Věda na dosah
By Akademie věd ČR
Profilové rozhovory s vědci a vědkyněmi z ústavů Akademie věd ČR. Poslechněte si, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Tematicky se pohybujeme ve všech oborech, od astronomie po zoologii. Do laboratoří a výzkumných pracovišť vás zve Jitka Kostelníková.
Chalupy jako útočiště, investice i ráj kutilů. S antropoložkou Petrou Schindler-Wisten o chalupaření a metodách orální historie
Petra Schindler-Wisten působí v Centru orální historie při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Právě orálně-historickou metodou zkoumala fenomén českého chalupaření před rokem 1989. Co má předrevoluční chalupaření společného s tím současným? Co lidi motivuje pořizovat si nadále obydlí mimo město? A jsme opravdu národ zarytých chalupářů, kteří si zachovají druhou domácnost i v ekonomicky složitých časech? Vydejte se za příběhy českých chalupářů v poslední epizodě letní série podcastu Věda na dosah.
30:13
August 25, 2022
Sinice zabíjejí i léčí. Čím fascinují vědkyni Elišku Maršálkovou?
Eliška Maršálková působí v Centru pro cyanobakterie a jejich toxiny Botanického ústavu AV ČR, kde se dlouhodobě zabývá způsoby, jak z vodních nádrží odstranit sinice a jejich toxiny. Proč je nutné pro každou vodní plochu zvolit individuální postup? Jak ovlivňuje chov ryb přemnožení sinic a jsou všechny jejich druhy pro lidi a zvířata nebezpečné? A jak si každý z nás může otestovat, jestli jsou v nádrži sinice? Letní díl podcastu zve k brněnským Splaviskám.
21:43
August 11, 2022
Všichni jsme tak trochu amatérští herci. Teatroložka Jitka Šotkovská představuje fenomén českého amatérského divadla
Jitka Šotkovská z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zabývá dramatem, divadelní kritikou a má bohaté zkušenosti s amatérským divadlem. V letní epizodě podcastu AV ČR mluví o tom, proč měli divadelní amatéři v době národního obrození tak významnou roli nebo jak fungovala amatérská scéna za minulého režimu a co s ní udělala 90. léta. Do příběhu současnosti i historie amatérského divadla vás zve Jitka Kostelníková.
33:27
July 28, 2022
Kochat se krásou oblačnosti. Výlet na Milešovku s meteorologem Petrem Zacharovem
Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha?
30:58
July 14, 2022
Cesta k energetické soběstačnosti. Fyzik Jiří Červenka představuje baterii na slanou vodu
Jiří Červenka z Fyzikálního ústavu AV ČR spolu se svým výzkumným týmem a kolegy z Ústavu J. Heyrovského AV ČR vymysleli a patentovali baterii na bázi slané vody. Vodný elektrolyt a materiály jako zinek a grafit mají zabezpečit, že baterie nevybuchne a bude šetrná k přírodě. V jakém stádiu se výzkum nachází? Jak vědci o vynálezu jednají s průmyslem? A nabízí právě vodná baterie dobré řešení pro skladování energie?
28:35
June 30, 2022
Příběh krásky z doby bronzové. Michal Ernée přibližuje netušené možnosti archeogenetiky
Michal Ernée z Archeologického ústavu AV ČR se věnuje archeogenetice, revolučnímu přístupu v archeologii, který zkoumá archaickou DNA. Co její analýza napovídá o životě lidí například v době bronzové? Jak vypadali, čím se živili, jaké měli partnerské a rodinné zvyklosti? V rozhovoru se dostaneme i na unikátní pohřebiště v Mikulovicích u Pardubic. Právě odtud pochází žena z hrobu č. 2, které můžeme díky rekonstrukci pohlédnout do 4000 let staré tváře.
33:20
June 23, 2022
Vítr ve vlasech. Dámský automobilismus i nečekané osudy šlechtičen s Michaelou Žákovou
Michaela Žáková z Historického ústavu AV ČR se zabývá dějinami šlechtických elit, filantropie i dámského automobilismu. Jaké ženy usedaly za volant v pionýrském období automobilismu a co měly tehdy na sobě? Jaké příběhy střežil Tereziánský ústav na Pražském hradě, který poskytoval útočiště neprovdaným šlechtičnám? A jak se proměňovala dobročinnost? Držte si klobouček, vyrážíme!
24:04
June 16, 2022
Když se světlo potká s hmotou. Marek Piliarik zaostřuje na moderní mikroskopii
Marek Piliarik vede v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR vědeckou skupinu nazvanou Nano-optika. Vyvíjí zobrazovací metody, které dokážou zaostřit i do nanorozměrů. Nanooptika totiž vidí i tam, kam klasická mikroskopie nedohlédne. V podcastu představujeme jeho laboratoř nad atomovým krytem i vášeň pro objevování nových rozměrů a předávání znalostí studentům.
25:37
June 09, 2022
Podzemní krajina rostlin. Jitka Klimešová zkoumá skrytý svět
Botanička a ekoložka Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV ČR zkoumá podzemní orgány rostlin a jejich funkci. Co ji přivedlo ke kořenům, oddenkům a hlízám? V čem je klonalita, tedy schopnost vytvořit dceřinou rostlinu, pozoruhodná a jak ji rostliny využívají v rámci svých životních strategií? Uslyšíte také, proč si Jitka Klimešová bere do terénu rýč a blok s tužkou.
30:14
June 02, 2022
Minulost propsaná do letokruhů. Co vše prozrazují těla stromů?
Dendrochronologové Michal Rybníček, Tomáš Kolář a Irena Sochová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) umí datovat stáří dřevěného vzorku ze stromu nebo dřevěné stavby s přesností na rok, a dokonce i roční období. Co z minulosti nám odhalují letokruhy? A co vědci zjistili z rekonstrukce klimatu posledních dvou tisíc let, na které se podíleli?
25:49
May 26, 2022
Designér nanočástic a hudební skladatel. Petr Cígler a jeho dva tvořivé světy
Petr Cígler vede výzkumnou skupinu syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho tým vytváří a sleduje nové typy nanočástic pro použití v terapii, zobrazování a diagnostice onemocnění. Jak je dlouhá cesta nanočástice z laboratoře k pacientům? Co vše znamená objev „univerzálního dopravce“ účinných látek, který se nedávno skupině povedl? A jak se Petru Cíglerovi daří kombinovat výzkum se skládáním vážné hudby?
25:15
May 19, 2022
Ženy a válka? Příběhy československých vojákyň za druhé světové války očima historiček
Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (I ženy chtěly bojovat!) a historička Alena Flimelová (Ve stínu mužů) sledují ve svých publikacích příběhy československých vojákyň za druhé světové války. V rozhovoru uslyšíte, proč ženy bojovaly v pomocných sborech armády Velké Británie nebo na východní frontě a s čím se v mužském prostředí potýkaly. Dozvíte se i to, jak se historičky dívají na současnou válku na Ukrajině, ve které bojují tisíce žen. Knihy vydalo Nakladatelství Academia.
35:44
May 12, 2022
Slunce se chvěje v rytmu sonického třesku. Nitro hvězdy odhaluje helioseismolog Michal Švanda
Helioseismolog Michal Švanda ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se věnuje výzkumu nitra Slunce. V rozhovoru s ním se dozvíte, jak Zemi ohrožují geomagnetické bouře, jak se sleduje a měří sluncetřesení i to, jak jsou čeští vědci zapojeni do světového pozorování naší nejbližší hvězdy.
32:47
May 05, 2022
Jak pod mikroskopem ožívá krajina doby ledové? Díky fosilnímu pylu cestují paleoekologové časem
Eva Jamrichová a Lydie Dudová z Botanického ústavu AV ČR se věnují paleoekologii. Ve svém výzkumu kombinují přístupy botaniky, archeologie a ekologie. Jak jim v nahlížení do historického terénu krajiny pomáhá fosilní pyl? Kde ho hledají a jak je možné, že se zachová po tisíce let? A do jakých období vědkyně rády cestují?
25:01
April 28, 2022
Jaký by byl svět bez hmyzu a jak chránit prales ve spolupráci s místními obyvateli? Odpovídá tropický biolog Vojtěch Novotný
Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR vysvětluje, proč v tropech běží evoluce rychleji, jak se počítá hmyz a z jakých důvodů obvykle selhávají ochranářské projekty na Papui Nové Guineji. Dozvíte se, nakolik spolu souvisí biologická a kulturní diverzita i to, jak zní papuánský prales či některý z 850 místních jazyků.
34:24
April 21, 2022
Jako hudebník na turné. I tak se může cítit filozof!
Ivo Pezlar z Filosofického ústavu AV ČR umí najít filozofické otázky ve videohrách i v kresleném vtipu. V rozhovoru se dozvíte, jak se od elektronické hudby dostal k logice, co ho baví na teorii důkazů i to, jak lze jejich principy aplikovat do praxe. A je právě logika společným jazykem pro matematiky, informatiky, lingvisty a filozofy?
26:52
April 14, 2022
Rodilým mluvčím v děloze. Proč si řeč osvojujeme už před narozením?
Kateřina Chládková z Psychologického ústavu AV ČR vysvětluje, jak se zkoumá vnímání řeči u nenarozených dětí. Jak souvisí hudební trénink a schopnost učit se cizí jazyk. Proč je podle ní důležité zaměřit vědeckou pozornost také na indiánské a africké jazyky? A je možné, že se rodíme jako poetické bytosti?
30:48
April 07, 2022
Vánoční speciál o kaprovi na černo a hlemýždích na štědrovečerní tabuli
Martin Franc z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR nám ve vánočním speciálu podcastu Věda na dosah přiblíží, jak se v průběhu času proměňovala štědrovečerní tabule. Řekneme si, proč většina z nás nejí na Vánoce hlemýždě, kdy se podával kapr s knedlíkem, jak ovlivnila sváteční stolování válka nebo čím se v minulosti „znesvětil“ bramborový salát. V podcastu pro dokreslení atmosféry Vánoc zaznívají úryvky lidových koled v podání Domažlické dudácké muziky, která s jejich použitím laskavě souhlasila.
32:05
December 21, 2021
O mizejícím světě horníků, rikše v podzemí a vláčku přátelství
Radovan Kukutsch z Ústavu geoniky AV ČR s námi fárá symbolickou poslední šichtu po stopách končícího havířského řemesla. Vysvětluje, jaká nebezpečí na horníky v podzemí číhala a jak jim pomáhali koně a kanárci, ale také se dozvíme, co je v hornickém slangu rikša, pikovačka nebo klec. Podcast jsme natáčeli v bývalém dole a připravovaném hornickém muzeu v Horním městě na Bruntálsku.
45:41
December 07, 2021
O Mozartovi, jeho pražských inspiracích a nepřesnostech ve filmu Amadeus
Milada Jonášová z Ústavu dějin umění AV ČR u příležitosti 230 let od úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta přibližuje některé méně známé okamžiky z návštěv geniálního rakouského skladatele v Praze. Vysvětluje, co je pravdy na údajném Mozartově výroku „mí Pražané mi rozumějí“, proč u nás nakonec nezůstal anebo proč nemají někteří muzikologové v láce oskarový film Amadeus.
29:25
November 30, 2021
O nedostupném bydlení a vlivu pandemie na trh s byty
Tomáš Hoření Samec ze Sociologického ústavu AV ČR v podcastu Věda na dosah vysvětluje, z jakého důvodu prudce rostou ceny bydlení a jak s nimi zamávala probíhající pandemie. Ukazuje, proč je při případném řešení klíčová ochrana životního prostředí, jestli skončíme jako důchodci v karavanech nebo čím se můžeme inspirovat v Berlíně.
33:16
November 23, 2021
O mýtech sametové revoluce, dějinných zvratech a plačících politicích
Jiří Suk z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v podcastu Věda na dosah odpovídá, jak vypadaly zlomové okamžiky sametové revoluce. Přímo v budově bývalého Federálního shromáždění se vrací k osudovým okamžikům, ukazuje, proč se dějinný zvrat obešel bez krveprolití, jak těžké bylo stát se revolucionářem na malém městě anebo kdo na poslední chvíli převlékl kabát a zachránil Václava Havla.
41:53
November 16, 2021
O putování městskou džunglí, nové divočině a vztahu člověka a přírody
Jiří Sádlo z Botanického ústavu AV ČR v podcastu Věda na dosah prozradí, kde lze uprostřed Prahy narazit na nefalšovanou městskou džungli. Přímo při pouti pražskou krajinou se dozvíme, jak souvisí mikulášská nadílka s invazí fíkovníků do Čech, ale také v čem byla přírodě prospěšná ničivá povodeň a které pochutiny si můžeme připravit z volně rostoucí městské květeny. Přijměte pozvání na netradiční audioprocházku s poetizujícím botanikem Jiřím Sádlem.
32:07
November 09, 2021
O zemětřesení a vulkanické činnosti v Česku z muzea ve Skalné
Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu AV ČR v podcastu Věda na dosah odpovídá, jak vzniká zemětřesení a nakolik hrozí v našem okolí. Přímo v muzeu ve Skalné u Chebu, které se nachází v epicentru západočeských zemětřesných rojů, nám osvětlí vztah mezi magnitudem, řinčením skleniček a borcením střech. Poslechneme si ale také, nakolik otřesy země souvisejí s blechami sibiřských psů a jedem kapajícím do očí bohů.
36:50
November 02, 2021
O mizení sýčků a zemědělské krajině, která se změnila v poušť
Martin Šálek z Ústavu biologie obratlovců AV ČR v podcastu Věda na dosah odpovídá, proč už u nás zbývá jen poslední asi stovka párů sýčka obecného, dříve zcela běžného obyvatele české zemědělské krajiny. Dozvíme se, co jsou sýčkovníky a jak se k záchraně sov staví současní zemědělci. A také proč se dříve věřilo, že sýček zve lidi do záhrobí a jestli na tom, že sýček předpovídá smrt, skutečně něco není.
23:28
October 26, 2021
O digitální fotografii, hře s realitou a odhalování zločinu
Barbara Zitová z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR odpovídá v podcastu Věda na dosah, jestli a proč je podle ní lepší fotoaparát v chytrém mobilu než zrcadlovka. Řekne nám, jak se obraz reality stává fotografií a jestli vůbec zachycuje skutečnou realitu. Dozvíme se také, podle čeho odborníci odhalují úpravy digitální fotografie a že díky své expertize pomáhají usvědčovat zločince.
28:50
October 19, 2021
O trilobitech a prastarých horninách na výletě po brněnské geostezce
Lucie Kubalíková a František Kuda z Ústavu geoniky AV ČR vás v podcastu A / Věda na dosah provedou po geologických zajímavostech Brna. Dozvíte se, jestli a případně kde se dají v moravské metropoli najít trilobiti, kolik stovek milionů let vznikaly horniny tvořící základy katedrály na Petrově, a poslechnete si příběh o nedalekém puklinovém prameni, který přinesl tyfovou zkázu.
36:01
June 22, 2021
O popravě na Staroměstském náměstí, katu Mydlářovi a pobělohorských traumatech
Jiří Mikulec z Historického ústavu AV ČR nás v podcastu A / Věda na dosah přenese na Staroměstské náměstí do doby přesně před 400 lety. V červnu 1621 se tam odehrálo krvavé divadlo – exemplární hrdelní trest pro 27 vůdců takzvaného stavovského povstání proti tehdejší královské moci. Jak vypadaly poslední chvíle odsouzených? Kolik peněz inkasoval za svou práci mýty opředený kat Mydlář a jaká národní traumata si odnášíme z pobělohorského období?
41:06
June 15, 2021
O jazyce českých raperů, anglických vulgarismech a novotvarech v češtině
Lingvistka Klára Trsková z Ústavu pro jazyk český AV ČR se ve svém výzkumu zaměřuje na hodně netradiční téma: mluvu českých raperů. V podcastu A / Věda na dosah zjistíme, co znamená někoho dissovat, jak si nejlépe zaflausit nebo kdy je dobré draulit jako bauch. Dozvíme se také, z jakého důvodu čeští rapeři raději sáhnou po anglickém než našem vulgarismu a proč už nepaří v partě, ale v crew.
18:17
June 08, 2021
O romském holokaustu, nezhojených ranách a poezii
Romistka Renata Berkyová z Pražského fóra pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v podcastu A / Věda na dosah představuje méně známou historii československých Romů. Přibližuje, jak vypadalo peklo tábora v Letech u Písku, a připomíná osudy legendárního černého partyzána. Dozvíme se více o ne zcela zdařilých sociálních experimentech z doby komunismu a zmařené naději Romů v devadesátých letech, ale také o soudobé romské literatuře.
30:05
June 01, 2021
O vodních anomáliích a kritických bodech mezi vodou a párou
Fyzik Michal Duška z Ústavu termomechaniky AV ČR v podcastu A / Věda na dosah vysvětluje, kde a jak se hledají kritické body mezi skupenstvími vody. Dozvíme se, jak zahřát vodu, aby zmrzla, a poslechneme si, jak si můžeme doma v mrazáku vyrobit podchlazenou vodu. Povíme si, jak se tvoří matematické rovnice, které přesně popisují fyzikální vlastnosti vody, a osvětlíme, proč jezero v Andách zamrzá jinak než rybník na Vysočině.
22:46
May 25, 2021
O chování lidí v době pandemie a ekonomických experimentech
Ekonomka Julie Chytilová z CERGE – společného pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy – v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, co vše ovlivňuje chování lidí a jak se to dá změřit. Dozvíme se, jak souvisejí odčervovací pilulky s úspěchy ve škole, jestli se muži a ženy rozhodují odlišně nebo proč u nás vlivem pandemie covidu-19 podléhají depresím především mladí lidé.
25:26
May 18, 2021
O příbězích ze Zakarpatí a jazyce Nikoly Šuhaje a Andyho Warhola
Michal Vašíček ze Slovanského ústavu AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, jaký je rozdíl mezi Rusínem a Rusňákem, která místa v Zakarpatí stojí za vidění a proč zástupy Čechů léta jezdily ke špatnému hrobu Nikoly Šuhaje loupežníka. Dozvíme se také, nakolik ovládal rusínštinu slavný americký umělec Andy Warhol, a uslyšíme, jak vlastně rusínština zní.
26:15
May 11, 2021
O tasemnici, přemíře hygieny a parazitech, kteří pomáhají
Kateřina Jirků z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, jak se zkoumají střevní paraziti a jestli se máme bát tatarského bifteku. Dozvíme se, nakolik funguje léčba pomocí červů – helmintoterapie – a jak se pozná člověk, který má v sobě tasemnici nebo roupy.
23:33
May 04, 2021
O pandemii španělské chřipky a nedokonalostech první republiky
Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, nakolik byla první republika zlatými časy, jak se v ní žilo nejen Čechoslovákům, ale i Němcům, Židům nebo Romům. Dozvíme se, jak jsme z kolektivní paměti vymazali španělskou chřipku, která vrcholila právě v době zakládání republiky. A ohlédneme se za zvěstmi o legionářském pokladu.
40:46
April 27, 2021
O Černobylu v seriálu i ve skutečnosti a o jaderné bezpečnosti
Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, kdy a jestli se zcela objasní příčiny černobylské jaderné katastrofy, v čem se mýlí ikonický seriál HBO a co naopak věrně připomíná. Dozvíme se také, co je pravdy na zvěstech o takzvaném mostě mrtvých, proč okolí elektrárny stále přitahuje tisíce návštěvníků a jestli skutečně můžeme na hranicích mezi Ukrajinou a Běloruskem narazit na dvouhlavého jelena.
42:22
April 20, 2021
O vulkánech na Marsu, vizích Elona Muska a psaní na Wikipedii
Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR v podcastu A / Věda na dosah odpovídá, kdy se lidstvo podívá na Mars, nakolik jsou reálné smělé vize Elona Muska nebo v čem spočívá krása marsovských vulkánů. Vydáme se po stopách sondy Perseverance, která úspěšně na rudé planetě přistála 18. února 2021 a nemůže chybět ani povídání o někdy až neskutečných nápadech Petra Brože, jak netradičně popularizovat vědu.
41:29
April 13, 2021
O materiálech budoucnosti, tvarové paměti a strunách ukulele
Jan Klusák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR v našem podcastu A / Věda na dosah odpovídá, proč je ocel pevná a guma pružná, jak funguje tvarová paměť a jaký je ideální materiál budoucnosti. Dozvíme se také, jak souvisí lidová pořekadla s exaktní vědou, proč je nutné před vstupem na most takzvaně zrušit krok a jak může pomoct znalost materiálu při útěku z nejstřeženější věznice světa.
29:27
April 06, 2021
O chuti těžké vody, hravé fyzikální chemii a pěstování vína
Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR odpovídá v podcastu A/ Věda na dosah, k čemu je dobrý základní výzkum, jak těžké je zkoordinovat práci vědecké skupiny nebo jaké změny plánuje v čele Učené společnosti ČR. Mluvíme s ním také o jeho oblíbených experimentech, jejichž výsledky se dostávají na stránky prestižních vědeckých časopisů a o úspěšném pěstování vína.
38:01
March 30, 2021
Proč a jak útočí nemoc covid-19 na zdravého člověka
S imunologem Václavem Hořejším z Ústavu molekulární genetiky AV ČR hovoříme o tom, proč a jak může covid-19 zaútočit i na imunitní systém dosud zdravého mladého člověka. Vycházíme z osobní zkušenosti autora podcastu Martina Ocknechta, který v necelých 33 letech bojoval skoro půl roku se středně těžkým průběhem onemocnění. Proč neplatí, že nový koronavirus ohrožuje pouze starší a zranitelné osoby? Pomůže nám očkování? Objevuje se v pandemii covidu-19 světlo na konci tunelu? Skončí doba covidová?
48:34
February 16, 2021
Dobrodružná věda na Lipně a candátí krize
Jak a proč vědci loví ryby na rozbouřeném Lipně? Z jakých důvodů z naší největší přehradní nádrže mizí candáti? A k čemu je biologům manuální zručnost? V podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah, točeném částečně přímo na vědecké lodi, odpovídá Marie Prchalová z Biologického centra AV ČR.
28:18
December 08, 2020
Šikana v českých školách, poradna pro rodiče a zázračná finská cesta
Které nejčastější omyly si spojujeme se školní šikanou? Jak pracovat s její obětí a jak s pachatelem? A v čem se můžeme inspirovat ve Finsku? V podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah odpovídá Lenka Kollerová z Psychologického ústavu AV ČR.
37:35
December 01, 2020
Proměny české krajiny a výzvy pandemie nemoci covid-19
O dynamické proměně krajiny v české kotlině, o epidemiích a krizích minulosti či výzvách budoucnosti, ale i o dospívání a školní docházce v Tanzanii nebo o výzkumné práci v uranových dolech na Příbramsku hovoří v podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah Václav Cílek z Geologického ústavu AV ČR.
34:40
November 24, 2020
Mizející tma, krása ondřejovské hvězdárny a nebezpečí Starlinku
Jak chránit tmavou noční oblohu a proč je potřebná? Vyšleme do vesmíru českého kosmonauta nebo astronauta a jaký je v těchto názvech vlastně rozdíl? Hrozí, že se dočkáme časů, kdy na nebi uvidíme více umělých družic než hvězd? V podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah odpovídá Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.
42:51
November 17, 2020
Lesní hraboš v době ledové, zvuky laboratoře a šití bot
Jak se živočichové přizpůsobují změnám klimatu? Zajímavý příklad nabízí příběh hraboše lesního neboli norníka rudého. Jeho strategie pro přežití doby ledové studuje pomocí detailní analýzy DNA Michaela Horníková z Ústavu fyziologie a genetiky živočichů AV ČR v Liběchově. V podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah si s ní povídáme také o jejím zapálení pro práci v laboratoři a o jednom netradičním koníčku.
30:38
November 10, 2020
Poválečné násilí, masakr sudetských Němců a svědomí národa
Co přesně se stalo krátce po válce v červnu 1945 v Postoloprtech na Lounsku? Proč a jak tam zemřely stovky sudetských Němců včetně dětí? Jakou roli v našich dějinách hrají převlékači kabátů, dvojití agenti a statečné ženy v odboji? O pohnuté československé historii v podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah mluví Jiří Padevět, ředitel Nakladatelství Academia a autor knihy Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích.
38:18
November 03, 2020
Skřítci a elfové v oblacích aneb co nevíme o blescích
Jak se nejlépe bránit před bleskem? Co jsou skřítci, elfové a trollové v oblacích a jak se hledají? Proč stále nevíme, jak blesk vzniká? A kam se posunul výzkum bouřky od dob Benjamina Franklina? V podcastu Akademie věd ČR Věda na dosah odpovídá Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
34:13
October 27, 2020