S využitím historických pramenů a datových souborů existujících sociologických a statistických šetření projekt zamýšlí porovnat historii stratifikačního výzkumu a vývoj sociální struktury v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku od komunistických časů, a to rovněž v porovnání s Rakouskem. Nejprve hodlá prozkoumat dějiny stratifikačního výzkumu od jeho empirických počátků do současnosti. Dále se bude věnovat hlavním konceptům sociální stratifikace po roce 1990. Poté popíše trendy v základních dimenzích sociální struktury v jednotlivých zemích, včetně vzorců mobility a vnímání nerovnosti. Posléze se zaměří na jednotky sociální struktury s ohledem na proměny rodiny a struktury domácnosti. Nakonec se věnuje vztahům „vertikálních“ a „horizontálních“ dimenzí sociální struktury. Kromě jiných dat bude především použito komparativní evropské šetření EU-SILC, doposud pro stratifikační účely téměř nevyužívané.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 6, zobrazeno 1 - 6)
V českém veřejném i odborném diskursu panuje silná rétorika o zakořeněném rovnostářství společnosti.
This paper focuses on a neglected—horizontal—dimension of social stratification. It examines the patterns of social differentiation in the Visegrad countries (the Czech Republic, Hungary, Poland, and Slovakia) and attempts to assess changes in the social structure at the subnational level. Social structure changes are explained within the context of broader socio-economic development.
The conventional optics of social stratification research—in which the social position of the family unit is seen as being determined by the status of the male head of the household—has been challenged since the early 1970s. Economic research has also questioned the approach that views the household as a single unit.
Ordination of women as ministers is an important issue of gender equality and social stratification.
This chapter explores part-time employment in Central and Eastern European countries (CEE) as compared to Western Europe. The aim is to examine the relationship between part-time work and labour utilisation in CEE, and to evaluate whether a potential expansion of part-time employment may facilitate growth in labour utilisation. The analyses on panel data identify the main determinants of part-time employment and the key factors that limit it in CEE.
The study shows Lutheran Protestantism as an important specificity of the former
Teschen/Cieszyn/Těšín region in Czechoslovakia / Czech Republic and Poland, among which this
territory was divided after the First World War. It examines the mutual relations
between the Teschen Protestants and their fellow believers in both (or after the independence
of Slovakia all three) countries during the 20th and early 21st centuries, and
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter