Analýza mechanismu účinku látek s antistresovými vlastnostmi v rostlinách

Typ: 
Doktorská práce

   

Pozice pro Ph.D. studenta/studentku – projekt z oblasti fyziologie rostlin

   

Základní požadavky:

• Titul Mgr. z některého ze základních biologických oborů (např. fyziologie rostlin, biochemie, molekulární biologie atd.).

• Výzkumné zkušenosti v oblasti fyziologie rostlin nebo biochemie (absolventská práce).

• Možnost pracovat na plný úvazek v Praze.

   

Co nabízíme:

• Vybereme a zajistíme Ph.D. program na některé z pražských vysokých škol (VŠCHT, UK) nebo na Univerzitě Palackého v Olomouci.

• Stipendium na VŠ + pracovní úvazek na Akademii věd.

• Vysoce zajímavé téma s možností částečného studia v zahraničí (UK, USA atd.).

   

Pro více informací kontaktujte:

Mgr. Jaroslav Nisler, Ph.D. et Ph.D.
Izotopová laboratoř
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Email: jaroslav.nisler@gmail.com; tel.: 608 122 530

   

Bližší popis:

Analýza mechanismu účinku látek s antistresovými vlastnostmi v rostlinách

Téma je vypsáno pro studenty, kteří mají zájem o hlubší vzdělání v oboru fyziologie rostlin, buněčné a molekulární biologie, analytické chemie, biochemie a autoradiografie (stopování radioaktivně značených látek).

Jedná se o komplexní projekt, ve kterém by student aplikoval radioaktivně značené sloučeniny na rostliny a pomocí souboru analytických a biochemických metod by pátral po molekulárním cíli (vazebném proteinu, enzymu atd.) těchto látek. Součástí práce by byl i samotný vývoj jednotlivých metod (extrakce, separace, analýza na HPLC, MS, GC atd.).

Předmětem zájmu je látka vyvinutá v Ústavu experimentální botaniky AV ČR, která vykazuje jedny z nejsilnějších antistresových vlastností v rostlinách. Mechanismus účinku této látky není znám a jeho objasnění by bylo hlavní náplní studentovy práce. Naše získané výsledky naznačují, že látka chrání v rostlinách funkci a stabilitu obou fotosystémů, především však fotosystému I.

Výsledky práce by významně přispěly k pochopení regulace fotosyntézy a senescence u rostlin. Z praktického hlediska by mohly vést ke konstrukci rostlin s extrémní odolností vůči abiotickému stresu. Tento typ biotechnologie je a v budoucnosti bude velice žádán.

   

Kontakt: 
Jaroslav Nisler