

Sdílejte tuto stránku