Dovolujeme si vás pozvat na seminář „Kompozity v sendvičových konstrukcích„ pořádaný Českou společností pro mechaniku - Odbornou skupinou Mechanika kompozitních materiálů a konstrukcí, s podporou firmy Latecoere Czech Republic s.r.o. a Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR v. v. i. Seminář se bude konat dne 23.11.2021od 10:00 v prostorách ÚTAM AV ČR na Proseku. Bližší podrobnosti naleznete v přiložené pozvánce. Registrace nutná.
IPERION HS and E-RIHS are organizing a series of webinars, a key source of state-of-the-art information on heritage science research, facilities, policy and impact. It contributes to developing a vibrant heritage science community and is intended for anyone involved in interdisciplinary heritage research.
We are pleased to invite you to an international conference Hidden Beneath the Surface: Archaeological Areas of Europe. Deadline for abstracts → 30 June 2021.
IPERION HS and E-RIHS are organizing a series of webinars, a key source of state-of-the-art information on heritage science research, facilities, policy and impact. It contributes to developing a vibrant heritage science community and is intended for anyone involved in interdisciplinary heritage research.
1. Mezinárodní konference STRENCH propojí významné experty na klimatické modelování, hrozby pro kulturní a přírodní dědictví spojené se změnou klimatu, vyhodnocování zranitelnosti a kritikalit pro ochranu kulturního dědictví a dále použití technologií 21. století pro určení prioritních úkonů a připravení mechanismů odpovědi na katastrofu pro kulturní dědictví.
Ve dnech 7. až 11. června 2021 se v rámci Interreg projektu STRENCH uskuteční Letní škola ENVIMAT a Ochrany kulturního dědictví 2021 (ENVIMAT and Cultural Property Protection Summer School 2021) s podtitulem Strategie řízení rizik a ochrany pro kulturní krajiny vzhledem ke klimatické změně (Risk Management and Protection Strategies for Cultural Landscapes in Climate Change).
What Heritage Science is. An introduction into heritage science and the structure, the offer and the facilities of IPERION HS.
E-RIHS (www.e-rihs.eu) and IPERION HS (www.iperionhs.eu) are organizing a series of webinars, a key source of state-of-the-art information on heritage science research, facilities, policy and impact. It aims at developing a vibrant heritage science community and is intended for anyone involved in interdisciplinary heritage research.
V rámci tématu 8: „Inovativní diagnostické metody časově závislých změn v technických materiálech“ (vedoucí tématu Ing. Vilém Neděla, Ph.D., Ústav přístrojové techniky AV ČR) a tématu 10: „Materiály, jejich historie a technologie pro konzervaci a restaurování památek“ (vedoucí tématu doc. Ing. Zuzana Slížková, Ph.D., Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR) výzkumného programu Strategie AV21 Město jako laboratoř změny; stavby, kulturní dědictví a prostředí pro bezpečný a hodnotný život se ve dnech 1. – 2. 10. 2020 uskutečnil workshop s názvem „Pokročilé diagnostické metody pro studium stavebních materiálů“.
ÚTAM AV ČR, jako jeden z partnerů projektu E-RIHS Preparatory Phase, si vás dovoluje pozvat na závěrečný workshop projektu. Během půldenního programu budou prezentovány výsledky projektu, jeho odkaz a perspektiva směrem k vytvoření E-RIHS ERIC. Workshop proběhne 23. září 2020.
Ve dnech 8. – 23. května 2020 proběhla akce „Omítková dílna“ pořádaná Nadačním fondem Historický Cheb ve spolupráci s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky AV ČR. Během akce se kromě jiného uskutečnila přednáška a ukázka přípravy repliky historické omítky a lité maltové podlahy podle historických vzorů.
Srdečně zveme kolegy i širokou veřejnost na závěrečnou webkonferenci projektu ProteCHt2save, která se uskuteční 23. června 2020 od 9:15 přes aplikaci Zoom. Konference nese název Cultural Heritage Climate Change a je vyvrcholením tříletého projektu podporováného z programu Interreg Central Europe. Veškeré informace a možnost registrace naleznete zde.
Ve čtvrtek 21. května 2020 od 9:30 proběhne v rámci projektu RUINS, který je finančně podpořený programem Interreg Central Europe, seminář „TORZÁLNÍ PAMÁTKY – historické, technické i manažerské aspekty péče“ spolupořádaný Národním památkovým ústavem (Územní odborné pracoviště v Telči) a Geoparkem Vysočina.
Aktivity multidisciplinární školy s názvem Scola Telcz pokračují také v roce 2020. Zimní workshop, který bude probíhat 9. až 15. února, se v letošním ročníku zaměří na problematiku revitalizace budovy bývalého sociálního bydlení v telčské ulici 9. května. Obdobně jako v předchozích třech ročnících se program zimní školy bude opět skládat z přednášek odborníků, ukázek terénní práce a především ze samostatné práce týmů poskládaných ze studentů různých oborů zúčastněných univerzit. Více informací a registrace na www.scolatelcz.net.
Městská část Praha-Troja a ÚTAM AV ČR, partneři v projektu ProteCHt2save, připravily na pondělí 16. prosince 2019 evakuační cvičení s názvem Trojský kůň 2019. Jak již název napovídá, cvičení se odehrálo v Troji a mělo za cíl otestovat strategii připravenosti pro Městskou část Praha-Troja.
2. setkání místní pracovní skupiny (Local Focus Group) projektu ProteCHt2save programu Interreg Central Europe, organizované ÚTAM AV ČR a Městskou částí Praha-Troja, se uskutečnilo 11. prosince 2019 na úřadu městské části Praha-Troja. Kromě informování přítomných o aktuálních pracech na projektu byly na programu dva důležité body: organizace pilotního cvičení TROJSKÝ KŮŇ 2019 (naplánovaného v Troji na 16. prosince 2019) a prezentace Manuálu pro vlastníky [a správce kulturního dědictví].
Co skrývá knižní vazba pod zdobeným potahem? Jak drží listy pohromadě? Jak se dají připevnit knižní desky k bloku? Co lze objevit při restaurování?
V Domě Gustava Mahlera bude 10. 12. 2019 v 17 hodin zahájena vernisáží výstava zaměřená na vývoj prvků historické knižní vazby a prezentaci skrytých objevů z restaurovaných vazeb.
Výstavu připravila restaurátorka Moravského zemského archivu v Brně - Státního okresního archivu Jihlava Ing. Marie Benešová ve spolupráci s kolegy. Na výstavě budou prezentovány rovněž výsledky ze spolupráce s Centrem Telč - Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky nebo Národní knihovnou v Praze.
20.-21. září 2019 na pražském pracovišti ÚTAM proběhl česko-taiwanský workshop Moving Load Problems and Applications.Cílem workshopu bylo setkání odborníků na problematiku dynamického zatěžování konstrukcí z ÚTAM s kolegy z NTU (Taiwanská národní univerzita) a vzájemná prezenatce nových poznatků v rámci výzkumu prováděného pod hlavičkou 3letého česko-taiwanského projektu.
Ve dnech 10. a 11. října 2019 proběhne projetový workshop s názvem Vápno a písek - univerzální materiál historických staveb a jejich dekorací. Workshop organizují Ústav teroretické a aplikované mechaniky AV ČR spolu s Archeologickým ústavem AV ČR.