Vydáno: 13. 4. 2022
Z médií

Socioložka Blanka Nyklová poskytla rozhovor magazínu Žena.cz. Zaměřila se v něm na téma genderových nerovností v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině či sílícího antifeminismu.

Blanka Nyklová

Blanka Nyklová, působící v Národním kontaktním centru – gender a věda, v rozhovoru například oponuje názoru, že již bylo dosaženo potřebné rovnosti mezi muži a ženami a není proto potřeba feminismus. „Cílem většiny feministických snah je změna distribuce moci ve společnosti. Zastánci antifeminismu popírají, že by zavedené pořádky byly znevýhodňující pro spoustu lidí ve společnosti a poukazují na to, že feminismy chtějí změnit něco, co už rovné je. Může to snadno rezonovat s lidmi, kteří o tom nic nevědí, nezajímá je to nebo neměli důvod nad tím přemýšlet,“ vysvětluje pozadí antifeministických nálad Nyklová.

Podle ní těmto náladám nahrává také skutečnost, že v často se měnícím světě se jednou z mála stabilních věcí zdá být rodina, kritika rozdělení rolí tak může vyvolávat odpor. „Antigenderová populistická politika staví na pocitu ohrožení, reálný důvod nejistot je ale zastírán. Vytváří jednoduchou představu redukující věci, které jednoduché nejsou. Pozdně moderní společnost je velmi složitá na výklad i na pochopení, nezdá se mi, že by školství jako celek bylo úspěšné v tom, to porozumění budovat,“ vysvětluje Nyklová.

Potíž může podle Nyklové také představovat názvosloví genderových studií, které příliš nepomáhá s pochopením některých problémů. Že se potom v důsledku toho bráníme využití poznatků kritických sociálních věd k řešení krizí, kterým v současnosti čelíme, představuje problém sám o sobě. „Pojďme se bavit spíš o tom, jak to dělat, ne jestli. Právě válečný konflikt i pandemie velmi dobře ukazují, proč je potřeba se genderovými nerovnostmi, a to v kombinaci s dalšími faktory, zabývat. Pokud to odmítáme udělat, a je těžké nějak jinak vyložit stávající politiku vůči genderově segregovanému zdravotnictví, neziskovému sektoru, těm, kdo zajišťují péči, i těm, kdo sem přicházejí či by přijít chtěli, určitě to pomůže posílit nějaké osobní mýty a ega, ale celku to spíš neprospěje a dlouhodobě na to doplatíme všichni,“ vyzývá socioložka.

Podle ní má smysl se proti antifeminismu stavět vysvětlováním. „Má smysl ukázat fakta o tom, že obzvláště někteří rovnost opravdu nemají (...). Ale nikdo nechce být v pozici dítěte, kterému se něco vysvětluje, nechce mít pocit, že mu říkáme: ty jsi blbý, ty nerozumíš své vlastní životní zkušenosti. To asi není cesta, která povede k tomu, že s vámi začne souhlasit. Je dobré poukázat na to, že ani vy nejste poblouzněnec, kterému je potřeba otevřít oči. Nezastírat, že zde dochází ke střetu o kulturní hodnoty,“ uvádí Nyklová.

Celý rozhovor, ve kterém se Blanka Nyklová věnuje také tématu Istanbulské úmluvy, českého #MeToo či riziku prohlubování genderových nerovností v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, vedenou agresivním Ruskem, je k nalzení online.

Sdílejte tuto stránku