CAS facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Engineering Mechanics 2022

Po dvouleté přestávce se 9. až 12. května 2022 uskutečnila mezinárodní konference Engineering Mechanics 2022, hlavní událost v oboru v České republice. Letošním organizátorem konference byl Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Cílem konference je získat přehled současného stavu rozvoje mechaniky tuhých a deformovatelných těles, mechaniky tekutin a termodynamiky, zejména ve vztahu k projektům řešeným v České republice a na kooperujících universitách po celém světě.

Mezinárodní konference ENGINEERING MECHANICS se koná každý rok v polovině května a je hlavní událostí v oboru v České republice. Vědecký program a celkovou organizaci konference zajišťuje vždy některá ze tří institucí: Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, Ústav termomechaniky AV ČR nebo Ústav mechaniky těles mechatroniky a biomechaniky VUT Brno. Letošním organizátorem konference byl ÚTAM AV ČR. Konference je rovněž aktivitou těchto asociací: Česká společnost pro mechaniku, IFToMM – The International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science. Obzvláště významná je pravidelná organizační aktivita Žďárských strojíren a.s.

 

IMG_4878.jpg


Po dvouleté přestávce, kdy se konference roku 2020 konala pouze virtuálně a v roce 2021 se nekonala vůbec, se tradiční akce vrátila „dvouročníkem“ v tradičním květnovém termínu. 27./28. mezinárodní konference v Milovech na Vysočině se zúčastnilo 118 odborníků ze všech oblastí mechaniky z pěti evropských zemí. V tištěném sborníku je publikováno 102 čtyřstránkových příspěvků, které se jako open access publikace objeví také na webových stránkách konference. Podrobné informace o letošním a předchozích sbornících spolu s letošní fotodokumentací lze nalézt na www.engmech.cz.


Konference je hezkou ukázkou fungující spolupráce mezi Akademií věd České republiky, vysokými školami, aplikovaným výzkumem a průmyslovými podniky. Mezi účastníky jsou zastoupeni vědečtí pracovníci a doktorandi ze základního výzkumu i inženýři z praxe. Tradičně se účastní všechny věkové kategorie, zejména však mladí lidé včetně doktorandů. V letošním roce jich byla mezi účastníky téměř polovina. Snahou organizátorů je dát mladým lidem možnost získávat zkušenosti a návyky využitelné na velkých konferencích v zahraničí, čemuž je zásadně podřízen styl vedení celé akce.


Vznik této tradice setkávání odborníků z průmyslu a akademické sféry sahá na přelom sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Od počátku je spjat se Žďárskými strojírnami, které akci poskytovaly kromě množství odborných témat a inspirace i své rekreační zařízení. Od letošního roku se umístění posunulo z tradiční Svratky do sousedních Milov.

 

IMG_4839.jpg


Záběr konference zahrnuje tato témata:

  • Nelineární dynamika a stabilita pohybu
  • Aeroelasticita a hydroelasticita
  • Mechanika tekutin
  • Biomechanika
  • Kinematika
  • Termodynamika
  • Mechatronika
  • Lomová mechanika, spolehlivost konstrukcí
  • Diagnostické a identifikační metody
  • Mechanika deformovatelného prostředí
  • Technologie
  • Spolehlivost konstrukcí

 

Součástí jednání jsou zvané přednášky, ve kterých přední čeští a zahraniční odborníci prezentují „State of the Art“ některých speciálních oblastí. V letošním ročníku zazněly přehledové přednášky věnované vybraným problémům aeroelasticity a numerickým výpočtům zahrnujícím plasticitu. Přednášku Wake behind a cylinder: An overview of spatio-temporal aspects proslovil Prof. V. Uruba z Ústavu termomechaniky AV ČR a přednášku Efficient prediction of the plastic collapse of structures přednesl Mgr. V. Štembera, Ph.D. z Ústavu pro mechaniku materiálů a konstrukcí Technické univerzity ve Vídni.

 

IMG_4886.jpg


Příspěvky přihlášené jako postery soutěžily tak jako každý rok o cenu generálního ředitele společnosti ŽĎAS, a.s. O vítězi rozhoduje smíšená komise složená z odborníků akademické a průmyslové sféry. V letošním ročníku získal první cenu příspěvek Optimization of the slay mechanism of the weaving loom DIFA, jehož autorem je Bc. T. Koňařík z Výzkumného ústavu textilních strojů a.s. v Liberci. Tématem posteru jsou úpravy vzduchového tryskového stavu vedoucí ke zvýšení produktivity stroje a kvality tkaniny.

 

IMG_5232.jpg


Rozdělení přednášek do sekcí je vždy obtížné, neboť většina příspěvků má interdisciplinární charakter. Spoluautoři článků bývají odborníci i z jiných oblastí než mechanika. Mnozí z nich se osobně konference účastní s cílem získat zpětně inspiraci pro práci ve svém původním oboru. Mechanika tak potvrzuje svoji úlohu místa zrodu řady vědeckých směrů, které později pronikly do matematiky, fyziky a dalších oblastí. Proto je konference ENGINEERING MECHANICS každoročním hlavním národním setkáním, z něhož pramení různé formy formální i neformální spolupráce a národních i mezinárodních projektů.

Ing. Jiří Náprstek, DrSc.
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AVČR
předseda vědeckého výboru

 

IMG_5011.jpg 

IMG_5018.jpg

IMG_5023.jpg

IMG_5025.jpg

18 May 2022