Když kameny vyprávějí

Geofyzikální ústav AV ČR pro zájemce připravil videoprocházky Geoparkem Spořilov v doprovodu geologa Vladimíra K. Kusbacha.

1. díl – Jak vypadá zeměkoule uvnitř?

5. díl – Tanec krystalů - Vyvřelé hlubinné horniny

6. díl – Špíčky matky přírody - migmatit a durbachit

Návštěva v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

Ústav výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) – evropské centrum excelence zkoumá pomocí nejmodernějších postupů a přístrojového vybavení globální změnu a její dopad na atmosféru, biosféru a lidskou společnost. Vědci výzkum provádějí v těchto laboratořích:

Experimentální ekologické pracoviště Bílý Kříž
Centrální fyziologická, izotopová a metabolomická laboratoř v Brně
Atmosférická stanice Košetice
Oddělení adaptivních biotechnologií v Drásově
Experimentální pracoviště ekofyziologie rostlin Domanínek  
Letecká laboratoř dálkového průzkumu Země

Archeologické virtuální prohlídky

http://www.prazsky-hrad.cz/

http://www.archaeo3d.com/

http://www.praha-archeologicka.cz/

Virtuální procházka po archeologických památkách: http://www.archeologickyatlas.cz/cs

Letecké snímky, fotografie, plány a mapy: https://digiarchiv.aiscr.cz/

Astronomické virtuální prohlídky

Vědci z Astronomického ústavu AV ČR se zabývají výzkumem v oblasti astronomie a astrofyziky, především hvězdnou a galaktickou astronomií, fyzikou meteorů, sluneční astronomií a pohybem kosmických těles. Většina jejich aktivit a veškeré přístroje se soustředí ve hvězdárně v Ondřejově nedaleko Prahy. I tu je možné navštívit online:

Areál observatoře s největším dalekohledem v Česku

Historická část hvězdárny

Hvězdné nebe nad observatoří

Koukněte se také na 360° prohlídku výročního snímku Hubbleova kosmického dalekohledu, který byl vybrán na památku tří desetiletí práce tohoto slavného teleskopu. Jde o jeden z nejvíce fotogenických příkladů mnoha hvězdných školek, které dalekohled za dobu svého fungování pozoroval. Na snímku s názvem Kosmický útes je vidět načervenalá obří mlhovina (NGC 2014) a její modrý soused (NGC 2020), které jsou součástí obrovské oblasti vzniku hvězd ve Velkém Magellanově oblaku, satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, vzdálené přibližně 163 000 světelných let.

Nahlédněte do staroslověnských a církevněslovanských rukopisů

Slovanský ústav AV ČR vás zve na virtuální prohlídku nejvzácnějších slovanských rukopisů. Postupně navštívíte několik známých sbírek, které zprostředkovávají své poklady na internetu. Prohlídku si můžete zpestřit plněním úkolů, které se k jednotlivým památkám váží.