Více
Galén z Pergama (129–216) je impozantní postavou dějin lékařství a přírodní vědy, jejíž vliv na evropské myšlení sahá nejméně do 17. století. Velkou část svého díla věnoval úkolu postavit medicínu na pevné metodologické základy. Současně se zamýšlel nad filozofickými otázkami, které tento projekt provázejí, jako je povaha zkušenosti, její vztah k rozumu, kritéria pravdy a metody zdůvodňování. Jedenáct studií shromážděných v tomto svazku připomíná, že vědecký způsob myšlení – na jedné straně víra, že poznání světa je možné, na druhé straně schopnost rozlišovat, co poznáváme spolehlivě, a co nikoli – není až plodem osvícenství, ale patří k nejstarším základům evropské kultury.
Promluví
R. J. Hankinson / University of Texas Austin
P. N. Singer / Birkbeck College, University of London
Teun Tieleman / Universiteit Utrecht
Orly Lewis / The Hebrew University of Jerusalem
Řeč bude o tom, čím je studium antické vědy přitažlivé i dnes; nakolik je smyslová zkušenost (třeba bolest nebo chuť falernského vína) vyjádřitelná slovy; ale i o tom, jak lze studium antického lékařství využít ve středoškolské výuce.
Na vlastní oči se též seznámíme s průběžnými výsledky výjimečného projektu ERC, jehož cílem je vytvořit interaktivní atlas starověkých anatomií lidského těla.Všichni zájemci jsou srdečně zváni!