Vydáno: 13. 5. 2022
Z médií

Socioložka Kristýna Pospíšilová z oddělení Gender & sociologie tvrdí, že se ženy, které uprchly před válkou na Ukrajině do Česka, budou potýkat nejen se segregací národnostních menšin, ale také s genderovou segregací na trhu práce. Uvedla to pro lifestyleový magazín Žena při Aktuálně.cz.

Ilustrace: Pixabay.com

„Existují pracovní pozice a sektory, které jsou považovány za méně prestižní a špatně finančně hodnocené. Především na těchto pozicích končí cizinci, v případě žen jsou to nekvalifikované pracovní síly, například uklízečky nebo pečovatelky,“ upozorňuje Kristýna Pospíšilová. Na druhé straně muži často míří do stavebnictví a průmyslu. Tato poměrně ostrá hranice mezi tradičně ženskými a tradičně mužskými povoláními může v současnosti tvořit zaměstnavatelům v některých sektorech problémy – pomohlo by větší rozprostření po celém trhu práce.

Pospíšilová zdůrazňuje, že se v současnosti v souvislosti s migrací z Ukrajiny nejedná o ekonomickou migraci a skupina přicházejících žen je tedy velmi různorodá. Nepřicházejí za levnou prací, ale prchají před válkou. Jsou ale ve velmi zranitelné pozici a je jednoduché je manipulovat do toho, že potřebují práci a potřebují ji rychle. Výzvy typu nechte si doma navařit, uklidit, pohlídat si děti byly samozřejmě dobře míněné, ale jasně tím dáváme najevo, kde vnímáme pozici ukrajinských žen na trhu práce,“ vysvětluje socioložka. Podle ní se dá očekávat, že se krátkodobě na trhu práce zvýší genderová segregace, doufá však, ze z dlouhodobého hlediska budeme spíš otevření tomu, přijímat ukrajinské ženy i do jiných pozic, než které jim kulturně stereotypně připisujeme.

Velkým tématem bude také flexibilita; podstatná část Ukrajine k totiž přichází s dětmi, přitom v Česku se zrovna nemůžeme chlubit například nadbytkem zařízení předškolní péče. „Stále máme nedostatek zařízení péče o děti v předškolním věku. Jsou zde jisté snahy zlepšovat ženám podmínky slaďování práce a péče. To jim umožní se na trh práce vracet rychleji a stoupat do vyšších pozic," reaguje Pospíšilová pozitivně.

Co také zůstává, je zmíněná genderová segregace, tedy segregace žen a mužů do odlišných zaměstnání. Ta se přitom podílí zhruba polovinou na genderových nerovnostech v odměňování. Zhruba od roku 2005 do roku 2015 zůstává tento efekt přibližně stejný, až v posledních letech mírně klesá, je to dáno tím, že klesá segregace žen a mužů do jiných pracovišť. Muži častěji míří do nadnárodních firem, kde jsou vyšší průměrné výdělky. Za lepší prací si mohou dovolit dojíždět, ženy jsou více zatížené péčí, a tak berou, co je," vysvětluje Pospíšilová. Podle ní je třeba segregaci předcházet již mnohem dříve, než se projeví. Řešit genderovou segregaci trhu práce ve chvíli, kdy už na něm lidé jsou, je hrozně složité. Je třeba vést mladé lidi k tomu, aby si vybírali zaměstnání podle toho, na co mají talent, bez ohledu na to, zda jsou považována za primárně mužská nebo ženská. Aby si každý volil podle svých individuálních talentů a cílů, a ne podle genderově stereotypních představ a tlaků společnosti," dodává.

Článek Vzdělané Ukrajinky jako uklízečky? Při hledání práce naráží na bolestivé místo Česka je dostupný online.

Sdílejte tuto stránku