Lidské srdce je dokonalé zařízení, které se stará o zajištění oběhu krve do celého těla a zásobuje ho kyslíkem. Za minutu přepumpuje v průměru 5 litrů krve. Z jakých buněk se skládá, a jaký je jejich úkol? Jak funguje elektrokardiograf, který snímá pomocí připevněných elektrod k tělu stahy srdce? Podívejte se na video ze série NEZkreslená věda.
Na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji představila Akademie věd ČR výstavu s názvem Energy The Smart Way – Energie chytře. Youtuber Zvěd byl u toho! Podrobně prozkoumal čtyři exponáty: setrvačník pro ukládání energie, tokamak – srdce fúzního reaktoru, bateriové úložiště s hybridní elektrárnou a loď, která mění plastový odpad na palivový olej a odsolenou vodu.
Původem Rakušanka přišla do Biologického centra AV ČR z prestižního Helmholtzova centra pro výzkum oceánů v severoněmeckém Kielu. Mladá vědkyně je laureátkou prémie Lumina quaeruntur. Studuje řasy a prvoky, zabývá se genomikou, mikrobiologií a bioinformatikou. Od dětství má blízko k přírodě a ráda běhá.
Od dětství ho zajímalo, jak věci fungují v detailu. Dnes mladý vědec původem z Rakouska spolupracuje s Fyzikálním ústavem AV ČR, kde se v týmu Tomáše Jungwirtha specializuje na studium antiferomagnetů. „Snažíme se identifikovat nové druhy materiálů, které mají speciální magnetickou strukturu,“ říká laureát prémie Lumina quaeruntur.
Michal Rybníček, Tomáš Kolář a Irena Sochová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) dovedou datovat stáří dřevěného vzorku ze stromu nebo dřevěné stavby s přesností na rok, dokonce určí i roční období. Jaká další fakta z minulosti nám odhalují letokruhy dřeva? Proč jsou staré stromy zbarvené černě? A co zkoumají dendrochronologové na jihozápadní Ukrajině? Poslechněte si další díl podcastu Jitky Kostelníkové Věda na dosah.