archiv aktualit
Za odolnější evropskou společnost
Česká republika se 1. července 2022 ujala předsednictví Rady Evropské unie, na kterém se podílí také Akademie věd ČR a její pracoviště. Klíčovým tématům se podrobně věnuje časopis AB / Akademický bulletin. Kroky na podporu odolné společnosti napříč vědou, institucemi státní správy a veřejné sféry, v něm zmiňuje filosofka Alice Koubová. Více.
- Zveřejněno: 04.08.2022
Vzpomínka na Václava Tomka
Ve věku nedožitých osmdesáti let nás v červenci opustil kolega a dlouholetý vědecký pracovník Oddělení moderní české filosofie PhDr. Václav Tomek, CSc. K jeho badatelským zájmům patřil především český a evropský anarchismus 19. – 20. století. Povědomí o anarchismu a jeho idejích vtiskl do celé řady monografií a odborných i popularizačních textů. V připravovaném čísle Filosofického časopisu na Václava Tomka vzpomíná Ondřej Slačálek. Více
- Zveřejněno: 02.08.2022
Nové centrum slibuje etickou expertízu s konkrétním společenským dopadem
O poslání vznikajícího špičkového vědeckého pracoviště, které má od příštího roku začít fungovat při Filosofickém ústavu Akademie věd, hovoří na ČRo Plus (v čase 17:34) filosof Petr Urban. Tzv. Centrum pro environmentální a technologickou etiku - Praha (CETE-P) se zaměří na etické otázky spojené s klimatickou změnou, environmentální krizí a s rozvojem nových technologií a umělé inteligence.
- Zveřejněno: 01.08.2022
V Česku vznikne mezinárodní výzkumné centrum zaměřené na environmentální a technologickou etiku
Systematický výzkum etických problémů spojených se změnou klimatu, vývojem umělé inteligence a nových technologií v Česku dosud chybí. Situaci má změnit nově vznikající mezinárodní výzkumné Centrum pro environmentální a technologickou etiku – Praha (CETE-P) při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. Na jeho zřízení a rozvoji se díky prestižnímu evropskému grantu udělenému Filosofickému ústavu Akademie věd bude podílet přední světový odborník na danou problematiku Mark Coeckelbergh z Vídeňské univerzity. Více
- Zveřejněno: 28.07.2022
Jak zlepšit výchovu k občanství na školách? Spolupracujeme s Občankáři.cz
Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd, z.s., neboli Občankáři.cz již několik let usilují o zlepšení podmínek pro výuku tohoto předmětu na středních školách. Chtějí studenty lépe připravit na společenské výzvy 21. století a vést je k dodržování morálních a právních hodnot. Primárně se rozhodli zaměřit na znalosti a metody práce učitelů a podpořit jejich profesní rozvoj. Pomáhají jim v tom i naši badatelé. Více
- Zveřejněno: 21.07.2022
Juraj Hvorecký v Bioetické komisi vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace
Ministryně pro vědu výzkum a inovace Helena Langšádlová, která je současně předsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jmenovala 1. července 2022 členem Bioetické komise filosofa Juraje Hvoreckého z Oddělení aplikované filosofie a etiky FLÚ AV ČR. Více.
- Zveřejněno: 20.07.2022
Nabídka doktorského studia v rámci unikátního mezioborového projektu
Skupina Seana Coughlina při Filosofickém ústavu AV ČR a skupina Ullricha Jahna při Ústavu organické chemie AV ČR v Praze nabízí doktorské studium s nástupem od září 2022. Jedná se o project spolupráce chemiků, archeologů a historiků při provádění analýzy a celkové syntézy sloučenin používaných ve staroegyptském a starořeckém parfumářství. Bližší informace.
- Zveřejněno: 18.07.2022
Veřejný intelektuál Jan Hus
Málokdo se do českých a do značné míry i evropských dějin vepsal tak významně jako středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel Jan Hus. O dosahu jeho učení a snahách o zásadní reformu církve hovoří Martin Nodl z Centra medievistických studií při FLÚ AV ČR na ČRo Radiožurnál (v čase 12:22).
- Zveřejněno: 06.07.2022
Odolná společnost mezi prioritami českého předsednictví v Radě EU
V pátek 1. července se Česká republika ujímá role předsednické země v Radě Evropské unie. Do předsednictví se tematicky zapojuje také Akademie věd ČR. K rozvíjeným tématům patří mimo jiné odolná společnost, vycházející ze stejnojmenného programu v rámci Strategie AV21. Priorita cílí na zásadní otázky současné společnosti napříč vědou, institucemi státní správy a veřejnou sférou. Označuje schopnost systému vyrovnat se úspěšně, či dokonce růstově s krizí nebo nečekanou, ohrožující událostí. Koordinátorkou programu Odolná společnost je filosofka Alice Koubová (Oddělení současné kontinentální filosofie). Více.
- Zveřejněno: 01.07.2022
Výroční zpráva FLÚ AV ČR za rok 2021
Výroční zprávu o činnosti a hospodaření Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. za rok 2021 si můžete stáhnout v pdf nebo prolistovat online.
- Zveřejněno: 22.06.2022