Semináře
9. 6. 2022
v 16.00, zasedací místnost 207, Jilská 1, Praha 1

Sociologický ústav AV ČR, v.v.i., a katedra sociologie Institutu sociologických studií FSV UK si Vás dovolují pozvat na jarní cyklus Čtvrtečních sociologických seminářů.

Kvůli pandemii covid-19 byl v letech 2020 a 2021 značně omezen provoz českých škol. Učitelům/kám s malými dětmi to přineslo řadu náročných situací a emočních dilemat pramenících z konfliktu rolí učitele a rodiče, který se odehrával v kulisách domova jako trojjediného místa výkonu práce, péče o rodinu a sebe-péče. V příspěvku představíme některá zjištění z aktuálního výzkumu učitelů/ek a ředitelů/ek českých škol, který je realizován v rámci projektu zaměřeném na emotivní dimenze domova v čase pandemie. Pracujeme přitom s širokou paletou dat sestávající z hloubkových rozhovorů s učitelkami pečujícími o malé děti, fokusních skupin s řediteli/kami škol, diskuzními vlákny v rámci veřejné facebookové skupiny Učitelé+ a veřejněpolitických dokumentů. Skrze perspektivu a emoce učitelek nasvěcujeme jednak centrální politiky, ale také mikropolitiky škol, kterými jsou opatření shora překládána, přetvářena a doplňována. Ukazuje se, že vládní politiky cílící na rodiče obecně (např. možnost čerpat ošetřovné) i rodiče-učitele specificky (např. možnost využít určené školy) pro mnohé učitelky nebyly funkční možností a namísto úlevy přinášely pocit nejistoty a selhání a v důsledku téměř nebyly využívány. Při rozhodování o řešení náročné situace v čase zavřených škol se projevovaly imperativy učitelského sebepojetí, které je spoluutvářeno mikropolitikami jednotlivých škol a kulturou učitelských kolektivů.

Magdalena Mouralová vystudovala sociologii a veřejnou a sociální politiku a působí jako odborná asistentka na katedře veřejné a sociální politiky FSV UK. Výzkumně i pedagogicky se zaměřuje zejména na oblasti vzdělávání a vzdělávací politiky, na roli aktérů ve veřejné politice a metodologii společenských věd. Aktuálně se věnuje zejména dopadům protipandemických opatření na české školství.

Eva M. Hejzlarová vystudovala veřejnou a sociální politiku na FSV UK, kde působí jako odborná asistentka a zástupkyně vedoucího katedry. Ve své práci se věnuje analýze veřejných politik a policy designu s důrazem na její interpretativní uchopení. Její aktuální výzkum se soustřeďuje na život neúplných rodin v kontextu protipandemických opatření a s ním související expertízu a na veřejné politiky související s globální změnou klimatu.

Seminář bude probíhat v češtině prezenčně v zasedací místnosti, není třeba se předem registrovat.

Sdílejte tuto stránku