Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR spolu se svým výzkumným týmem a kolegy z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vymysleli a patentovali baterii na bázi slané vody. Vodný elektrolyt a materiály jako zinek a grafit mají zabezpečit, že baterie nevybuchne a bude šetrná k přírodě. V jakém stádiu se vynález nachází? Jak se vědcům daří vyjednávání s průmyslem? A nabízí právě vodná baterie dobré řešení pro skladování energie? Dozvíte se v podcastu Věda na dosah.
Co všechno víme o počasí a proč nás často překvapuje? Budeme někdy schopni předpovědět chování naší atmosféry? Jak čeští vědci studují extrémní jevy počasí a jak jejich práce pomáhá lidem v praxi? Sledujte dokument Bouřlivé počasí z cyklu Tiché hrozby z dílny Akademie věd ČR.
Lidské srdce je dokonalé zařízení, které se stará o zajištění oběhu krve do celého těla a zásobuje ho kyslíkem. Za minutu přepumpuje v průměru 5 litrů krve. Z jakých buněk se skládá, a jaký je jejich úkol? Jak funguje elektrokardiograf, který snímá pomocí připevněných elektrod k tělu stahy srdce? Podívejte se na video ze série NEZkreslená věda.
Na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji představila Akademie věd ČR výstavu s názvem Energy The Smart Way – Energie chytře. Youtuber Zvěd byl u toho! Podrobně prozkoumal čtyři exponáty: setrvačník pro ukládání energie, tokamak – srdce fúzního reaktoru, bateriové úložiště s hybridní elektrárnou a loď, která mění plastový odpad na palivový olej a odsolenou vodu.
Původem Rakušanka přišla do Biologického centra AV ČR z prestižního Helmholtzova centra pro výzkum oceánů v severoněmeckém Kielu. Mladá vědkyně je laureátkou prémie Lumina quaeruntur. Studuje řasy a prvoky, zabývá se genomikou, mikrobiologií a bioinformatikou. Od dětství má blízko k přírodě a ráda běhá.