Trvání projektu: 
2021 - 2023

Opatření přijatá s cílem zamezit šíření pandemie COVID-19 v roce 2020 a následná globální ekonomická recese mají významné negativní sociální a ekonomické dopady, které se ale liší u různých lidí a sociálních skupin. Projekt analyzuje dopady pandemie v České republice z genderové a intersekcionální perspektivy. Zaměřuje se na mikro-sociální úroveň jednotlivců a domácností se závazky péče (o děti, starší osoby a nemocné v neformálním sektoru, zdravotní a sociální péče ve formálním sektoru) a na průsečíky charakteristik, které přispívají k vyšší zranitelnosti v situaci krize (osoby v prekérních formách práce, samostatně výdělečně činné, sólo matky). Používá kvalitativní intersekcionální metodologii v kombinaci s teoretickým studiem a triangulací prostřednictvím statistických dat. Výzkum přispívá k teoretickým debatám o uznání a ocenění péče a teoretickému a metodologickému rozvoji intersekcionálního přístupu ve výzkumu společenských krizí.

V roce 2021 byly v rámci projektu provedeny kvalitativní studie pěti skupin rodičů a pečujících. Jedná se o sólo matky, rodiče zaměstnané v prekérních pracovních pozicích, rodiče samostatně výdělečně činné v ohrožených sektorech aktivit, zdravotní sestry s malými dětmi a přeshraniční pečovatelky. Na základě zkušeností lidí z těchto skupin, ve kterých lze očekávat významný negativní dopad protipandemických opatření, zkoumáme ekonomické dopady pandemie a jejich zvládání, kombinaci placené a neplacené práce v pandemii, a průsečíky mezi formální a neformální péčí. Na základě výsledků analýzy byl publikován následující článek: Péče jako individuální odpovědnost a prohloubení ekonomického znevýhodnění sólo matek v pandemii covid-19, DOI: 10.13060/gav.2021.022.

Webové stránky projektu: genderingcovid.soc.cas.cz

Témata: 
gender
péče
rodičovství
sociální nerovnosti
Zadavatel: 
GA ČR
Oddělení: 

Publikace vydané v rámci projektu (celkem 1, zobrazeno 1 - 1)

Dudová, Radka

The Covid-19 pandemic had a particularly severe impact on people in a vulnerable position, such as solo mothers living alone with their children. In this article I use an intersectional approach in order to understand how their different positions in life affected their ability to cope with the crisis situation.

Téma:
gender, péče
Oddělení:
Gender & sociologie
Typ publikace:
recenzovaný článek