Název
Pro veřejnost a média
Pro veřejnost a média
Objevte svět špičkového fyzikálního výzkumu
FZU je největším ústavem Akademie věd a naši vědci dosahují světových úspěchů v širokém záběru fyzikálních věd – od elementárních částic po laserovou fyziku. Spolupracujeme se školami, studenty, průmyslem i veřejnou sférou. Přečtěte si o našem nejnovějším výzkumu a podívejte se na akce, kde se s námi můžete setkat.
Vědci pozorovali změny antiferomagnetismu na úrovni jednotlivých atomů
Objev „atomárně ostrých“ doménových stěn, který se podařil mezinárodnímu týmu pod vedením našich vědců, může zásadním způsobem ovlivnit výzkum ultrarychlých paměťových zařízení, vyráběných za použití antiferomagnetických materiálů.
Aktuality
Budeme vyvíjet nanoroboty
Hraje si se světlem. Jakub Dostálek zkoumá vlastnosti materiálů a jejich vliv na světlo. Ale i obráceně – vliv světla na vlastnosti látek a možnosti, jak je za pomoci světla ovládat. Svůj výzkum po více než deseti letech v zahraničí začíná pomalu vracet zpět do Česka.
Pozorování sigma-díry a laserové mikroobrábění získalo nejvyšší příčky při udílení Cen Wernera von Siemense
Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu převzal na slavnostním udílení čtyřiadvacátého ročníku Ceny Wernera von Siemense za kolektiv autorů Bruno de la Torre. Nadějný vědec působí současně na Univerzitě Palackého v Olomouci a ve Fyzikálním ústavu Akademie věd. I první dva ocenění v kategorii nejlepší disertační práce, Petr Hauschwitz a Ivana Víšová, jsou stejně jako jejich školitelé spojeni s naším ústavem.
Ukrajinská vědkyně: výuka fyziky může být zábavná, i když neumíte česky
Nataliye Kazachková přišla o svoji univerzitní kancelář i domov. Bombardování Charkova jí převrátilo život naruby, ale houževnatá vědkyně se nevzdala. Podařilo se jí s rodiči a mladší dcerou opustit Ukrajinu a díky programu Akademie věd ČR Researchers at Risk Fellowships – Ukraine pracuje od dubna ve Fyzikálním ústavu.
Události
HPLS&A 2022: Mezinárodní Sympozium o Vysokovýkonných Laserových Systémech a Aplikacích
Nejhledanější výzkumná témata
- LNSM – Laboratoř spintroniky
- Nelineární optika polovodičových nanostruktur
- Biologický efekt nízkoteplotní plazmy
- Kvantová a nelineární optika
- Zobrazení tloušťky křemíkových tenkých vrstev za použití fotoluminiscenční spektroskopie
Nejsledovanější projekty
- Dopovaný DLC nanokompozitní biomedicínský povlak vytvořený laserovými hybridními systémy (DONABIH)
- ELI - EXTREME LIGHT INFRASTRUCTURE - fáze 2 (ELI F2)
- Funkční nanokompozity a jejich širokopásmové dielektrické a vodivostní vlastnosti (NANOCOMP)
- Nanostrukturované magnetické materiály pro nanospintroniku (NAMASTE)
- Strukturní dynamika biomolekulárních systémů (ELIBIO)
Najít výzkum nebo projekt
O Fyzikálním ústavu
Fyzikální ústav Akademie věd České republiky je veřejná výzkumná instituce, která přispívá základním a aplikovaným výzkumem v oblasti fyziky k novým revolučním objevům a inovacím, pomáhá při výchově a vzdělávání studentů a zpřístupňování fyziky veřejnosti.