Po dvouleté pauze se ve dnech 2. - 4. června na výstavišti PVA EXPO v pražských Letňanech konal Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce pro veřejnost v České republice. Expozice ÚFE přinesla návštěvníkům náhled do výzkumu optických biosenzorů a nano-optiky.
Kristýna Holanová a Jiří Slabý byli hosty živého vysílání publicistického pořadu Sama doma České televize. Přiblížili divákům jejich výzkum a pozvali je na červnový Veletrh vědy.
Tereza a David, žáci ze ZŠ Na Šutce z Prahy 8, soutěžili v Soutěži o den s vědcem během podzimních Dnů otevřených dveří ÚFE a vyhráli. Svou výhru si přišli vybrat do laboratoře optických vláken.
Na Akademickém sněmu 20. dubna byl prezentován mimořádný výsledek Ústavu fotoniky a elektroniky z výzkumného týmu Optických biosenzorů prof. Jiřího Homoly.
Stavte se za námi na Laser World of Photonics, předním světovém veletrhu komponent, systémů a aplikací fotoniky, který proběhne 26. - 29. dubna v Mnichově. Vystavujeme na stánku spolu se zástupci Českého optického klastru.
Jak se měří a definuje čas? Co je atomový čas a přestupná sekunda? Čtěte v článku o Laboratoři státního etalonu času a frekvence v novém čísle časopisu A Věda a výzkum.
Připojujeme se k iniciativě Akademie věd nabízející pomoc Ukrajině. ÚFE nabídne vědecké pracovní pobyty a naši zaměstnanci spontánně finančně podporují Ukrajinu prostřednictvím finančních sbírek. Ukončujeme smlouvy o spolupráci se státem financovanými pracovišti Ruské federace.
Kdo vytváří přesný čas v České republice? Laboratoř Státního etalonu času a frekvence ÚFE. Více v rozhovoru s vedoucím laboratoře Alexandrem Kunou a v tematickém komiksu CETTAV.
Mezinárodní čtveřici vědců, jejímž členem je i prof. Jiří Homola z ÚFE, vyšel přehledový článek o výzkumu optických biosenzorů v prestižním vědeckém časopise Nature Nanotechnology.