Psycholožka: Učitelé by v žácích měli vzbudit zvědavost k jiným kulturám

Fri Jul 29 11:26:34 CEST 2022

Osobní zkušenost s uprchlíky a migranty je klíčová. Zážitek, byť s jedním člověkem, mají lidé tendenci přenášet i na zbytek skupiny. Řekla to Sylvie Graf z Psychologického ústavu Akademie věd ČR (AV). Akademie rozhovor s ní poskytla médiím. Ve třídách, které už navštěvovali nebo od září budou navštěvovat děti ukrajinských uprchlíků, by podle psycholožky učitelé měli vytvořit příjemnou atmosféru a vzbudit v dětech zvědavost ohledně jiných kultur.

"Vliv osobních zkušeností na utváření postojů k migrantům, uprchlíkům, k jiným skupinám je naprosto klíčový," řekla Graf, která se mimo jiné zabývá psychologií meziskupinových vztahů. "Tam mají vliv pozitivní i negativní zkušenosti," dodala expertka. Dobrou zkušenost, byť třeba jen s jedním člověkem, mají podle ní lidé tendenci přenášet na celou skupinu. Platí to ale i naopak. Po negativním zážitku mohou být podle Graf lidé náchylnější k tomu vnímat například právě migranty nebo uprchlíky z určité země hůře.

K soužití českých dětí s dětmi ukrajinských uprchlíků ve školních třídách Graf podotkla, že děti jsou velmi náchylné přijímat vliv a názory ostatních lidí, především autorit, jako jsou rodiče nebo učitelé. "Ta možnost setkání se s ukrajinskými dětmi skýtá jedinečnou příležitost k tomu ovlivnit nebo pozitivně nastavit jejich (dětí) vztah k ukrajinským uprchlíkům, kteří tady v mnoha případech zůstanou a budou tvořit část české společnosti," uvedla Graf.

"A tady bych ráda apelovala na učitelky a učitele, aby ve třídách vytvářeli příjemnou, akceptující atmosféru a bavili se nejenom o tom, co děti spojuje, protože děti se baví bez ohledu na to, z jaké jsou země," zdůraznila psycholožka. Podle ní je třeba vzbudit v dětech i zvědavost ohledně jiných kultur. "Aby (...) děti měly pocit, že ty druhé kultury nás mohou výrazně obohatit, tím co přinášejí. Jinými zvyky, jiným jídlem, jiným pohledem na svět, jinými pohádkami. Takže tam to vidím jako velmi příjemný úkol, který může mít velice pozitivní dopad na děti a vlastně i budoucnost české společnosti," konstatovala psycholožka.

Podle údajů ministerstva školství ke konci června přišlo do škol v Česku od začátku ruské invaze zhruba 39.000 dětí z Ukrajiny. Počty Ukrajinců zapsaných do škol pro příští školní rok bude úřad znát asi v druhé polovině srpna.

Graf také míní, že je třeba obecně v lidech podporovat pozitivní pocit sounáležitosti, a ne soutěživosti s jinými skupinami, které v Česku žijí. "Protože to vlastně nevede k ničemu moc dobrému v rámci společnosti," uzavřela psycholožka.

Od počátku invaze podle ministerstva vnitra získalo víza v Česku 397.733 ukrajinských uprchlíků. Přesný počet uprchlíků, kteří zde pobývají, není znám. Část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280.000 až 300.000 běženců. Děti a mládež ve věku do 18 let tvořily podle ministerstva vnitra k 22. červnu asi třetinu.